View Single Post
  #44  
Παλιό 22-12-2013, 21:49
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά όσο και να μην το θέλουμε η ρημάδα η πολιτική πάλι μπαίνει στη κουβέντα.


Όπως λέγαμε και παλιά, "όλα είναι πολιτικά"!!!!


Αν κανείς θεωρεί τον εαυτό του άτρωτο από τις κοινωνικές συνθήκες και τις ιδιαιτερότητες του περιβάλλοντος που ζει (κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, κλπ) .... πάω πάσο. Εκτός από τους λίγους που γράφουν ιστορία κάνοντας εξαιρετικά πράγματα, οι πολλοί για να πάμε παρακάτω ακουμπάμε σε κάποιες σταθερές που προυπάρχουν και είναι οι ρίζες του καθενός. Όμως είτε μιλάμε για ποδόσφαιρο, είτε για μπιρίμπα είτε για κράτος, οικονομία και αγορά κατοικίας παντού υπάρχουν κανόνες ώστε οι "παίκτες" να αποφασίσουν τις κινήσεις και το ρίσκο τους ανάλογα με το μυαλό που κουβαλάνε. Όποιος αλλάζει τους κανόνες του παιχνιδιού κατά πως τον βολεύει και μάλιστα ... αναδρομικά ονομάζεται απατεώνας. Διαφωνώ με το Γιάννη και με όποιον πιστεύει οτι είναι φυσιολογικό να θεωρείται περίπου δεδομένη η ανεπάρκεια του κράτους, η ανικανότητά του να φροντίσει τα βασικά και πως τελικά όσοι δεν τα καταφέρνουν να προκόψουν είναι τεμπέληδες ή έχουν ελαττωματικό DNA ή παθολογική προσκόλληση με τις ρίζες τους.



Είτε διαφωνείς, είτε όχι, εγώ δεν καταδέχομαι να γυρίσω το βράδυ σπίτι και να λέω στα παιδιά μου, πως "το κράτος φταίει", "οι πολιτικοί με κορόιδεψαν" και άλλα φαιδρά.
Δεν είπα πως είναι φυσιολογικό ένα κράτος να δουλεύει έτσι. Είπα πως είναι φυσιολογικό ΑΥΤΟ το κράτος να είναι στην κατάσταση που είναι. Εγώ λοιπόν όταν ξεμυτίζω από το κεραμίδι μου, προσέχω τον δρόμο μπροστά μου, να μην πέσω στις λάσπες. Ο στόχος μου είναι να φτάσω στον προορισμό μου.
Επίσης, η πιάτσα είναι γεμάτη παπατζήδες. Όταν σου τα παίρνουν, δεν φταίνε οι παπατζήδες, αλλά εσύ που τους τα ακούμπησες. ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΟΡΟΪΔΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΠΑΤΖΗΔΕΣ. Το ποιος συντηρεί ποιον και γιατί, το έχουμε ξαναθίξει, αλλά δεν βαριέσαι...
Οι δυνατοί δεν κουμαντάρουν επειδή κοροϊδεύουν, αλλά επειδή οι αδύναμοι θέλουν να κουμαντάρονται. Αυτό δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξει. Είναι φυσικό φαινόμενο. Όταν πάμε σε άλλες κοινωνίες, με άλλους φυσικούς νόμους, τα ξαναλέμε.
Όσοι δεν τα καταφέρνουν λοιπόν ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Δεν πειράζει, όμως μην κάνουμε και την ανικανότητα τοτέμ και την προσκυνάμε!!!!


Γράφω φορτισμένος από όσα ζω από το πρωί. Ένα παιδί 16 χρονών στη μονάδα με δηλητηρίαση από μονοξείδιο του άνθρακα και αναπνευστικά εγκαύματα όταν πήραν τα σκεπάσματα φωτιά από τη σόμπα καθώς κοιμόταν.


Αυτό λέγεται φάουλ. Όλοι και ειδικά οι γονείς, έχουμε ιδιαίτερη ευαισθησία στον πόνο των παιδιών... όμως αυτό είναι άσχετο και αν έρθει ο Γιώργος και σεντονιάσει, θα τον πείτε άκαρδο. Όταν διαμελίζονταν παιδιά, επειδή οι "μπαμπάδες" μάζεψαν χαρτί και τους πήραν μηχανάκια, χωρίς να έχουν φροντίσει για την "ισορροπία" τους πριν, δεν βγήκατε να καταδικάσετε την ευμάρεια.
Δηλαδή από πότε ο μοναδικός ασφαλής τρόπος θέρμανσης, στον πλανήτη είναι το καλοριφέρ πετρελαίου και τίποτε άλλο;;;


Φταίει το κράτος που αντί να πιάσει τους μαυραγορίτες έκανε το πετρέλαιο χαβιάρι; φταίει ο πατέρας του που δεν μπόρεσε να του εξασφαλίσει θέρμανση; φταίμε εμείς που ψηφίζουμε Κασιδιάρηδες, Λιάπηδες και Ταμήλους στη βουλή;

Να πάρουμε των οματιών μας και να πάμε (όσοι μπορούνε) για αλλού ή να το παλέψουμε εδώ παρέα με τις (κwλό)ριζες μας;

Το θεριό που λέγεται ζωή, δεν το παλεύεις όπου θέλεις, αλλά όπου σε βρει. Έτσι γίνεται πάντα. Ούτε θα αλλάξει τίποτα αν ψηφίσεις άλλον. Πάντα θα υπάρχουν πιθήκια και πάντα θα υπάρχουν εθελοντές με μπανάνες να τους ταΐσουν. Το επίπεδο αλλάζει, όμως δεν το καταλαβαίνουμε, αφού ζούμε σε αυτό.
Θα μου πεις τότε γιατί κουβεντιάζουμε?!?!?!
Επειδή θέλουμε να ξεφύγουμε από την πλέμπα και να λέμε και κάτι με ουσία μεταξύ μας. Δεν μας ενδιαφέρει να αλλάξουμε τον κόσμο. Ο κόσμος είναι κάθε φορά ο καλύτερος που μπορεί να υπάρξει. Εμείς, πρέπει να δυναμώσουμε.
Όταν μιλάμε για ρίζες και τούβλα, εγώ κατάλαβα πως αναρωτιόμαστε για το ποια είναι η σωστή επιλογή. Πιστεύουμε πως το νόημα της ζωής είναι μια ήσυχη και ζεστή φωλίτσα με αποθέματα τροφής ( φτάνουν;; ) ή το ασίγαστο πάθος για εξερεύνηση, εξέλιξη και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ επιβίωση;;;
Αν το θέμα μας είναι οι φόροι στα ακίνητα... πείτε μου να πάω για κάννα κρασί. Εγώ όσο έχω πληρώνω. Όταν τελειώσουν θα σταματήσω. Όμως πριν τελειώσουν τα δικά μου, λογικά θα έχουν τελειώσει των "άλλων". Των κορόιδων πρώτα και των παπατζήδων που ζούνε από τα κορόιδα μετά.

Last edited by yannis; 22-12-2013 at 21:52.
Reply With Quote