View Single Post
  #20  
Παλιό 27-12-2013, 21:08
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Και επίσημα “στρατιωτικός νόμος” για την αιθαλομίχ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Πόσο περιορίσθηκε το λαθρεμπόριο στο πετρέλαιο θέρμανσης ;
2) Πόσο αυξήθηκαν τα δημόσια έσοδα από την εξίσωση του ΕΦΚ;
3) Πόσο και με ποιές αποφάσεις περιορίσθηκε το λαθρεμπόριο των ναυτιλιακών καυσίμων;
4) Με ποιες αποφάσεις του Υπουργείου σας ελέγχονται οι εικονικές εξαγωγές καυσίμων σε χώρες εκτός Ε.Ε;
5) Έχει εκτιμήσει το Υπουργείο σας το οικονομικό κόστος στην υγεία των πολιτών από την αύξηση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης ;

πηγή: protothema.gr
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων


Γιαυτο αυτα που λεει η ΠΟΠΕΚ και το καθε Συνδικαλιστικο οργανο ειναι για......τα ''οργανα''.

Θα σου πω κι ενα δικο μου παραδειγμα καυσιμων, οταν ασχολιομουνα με τα γιοτ εκανα και πετρελευσεις. Τα γιοτ δικαιουνται καυσιμων και λιπαντικων ατελως αν προκειται για επαγγελματικη χρηση πραγμα το οποιο πιστοποιειται απο το εγγραφο Εθνικοτητας του σκαφους.
Η παραλαμβανομενη πσοσοτητα δικαιολογειται απο την χωρητικοτητα των δεξαμενων και απο το δρομολογιο του σκαφους οπως αυτα τα δυο δηλωνονται στην δηλωση καυσιμων που κανει ο καπετανιος και φυσικα δεν ελεγχει κανενας αν και υπαρχει το σχετικο πιστοποιητικο.
Ειχα λοιπον ενα σκαφος 100μ(!!) γνωστου, πασιγνωστου κομπιουτερα το οποιο ειχε ερθει στην Μαρινα του Σταδιου ειρηνης και φιλιας.
Μου ειχε ζητησει καυσιμα 100 τονους ντηζελ, τοτε το 2004 το λιτρο το αφορολογητο ηταν 0,25-0,30ε......, επικοινωνω με την εταιρεια καυσιμων παραγγελνω την ποσοτητα και μου λεει, ''ξερουμε ποσο χωρανε οι δεξαμενες του?'', ''150 τοννους'' αποκρυνομαι.....''ΟΚ, θα δηλωσω οτι θα παρει 125 τοννους ωστε να βγαλουμε το πετρελαιο του φορτηγου αλλα και των καυστηρων για 5-6 χρονια για σενα και μενα......'' μου απηντησε.....ετσι στην ψυχρα και χωρις να με ξερει καν!!!!
Φυσικα ακυρωθηκε η παραγγελια επι τοπου.


Γιωργο επι της ουσιας οι ερωτησεις που θετει η ενωση ειναι σωστες κ ΠΡΕΠΕΙ να απαντηθουν!!Το δε παραδειγμα που δινεις επιβεβαιωνει την ερωτηση 3 κ κατα ποσο εχουν γινει ενεργειες προς αυτην την κατευθυνση...
Reply With Quote