View Single Post
  #1  
Παλιό 27-07-2011, 12:57
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Τι θέλετε να αλλάξει στην επόμενη μεγάλη GS;

Και στο εξωτερικό κατά καιρούς έχω διαβάσει πολλές ιδέες ή τι καίει τον καθένα. Θα γράψω εδώ μερικές και μπορείτε να επιλέξετε ή να πείτε άλλες.
Θα ήθελα σχετικό ρεαλισμό και όσο μπορούμε να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ GS! Δηλ. αν κάποιος πει, θέλω να έχει 200 άλογα και να γίνεται και υποβρύχιο άστε μην το γράψετε.

Έχω διαβάσει:

- Να σταματήσει να έχει boxer. (να έχει τι;...)

- Να βάλει υδρόψυκτο boxer.

- Να ΜΗΝ βάλει υδρόψυκτο boxer. (για μερικούς είναι απαγορευτικό για το GS)

- Να βγάζει 120 άλογα ή να βγάζει 150 άλογα.

- Να αποκτήσει όλα τα ηλεκτρονικά καλούδια του MultiStrada1200.

- Να βασιστεί περισσότερο στο HP (λεγόταν ειδικά την περίοδο που είχε βγει), δηλ. πιο "απόλυτο" και από εκεί να χτιστεί βάση για πιο "adventure".

- Να κόψει τα paralever-telelever.

- Να κόψει τον άξονα (!). (ναι έχει ακουστεί και αυτό)

- Να γίνει πιο ON ακόμα και λιγότερο OFF (για να μπει στο χορό μιας κατηγορίας που δεν είναι;...).

- Να γίνει πιο OFF και ας είναι λιγότερο ON (όπως ίσως οι πρώτες G/S).

- Να αυξηθεί η εγγύηση. :P

- Να ελαττωθεί η παραγωγή. (αχαχα)

...εσείς τελικά πως βλέπετε να θέλατε την επόμενη GS σχετικά ρεαλιστικά;

Εγώ θα ήθελα το εξής:

Θέλω να παραμείνει boxer οπωσδήποτε (ποιος να μου το έλεγε ότι θα το έλεγα αυτό κάποτε), μάλλον δεν με ενοχλεί να γίνει υδρόψυκτος εφόσον δεν αυξηθεί ο όγκος και το βάρος (ή το "φάνε" από αλλού δηλαδή).
Θα ήθελα να πιάσει καμιά 120αριά αλογάκια.
Τα ηλεκτρονικά της θέλω (ως computerάς) να εκσυγχρονιστούν, στο κάτω κάτω πάντα έδειχνε το δρόμο σε τέτοια η BMW και οι άλλοι ακολουθούσαν, οπότε θέλω να ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ του MultiStrada αλλά (προσοχή!) θέλω να είναι optional! Δηλ. αν κάποιος θέλει "ξερή μηχανή" (για να πάει στο πράσινο ακρωτήρι) να γίνεται.
Θέλω πραγματικά NEXT GENERATION (δείτε του 1600GT) cockpit display. Να δείχνει παπάδες. Χρώματα, touch screen κλπ. Το λέω γιατί η τεχνολογία έχει φτάσει και έχει περάσει προ καιρού τα όρια σε αυτό το θέμα. Δεν θέλω τσίρκο βέβαια.
ΔΕΝ θέλω να κοπούν telelever-paralever αλλά θα ήθελα τα εξής σε αυτά. Μεγαλύτερη διαδρομή και έστω και σαν paid factory option ΚΑΛΥΤΕΡΗ μάρκα (λέγε με Ohlins).
Ο άξονας θέλω να γίνει πιο στιβαρός.
Θέλω full black option (και εννοώ και ο άξονας και το μοτέρ).
Θέλω να συνεχίσουν οι ακτίνες να υπάρχουν.
Θέλω μεταλλική σχάρα πίσω σε όλα τα μοντέλα (αυτό ζηλεύω από το adventure).
ΔΕΝ θέλω να χάσει περαιτέρω χωμάτινο χαρακτήρα στο όνομα του δρομίσιου! Έχουμε βρομίσει από τέτοια.
Θέλω να παραμείνει η παραγωγή στη Γερμανία και θέλω να αυξηθεί η εγγύηση!

Last edited by NLS; 27-07-2011 at 13:00.
Reply With Quote