View Single Post
  #5  
Παλιό 11-09-2009, 21:30
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμός μπεκ του injection

Τελικά σήμερα πήγα και καθάρισα τα μπεκ.
Έγιναν όλες οι εργασίες σε ειδικό μηχάνημα

Reduced: 80% of original size [ 800 x 600 ] - Click to view full image


το οποίο μέτρησε ωμική αντίσταση των δύο μπεκ πριν και μετά τον καθαρισμό, καθαρίστηκαν με υπέρηχους,

Reduced: 80% of original size [ 800 x 600 ] - Click to view full image


μπήκαν στον ογκομετρητή ο οποίος ταυτόχρονα με την ογκομέτρηση πλένει εσωτερικά το μπεκ.

Reduced: 80% of original size [ 800 x 600 ] - Click to view full image


Στην ογκομέτρηση έγιναν τα εξής βήματα.
Αρχικά τα μπεκ ψέκαζαν στις 1000σαλ. Η ογκομέτρηση που έγινε έδειξε τέλειο ψεκασμό και από τα δύο μπεκ που ψέκασαν ακριβώς την ίδια ποσότητα.
Δεύτερη μέτρηση στις 2500σαλ όπου κι εκεί η ογκομέτρηση ήταν τέλεια.
Τρίτη μέτρηση στις φουλ στροφές (τέρμα ανοιχτά τα μπεκ) Κι εκεί η μέτρηση ήταν τέλεια.
Τέταρτη μέτρηση με αργά αυξανόμενες στροφές ξεκινώντας από τις 1000σαλ και φτάνοντας στις 6000σαλ. Όλα τέλεια.
Πέμπτη μέτρηση με γρήγορα αυξανόμενες στροφές από 1000σαλ σε 6000σαλ
Έκτη και τελευταία μέτρηση, έλεγχος στεγανότητας των μπεκ, όπου κι εδώ τα μπεκ πέρασαν το τεστ με επιτυχία. Ότι είπε το μηχάνημα σε κάθε στάδιο λέω.Και μιλάμε για μοτοσυκλέτα με 133000χιλ ε!

Reduced: 80% of original size [ 800 x 600 ] - Click to view full image


Ότι βρωμιά είχαν έφυγε και μετά έδειξαν να δουλεύουν σαν καινούρια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και σε κανένα στάδιο του ελέγχου.
Ο μάστορας μου είπε, τα μπεκ σου δουλεύουν σαν καινούρια τώρα που καθάρισαν. Θα τη δεις και στο δρόμο τη διαφορά.

Βέβαια τη διαφορά δεν μπόρεσα να την δω γιατί είχα μαζί την κόρη μου (πήγαμε απευθείας μετά τον αγιασμό του σχολείου) κι έτσι δεν μπόρεσα να καταλάβω κάτι αφού όταν την έχω μαζί μου δεν ξεπερνάω τα 40-50χαω κι όλα αυτά με απαλές κινήσεις και πολύ προσοχή βεβαίως.

Η πρώτη εντύπωση που αποκόμισα ήταν ο ήχος που έβγαζε το μοτέρ. Ήταν πιο απαλός και πιο στρωτός από πριν. Εμφανής διαφορά, την οποία την ένιωσα και κατά την κίνηση μέχρι να επιστρέψω σπίτι. Ο κινητήρας γουργούριζε όμορφα και απαλά. Αύριο που θα μπορέσω να οδηγήσω μόνος, θα σας πω τι λέει και σε επιταχύνσεις και γκάζια γενικώς!

Μετά από αυτό, ξεχνάω πια τα υποκατάστατα καθαρισμού που έψαχνα. Ακόμα και αν τα καθαρίσουν, δεν σου δείχνουν αν δουλεύουν σωστά, δεν κάνουν καμία μέτρηση, δεν έχεις εικόνα τη γίνεται με τα μπεκ, άρα καλύτερα να πληρώσεις μια φορά στο τόσο (κάθε 50000χιλ) έναν καθαρισμό σε επαγγελματικό μηχάνημα παρά να τα δώσεις σε ένα αμφιβόλου ποιότητας κινέζικο μηχάνημα καθαρισμού.

Last edited by ALX; 11-09-2009 at 21:31.
Reply With Quote