View Single Post
  #13  
Παλιό 02-04-2009, 11:17
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσκόπηση για την επιλογή GPS !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vstrommer71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για χρηση του GPS πανω στο μηχανακι σαν navigator και περιστασιακη χρηση εξω απο αυτο,οπως υποθετω οτι θα κανει ο περισσοτερος κοσμος,ψηφιζω Zumo 550 και εξηγουμαι!

1.Το Zumo ειναι πληρως αδιαβροχο IPX7 και κατασκευασμενο για χρηση σε μοτοσυκλετα,

2.Για την Ελλαδα ο χαρτης της Autodrive ειναι μετριος και ανελπιστα καλος(παρα το οτι δεν δινει την Ελλαδα σε πληρη καλυψη) ο Πανευρωπαϊκος της Garmin,ειδικα ο -πολυ βελτιωμενος- City Navigator NT2009,

3.Για το εξωτερικο δεν θα πω εγω αλλα φιλος μου,ο οποιος ηθελε να παρει μηχανημα με Destinator κι εγω τον προετρεψα να παρει ενα Nuvi για το αυτοκινητο.Εχει ταξιδεψει ολη την Ευρωπη και οπου με βρισκει μου λεει χιλια ευχαριστω για το Garmin που δεν το ηξερε,και τον παει παντου στην Ευρωπη μεχρι και το τελευταιο στενο της πολης,

4.Εκτος δρομου βασικα χρειαζεται ενα outdoor Gps αλλα και το Zumo κανει με αξιοπρεπεια την δουλεια(χωρις να φτανει σε δυνατοτητες πχ το 276C).Παιρνει χαρτες της Αναβασης αλλα το λογισμικο του δεν εχει τις δυνατοτητες ενος καθαροαιμου GPS για το βουνο,

5.Η ποιοτητα κατασκευης του Zumo ειναι πολυ καλη.Τα βασικα κουμπια ειναι μεγαλα και ευκολα προσβασιμα με γαντια.Το περιβλημα ειναι πλαστικο μεγαλης αντοχης(για τους...γκατζετακηδες υπαρχουν και after market προσοψεις για να αλλαξουν την εμφανιση) και το μονο αρνητικο ειναι η φωτεινοτητα της οθονης με πολυ ηλιο,πραγμα το οποιο βελτιωθηκε στα μεταγενεστερα μοντελα(στο Nuvi μου πρεπει να εισαι...τυφλος για να μην βλεπεις την οθονη κατω απο ολες τις συνθηκες),

6.Χαρτες διαθεσιμοι υπαρχουν της Garmin(και ναυτικοι),της Autodrive και της Αναβασης.Ολοι-με λιγο ψαξιμο-εχουν ''ευκολη''αποκτηση,

7.Το 550 ειναι το μοναδικο που στην συσκευασια του περιλαμβανει βαση για την μοτο(μετριας ποιοτητας ομως) καθως ΚΑΙ βαση αυτοκινητου με ολα τα παρελκομενα+ενα πολυ...trendy τσαντακι μεταφορας της συσκευης.Εχει και Bluetooth για φωνητικες εντολες και παιζει και mp3.Βασικα αυτα για μενα ειναι αχρηστα γιατι οταν οδηγω προσπαθω να κοιτω τον δρομο κι οχι να μιλαω στο κινητο .Επισης το σημα ληψης ειναι παρα πολυ καλο,μιας και το τσιπακι ληψης ειναι Sirf3,

8.H αυτονομια του Zumo ειναι περιπου στις 5-6ωρες.Ικανοποιητικη

9.Η τιμη...τιμη δεν εχει
Ειναι ακριβο το 550 αλλα αν δεν θελουμε την βαση αυτοκινητου μπορουμε να παρουμε το 500 που ειναι ιδιο και πολυ οικονομικοτερο.Βασικα ακομα φτηνοτερο ειναι το 400(και χωρις Bluetooth) αλλα απο οτι βλεπω η Garmin κρατει στην παραγωγη μονο το 550,
Κατ'εμε value for money ειναι το 500

10.Υποστηριξη απο την Garmin παρα πολυ καλη
Υποστηριξη απο τον Ελληνα του κ...λου
Απλα πραγματα!

Bonus!Μερικες παρατηρησεις προς διαχειριστας
*Το Zumo 660 ακομα δεν εχει κυκλοφορησει και δεν ειναι δοκιμασμενο.Χοντρικα ειναι ενα Nuvi με μεγαλη wide οθονη σε αδιαβροχο καλυμμα.Οποτε μαλλον ειναι ατοπο να το βαζουμε στην ψηφοφορια
*Το 60Cs εχει σταματησει να παραγεται.Αντ'αυτου υπαρχει το 60Csx το οποιο παρεπιπτοντως εχει μετρηθει σαν το GPS χειρος με την ακριβεστερη ληψη σηματος
Πληροφοριες https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=310

Συμφωνω και επαυξανω..
Reply With Quote