View Single Post
  #6  
Παλιό 27-12-2013, 15:42
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι οτι ειμαστε καλομαθημενοι κ στις "βαριες" δουλειες εχουμε...αλλεργια!!Τα ιδια μου ελεγε πριν λιγες μερες φιλος αρτοποιος!Ψαχνει να βρει ανθρωπο για τον φουρνο,αλλα μολις μαθαινουν οτι πιανουν δουλεια στις 4 το πρωι,στριβουν!!

Τι να πεις...Εκνευριζομαι αφανταστα οταν ακουω τετοια πραγματα...Ολοι Διεθυντες θελουν να γινουν πια!!
Εγω που βλεπω τετοιους ανθρωπους στο γραφειο μου τι να πω ¨η μαλλον τι να ΤΟΥΣ πω? θελω παρα πολυ να του στειλω απο εκει που ηρθαν αλλα δεν μπορω......πρεπει να το κανω με ευγενικα πολιτικο τροπο.
Γιαυτο Χρηστο φωναζω κι εξισταμαι με τους ''ανεργους''........υπαρχουν σημερα ανεργοι που ζουν με την συνταξη της 80χρονης μανας μονον και μονον γιατι δεν θελουν το χωραφι, το ταξι, το αρτοποιειο κ.λ.π.
Υπαρχουν παντρεμενοι ανεργοι με παιδια που ζουν απο το εισοδημα, πενιχρο ¨η οχι, του συζυγου και οταν τους λες για τα παραπανω επαγγελματα σου λενε διαφορες παπ@ριες για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.
Κι επειδη θελω να ειμαι δικαιος, το ιδιο εκανα κι εγω επι 2 χρονια με την συζυγο μου ετσι!!!! Μετα ομως ΞΥΠΝΗΣΑ, ευτυχως δλδ, κι εκανα το μισητο επαγγελμα του ταριφα........
Και ξερεις κατι Χρηστο, αυτη η αποφαση με δυναμωσε...ενω πριν να μεινω ανεργος ελεγα ''ωχ Παναγιά μου, τι θα κανω αν ΠΟΤΕ απολυθω? Θα αυτοκτονησω...'', σημερα ξερω οτι ΠΟΤΕ δεν θα πεινασω διοτι μπορω να κανω κι αλλο επαγγελμα αν χρειαστει....τωρα πια εμαθα.
Ας ελπισουμε οτι θα ξυπνησουν κι αλλοι ανεργοι απο τον βαθυ ληθαργο τους και θα αναζητησουν εργασια περαν τους ειδους αυτης ¨η παρομοιου στην οποια ειχαν συνηθισει να δουλευουν......
Reply With Quote