View Single Post
  #8  
Παλιό 19-07-2012, 14:27
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι πλήρης η διαδρομή απλά αν μπορώ να συμπληρώσω.

Ξεκινώντας για την πρώτη μέρα προσπάθησε να αποφύγεις το φαγητό σε μέρη με πολύ κόσμο. Άστρος πχ απέφυγε το σα τον διάολο το λιβάνι,
κακό φαγητό, κακές υπηρεσίες και θα σου πιάσουν και τον κ.....ο. Μπορείς να φας στην διαδρομή από Άστρος προς το Λεωνίδιο στον άγιο
Χριστόφορο, είναι κατάσταση πλαστική καρέκλα αλλά με πάρα πολύ καλό φαγητό και πολύ καλές τιμές. Εναλλακτικά στα πούληθρα στον Τάκη (θα
το βρεις δεν έχει και πολλά), όμορφο εστιατόριο με καλό φαγητό.

Κοσμάς όλα τα λεφτά. Πριν φτάσεις Κοσμά στάση στην μονή Ελωνης. Από τα πιο όμορφα μοναστήρια .

Εναλλακτικά της διαδρομής Άστρος Λεωνίδιο που είναι πολύ όμορφη μπορείς να πας και από ορεινά, από καστάνιτσα, πολύδροσο και να βγεις λίγο μετά τον Κοσμά.

Κυπαρίσσι καλή επιλογή και για φαγητό και για ύπνο.

Ελαφόνησο θα σου πρότεινα να πας οπωσδήποτε και για μπάνιο και για φαγητό(στο φαγητό στον πιάνουν λίγο αλλά
η τελευταία ταβέρνα είναι όλα τα λεφτά). Ούτος η άλλος είναι πολύ κοντά (10 λεπτά από Νεάπολη για να πάρεις το καραβάκι).

Μετά το Γύθειο καλύτερα είναι να κατέβεις από την διαδρομή σκουτάρι, κοτρονα και να γυρίσεις γύρω γύρω όλο το πόδι . Διανυκτέρευση
είναι καλύτερα γερολιμένα. Εναλλακτικά στο μαρμάρι σε ένα ξενοδοχείο που έχει ο παπας της περιοχης (ήσυχα και με ωραία παραλία από κάτω).
Φαγητό στον Τάκη στο λιμένι (πολύ καλός αλλά υπερτιμημένος)
Να δεις τη βαθεια και τα σπήλαια Δυρού αν έχεις χρόνο.

Στη μεσσηνιακή Μάνη νομίζω ότι το καλύτερο μέρος για να μείνεις είναι η Καρδαμύλη μιας και προσπαθούν να κρατήσουν
το παραδοσιακό σε αντίθεση με τη στούπα που είναι τουριστικ.

Για το κομμάτι Μεθώνης Κορώνης Πύλου δεν λέω τίποτα γιατί ποτέ δεν μου άρεσε.

Αν θες κάτι πιο ορεινό. Γυρνώντας από πύργο μπες από Κρεσταινα, Ανδρίτσαινα , Καρύταινα (μπορείς να πας με κατεύθυνση προς βλαχόραφτη
και στο γεφύρι που ξεκινούν για ραφτινγκ να κάνεις και ένα μπανάκι στο λούσιο), ελληνικό, στεμνίτσα, Δημητσάνα . Πιάνεις εθνική και μετά μπαίνεις
να δεις βαλτεσινικο, λαστα(καφεδάκι και λουκούμι στο σελφ σερβισ καφενείο), μαγουλιανα και πάλι εθνική. Εναλλακτικά μετά το ελληνικό πας
δεξιά αντί για αριστερά που πάει στεμνιτσα και πας από ελάτη για να βγεις εθνική( η αγαπημένη μου διαδρομή μέσα σε δάσος). Για φαγητό , λεβιδι
στον κουμπουρη. βυτίνα στον Γιάννη στο στενάκι διπλά από το περιφερικό ιατρείο. Δημητσάνα στεμνιτσα και τα υπόλοιπα της βυτίνας απέφυγετα στο φαγητό.

Αύγουστος μήνας στην Πελοπόννησο είναι δίκοπο μαχαίρι. Αν αποφύγεις τα τουριστικά μέρη δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά αν πας στα τουριστικά
καλύτερα φύγε για Μόντε Κάρλο , πιο φτηνά θα σου έρθει.

Και το δικό μου τηλέφωνο είναι διαθέσιμο για βοήθεια οποιαδήποτε στιγμή, ο καφές εξυπακούεται

Last edited by Giof; 19-07-2012 at 14:36.
Reply With Quote