View Single Post
  #14  
Παλιό 27-12-2013, 18:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Και επίσημα “στρατιωτικός νόμος” για την αιθαλομίχ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ARGI Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, θα συμφωνήσω μαζί σου στα λεγόμενα
και ιδαίτερα με τις ευπαθές ομαδές π.χ σαν και την μητέρα μου
ότι ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ πραγματικά!!!

Ας αποφασίσουν να κόψουν κανένα φόρο από το πετρέλαιο θέρμανσης, να φτιάξει η κατάσταση...

Αλλά μην νομίζεις ότι και εμείς είμαστε σε καλύτερη μοίρα...
Και στα πιο μικρά αστικά κέντρα π.χ σαν την Καρδίτσα ή τον Βόλο,
ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ έχουμε...

Σημεία και τέρατα της εποχή μας...
Aργυρη,

κακα τα ψεμματα, το τζακι ΔΕΝ ζεσταινει παρα μονο ενα δωματιο στο 98% των περιπτωσεων. Οσοι εχουν ενεργειακο τζακι ζεσταινουν ενδεχομενως ολο το σπιτι (σπανιο) αλλα με ΤΙ κοστος τελικα.
Αλαλ το προβλημα δενε ιναι το τζακι αλλα το ΤΙ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ!!!
Οπως θα διαβασες και πιο πανω την αιθαλομιχλη δεν την προκαλει το αγορασμενο ξυλο ελιας, οξυας κ.λ.π. που πωλουνται στα σχετικα υπαιθρια μαγαζια αλλα το επεξεργασμενο ξυλο οποιασδηποτε μορφης διοτι ειναι εμποτισμενο με διαφορα χημικα, το βαμμενο ξυλο, το βερνικωμενο ξυλο, το πελλετ, το νοβοπαν κ.λ.π.
Εγω δεν δεχομαι βρε Αργυρη οτι καποιος που μενει σε πολυκατοκια και το διαμερισμα του εχει τζακι ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να βγαινει στην γυρα για να βρει πεταμενα επιπλα και ξυλινα παραθυροφυλλα να καψει για να ζεστανει το σαλονι του........με συγχωρεις αλλα δεν το δεχομαι......δογματικο με ειπε ενας φιλος, ενταξει λοιπον δογματικα το λεω αυτο που λεω.
Τα 9,5 διαμερισματα στην Αθηνα εχουν αιρκοντισιον...ας ''καψουν'' αυτο, πιο φτηνα θα τους ερθει αφου ο λογος καταναλωσης αποδοτικοτητας ειναι για καθε 1KWh καταναλωσης ρευματος αποδιδονται 3,5KWh θερμανσης ητοι 1100ε ετησιως(εναντι 1500) για καθε δωματιο που ζεσταινει.

Εκει ειναι η ενσταση μου, το λεω στους γειτονους μου που ΟΛΟΙ εχουν αρκουδισιον και τζακι και προτιμουν το τζακι μην πιστευοντας το παραπανω. Στην απεναντι πολυκατοκια εφεραν και μηχανολογο μηχανικο ο οποιος τους το εξηγησε με μαθηματικες πραξεις, τους εδειξε και την σχετικη ερευνα του ΕΜΠ και αυτοι τον χαβα τους!!!!!!
Reply With Quote