View Single Post
  #14  
Παλιό 18-12-2013, 16:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 4.000 περιπτώσεις αλά... Λιάπη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
..... μήπως όλα αυτά ισχύουν για οχήματα με πινακίδες εκτός ΕΕ?

Πως θα ξέρει ο Τελώνης κ γενικότερα ο ελέγχων υπάλληλος πότε μπήκε ο αλλοδαπός στην Ελλάδα?

...εδώ στην περιοχή μου αυτοκίνητα με Ρουμανικές πινακίδες, εκτελούν μεταφορικό έργο...
συγκεκριμένα συλλέγουν επιβάτες από την Αργολική πεδιάδα
και τους μεταφέρουν σε ορισμένο σημείο από όπου με λεωφορεία ταξιδεύουν προς Ρουμανία κ τανάπαλιν...

Πως ξέρουν οι Ελληνικές αρχές τις ημερομηνίες?

Με δεδομένο ότι σε λίγο δεν θα υπάρχει ούτε συνοριακός έλεγχος μεταξύ των κρατων της ΕΕ
αν διαβασεις τις παραθεσεις μου τοτε θα παρεις και τις απαντησεις σου ως προς τις ημερομηνιες.
Εν συντομια, ΟΧΙ αυτα δεν ισχυουν για τα οχηματα εκτος ΕΕ αλλα για ΟΛΑ τα οχηματα με ξενες της Ελαλδος πινακιδες...........

αποδειξεις ημερομηνιων
Ο πολιτης ΕΕ και καθε αλλοδαπος μη υπηκοος χωρας ΕΕ, ο οποιος οδηγει οχημα με ξενες πινακιδες εντος Ελλαδος, υποχρεουται κατα τον τροχονομικο ελεγχο (κι αυτο μονον για την Ελλαδα) να επιδειξει δημοσιο εγγραφο στο οποιο να αναγραφεται η ημερομηνια εισοδου του κι εισαγωγης του οχηματος στην χωρα. οσοι ερχονται με φερρυ απο ιταλια το σχετικο εισητηριο στο οποιο αναφερεται και η πινακιδα του οχηματος ειναι μια χαρα. Στις αλλες περιπτωσεις π.χ Ρουμανια, Βουλγαρια πρεπει να σταματησει στο τελωνειο και να δηλωσει το οχημα και τον οδηγο του ωστε να ειναι νομιμος κατα την κυκλοφορια του οχηματος στο εσωτερικο της χωρας για τον χρονο που του επιτρεπεται να κανει αυτο δλδ 90ημερες για τον ιδιο και 6 μηνες για το αυτοκινητο. Γινεται, μην με ρωτησεις το πως διοτι ειναι ολοκληρη ιστορια να σου εξηγησω. Παντως με απλα λογια οι αλλοδαποι μπορουν να ζητησουν παραταση των 90 ημερων για αλλες 90, οι μεν υπηκοοι της ΕΕ την παιρνουν χωρις προβλημα και αλλες απαιτησεις οι δε υπηκοοι τριτων χωρων με αποδειξη εισαγωγης ξενου συναλλαγματος ωστε να δικαιολογησουν τα εξοδα διαμονης τους στην χωρα.
Δεν εχει σημασια οτι κανεις δεν το κανει, σημασια εχει ο νομος τι λεει και τι ζημια επιφερει σε τροχονομικο ελεγχο αν δεν τηρηθηθουν τα ως ανω.

Το μεταφορικο εργο που περιγραφεις ειναι παρανομο, αν το καταγγειλετε στην αστυνομια θα πρεπει να συληφθουν οι παρανομουντες και να τους επιβληθουν προστιμα και κατασχεσεις οχηματων. Αν παρ ελπιδα η αστυνομια ειναι απροθυμη τοτε ο εισαγγελεας θα ειναι προθυμοτατος μετα μαλιστα και απο καταγγελια περι απροθυμιας της αστυνομιας. Αν η αντιδραση ειναι υποτονικη τοτε το σωματειο των τοπικων ταξιτζηδων πρεπει να καταφυγει στον τοπικο τυπο....εκει θα λυθουν πολλα.
Να ξερεις ομως οτι, θα πρεπει να αποδειχθει αυτο το μεταφορικο εργο, διοτι κι εσυ κι εγω και ο καθενας μας φορτωνει στο ιδιωτικο αυτοκινητο του τον θειο, τον ανηψιο, την γκομενα (και λεει οτι ειναι συγγενεις) και ποσους αλλους και τους παει στα ΚΤΕΛ στο αεροδρομιο και αλλου.....αυτο δεν ειναι παρανομο για κανεναν μας/τους!!
Παρανομη μεταφορα των ως ανω θεωρειται ΜΟΝΟΝ εκεινη για την οποια εχει εισπραχθει κομιστρο......δλδ εγω που παω τον ''Χ'' στο αεροδρομιο του εχω παρει χρηματα αλαλ λεω οτι ειναι θειος μου....ΑΝ αποδειχθει αυτο τοτε εχω φυλακιση και προστιμο υψηλοτατο!.

Για πληροφορηση σου ουτε σημερα ελεγχεται κανεις ερχομενος απο ΕΕ ¨η απερχομενος για ΕΕ.........
δεν υπαρχει κανενος ειδους ελεγχος ουτε σε οχηματα (Ι.Χ) ουτε σε ανθρωπους.....εκτος κι αν συντρεχουν αλλοι λογοι βεβαια.

Last edited by GeorgeP; 18-12-2013 at 16:58.
Reply With Quote