View Single Post
  #32  
Παλιό 30-10-2013, 13:32
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταγγελίες για την "φθηνή" θέρμανση. Ερευνα του Π

όταν σου δίνει 20% "κέρδος" η χρήση αερίου στην οποία προσθέτουμε περί του 5-10% κλεψιά του βυτίου πετρελαίου (κατ ελάχιστο), μάλλον συμφέρει η χρήση του.
Το κόστος εγκατάστασης δεν είναι υπολογίσημο γιατί άλλο θα κοστίζει σε πολυκατοικία με πολλά και σχετικά μικρά διαμερίσματα και σαφώς ακριβότερα σε πολυκατοικία με οροφοδιαμερίσματα.....
Θεωρητικά η εγκατάσταση νέου λέβητα αερίου είναι μια επένδυση που έχει ως αποτέλεσμα καλύτερη/καθαρότερη απόδοση λειτουργίας του όλου συστήματος, άρα οικονομία σε βάθος χρόνου.....
Εγώ ανέβασα παροχή αερίου στον όροφό μου που έχει δικό του κύκλωμα νερού για θέρμανση και ζεστό νερό χρήσης.....ο λέβητας είναι επιτοίχιος όσο ένα ντουλάπι κουζίνας.... ο λογαριασμός μου σε περίοδο χρήσης θέρμανσης όπου παράλληλα κάνω χρήση ζεστού νερού και χρήση κουζίνας αερίου είναι απλά.......σκάνδαλο....

σε πολυκατοικίες που έχουν αυτόνομο κύκλωμα νερού σωμάτων καλοριφέρ ανά διαμέρισμα προτείνω ανεπιφύλακτα τον επιτοίχιο λέβητα...το νερό στα σώματα ζεστένεται άμεσα (πολύ κοντά ο λέβητας) και δεν έχει απώλειες ενέργειας λόγω απόστασης σωληνώσεων από το κεντρικό λεβητοστάσιο......
φαντάζομαι πρέπει να συμφωνούν όλοι για τέτοια παρέμβαση στην οικοδομή και να υπολογίζουν κανά 1000άρικο max μόνο για τον λέβητα
Reply With Quote