View Single Post
  #19  
Παλιό 04-12-2013, 13:23
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταναστεύει η «αφρόκρεμα» των νέων Ελλήνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Από υδραυλικούς καμία χώρα δεν στερήθηκε. Από πυρηνικούς επιστήμονες και απο ωκεανολόγους θα χρειαστεί. Αλλιώς ούτε πυρηνική ιατρική ούτε ψάρια να ψαρέψεις δεν θα έχεις. Τα άλλα είναι λαϊκισμοί.

Ο Οδυσσέας δεν πάλευε 10 χρόνια να γυρίσει σπίτι του γιατί ήταν "ανήσυχο πνεύμα". Αλλά γιατί όπως λένε και οι ποιητές των τοίχων, "μόνη πατρίδα μας τα παιδικά μας χρόνια" και εκεί που τα ζήσαμε. Ε εγώ τώρα πρέπει να πάρω τα παιδιά μου και να τους τα στερήσω αυτά, να τα κάνω "ξένους" και "μετανάστες" γιατί; Μας χτύπησε τσουνάμι, λιμός, λοιμός καταποντισμός, , πόλεμος, σεισμός; Οχι, ο νεοφιλελευθερισμός του George P και πρέπει πάλι -γιατί στο σόι ήμασταν άλλοι μετανάστες και άλλοι ναυτικοί- να ξεσπιτωθούμε, για να μην πάει φυλακή ο Βενιζέλος και χάσει καμιά καρέκλα ο Σαμαράς.

Ή προς θεού πληρώσουν τα υπόλοιπα λαμόγια φίλοι τους όσα φάγανε.
Για αυτούς τους απλούστατους λόγους πρέπει να ξεσπιτωθούμε τώρα, και την χώρα και τα σπίτια να τα πάρουν οι τράπεζες, για να τα μοιραστούν με τον Ψυχάρη που έχει γιό βουλευτή ΝΔ, το Mega , τα Νεα το Βήμα και κρίση -κρίση αλλά παίρνει και 30 μύρια δάνειο. Από τις τράπεζες των οποίων τη σωτηρία πλήρωσα και πληρώνω εγώ και χωρίς να με ρωτήσουνε. Ή τον Μπόμπολα που πήρε αλλά τόσα αλλά δεν φτάνουνε γιαυτό και του χαρίζουνε και τα δις των διοδίων. Των δικών μου δρόμων.

Καλά να πάθω θα μου πεις γιατί "μαζί τα φάγαμε", και "δεν πείνασες ακόμα αρκετά, ψήφισε Αντώνη Σαμαρά" , οπότε τράβα γκασταρμπάιτερ τώρα και στις επόμενες εκλογές
μην ανησυχείς δεν θα έχεις τέτοια διλήμματα. Εκεί που θα είσαι δεν θα έχεις πολιτικά δικαιώματα. Θα είσαι "ξένος".


ΥΓ: Η φρέσκια κυβέρνηση της Ισλανδίας με το που βγήκε κούρεψε τα ...στεγαστικά των τραπεζών. Και έτσι χάρισε σε κάθε οικογένεια περίπου 25.000 ευρώ από το δάνειο της, να ανασάνει. Παρότι όλοι οι εκτός της χώρας "φίλοι" τους έλεγαν ότι θα καταστραφεί το τραπεζικό σύστημα της χώρας και θα βρέξει βατράχια και αίμα και ξέρω γω τι άλλο. Τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε. Απλά η κυβέρνηση προτίμησε να τον πιούνε οι τραπεζίτες -που στην τελική τζογάρανε τόσα χρόνια και χάσανε- παρά να φύγει ο κόσμος μετανάστες και να ρημάξει ο τόπος τους. Όπως κάποτε η Ελληνική επαρχία.

Βέβαια οταν βουλιάζει ένα πλοίο πρώτα οι ποντικόι φεύγουν

Last edited by AKIS_21; 04-12-2013 at 13:26.
Reply With Quote