View Single Post
  #37  
Παλιό 27-11-2013, 00:51
katsab Ο/Η katsab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 812
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΩΝ...ΑΛΠΕΩΝ(Το ταξίδι)

Συνέχεια...

Ο καιρός μαζί μας 22°C με ελαφριά συννεφιά .Η Cortina παραμυθένια.
Ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν με τα παραμύθια του ήταν εκεί.
Η Χάιντη λες και θα κατέβαινε από τις πλαγιές τραγουδώντας και παίζοντας με τις κατσικούλες του παππού της.

Η διαδρομή εκπληκτική. Πανέμορφη. Τόσο πράσινο, τόση ομορφιά. Μόνο στα όνειρα μας τα πιο γλυκά, θα μπορούσαμε να ζήσουμε κάτι τέτοιο.

Δεν μπορώ να βρω λέξεις να περιγράψω. Ίσως να κάνω και κακό προσπαθώντας να περιγράψω τον επίγειο παράδεισο. Αδυνατώ πραγματικά.

Οι Δολομητικοί βράχοι επιβλητικοί. Δεν κουράζεσαι να χαζεύεις.

Ο Θεός πρέπει να είχε τρομερά κέφια όταν δημιούργησε αυτή την γωνιά της γης.

Όλες οι μούσες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ποίηση, ζωγραφική, μουσική.

Η φύση ντυμένη στα καλύτερά της.

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ.

Εδώ μπλοκάρει ο σκληρός του μυαλού.Στόμα μόνιμο ανοιχτό από τον θαυμασμό και την ομορφιά

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να βγάζει κανείς φωτογραφίες. Να περιορίζει την ομορφιά στο κάδρο μιας Ganon.
Αυτό που βλέπει το μάτι και νοιώθει η ψυχή δεν μπορεί να το αποτυπώσει η καλύτερη φωτογραφική μηχανή του κόσμου.

Στην ενδοεπικοινωνία ακούω τη φωνή της Θάλειας να μου λέει: « Γιάννη μου σ’ ευχαριστώ και σήμερα να φύγουμε και να γυρίσουμε σπίτι, έχει χορτάσει το μυαλό μου και η ψυχή μου».
Αυτή η κουβέντα τα λέει όλα.


Επειδή τα λόγια είναι φτωχά ανεβάζω κάποιες από τις εκατοντάδες φωτογραφίες από την συγκεκριμένη διαδρομή. Είναι το κυκλικό κομμάτι από το χάρτη που ανέβασα παραπάνω.



Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Cime di Lavaredo.
























ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙΣ ΜΠΑΡΙΕΡΕΣ.ΞΥΛΙΝΕΣ ΓΑΙ ΝΑ ΔΕΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΟ




ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ Cortina



















ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΧΩΡΙΟΥΔΑΚΙΑ























ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑΜΕ ΠΟΛΛΑ









Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Cime di Lavaredo ΗΤΑΝ ΜΕ ΔΙΟΔΙΑ.
ΚΟΣΤΟΣ 11€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗ.
ΑΞΙΖΕ ΟΜΩΣ.
Η ΚΛΙΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΗΤΑΝ 16%.






ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ






ΤΑ ΔΥΟ ΣΧΟΙΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΠΑΝΤΟΥ.ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΗΤΑΝ.ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΕΜΕΙΝΑ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΦΕΡΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΝΑΛΟΙΩΤΗ βλ.συρματοπλέγματα ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ.(που είσαι Κρήτη μου με τα κατσίκια στους δρόμους!!!).


















ΦΤΑΣΑΜΕ.










ΧΙΟΝΙΑ - 8°C - ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΙΛΑΔΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΓΙΕΣ ΤΩΝ ΔΟΛΟΜΙΤΩΝ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ.










ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ Η ΛΙΜΝΗ MISURINA. Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΑΣ.







ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ ΤΩΝ ΑΛΠΕΩΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΑ













ΟΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΟΔΟΙΠΟΡΟΙ













ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΘΗΚΕ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΝΑΒΑΣΗ ΜΑΣ.ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΡΙΛΕΠΤΟ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ.


Το Tre Cime είναι τρεις από τις πιο διάσημες κορυφές των Άλπεων. Θεωρούνται από τα πιο διάσημα φυσικά θαύματα στον κόσμο της ορειβασίας .

Ιστορία

Μεταξύ 1915 και 1917 στις κορυφές Lavaredo σχηματίζεται το μέτωπο του πολέμου . Αυτής της περιόδου είναι ακόμα ορατά κατάλοιπα (χαρακώματα, σήραγγες, στρατώνες).

Περιγραφή
Οι τρείς βράχοι αόριστα μοιάζουν με τρία δάχτυλα να δείχνουν προς τον ουρανό, αρμονικά ευθυγραμμισμένα.

Οι τρεις κορυφές που αποτελείται από:
• Είναι η μεγάλη, η οποία είναι η κεντρική (2.999 μ. πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας )?
•Η δεύτερη είναι η κορυφή Δύση (2973 m)

Η Cima Piccola είναι η χαμηλότερη, αλλά είναι η πιο κομψή (2.857 m).

Η συγκεκριμένη κορυφογραμμή είναι το φυσικό σύνορο της Ιταλόφωνης από την Γερμανόφωνη Ιταλία.

ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΤΕ







Συνεχίζεται με την κατάβαση στην λίμνη Misurina......εντός ολίγων ημερών
Reply With Quote