View Single Post
  #6  
Παλιό 12-05-2009, 02:06
Orfeus Ο/Η Orfeus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW F800S
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS

ρωτα οτι θες...Οι 800αρηδες ειμαστε ειδος προς εξαφανιση.
Το λοιπον...Ειχα Ακραπα και τα λεφτα για την αγορα της απο το επισημο δικτυο της BMW(ναι αυτη με τα 755ε).Δυστυχως ενας κυριος με ΤΑ εσκασε πανω της και μου την εκανε πατατακι.Παλι καλα μου την πληρωσε μετρητοις.Ειχα περιπου πανω στο μοτορι για ενα χρονο την Ακραπα,ενα χρονο την εργοστασιακη και τωρα τη Remus.
O ηχος της Ακραπας οφειλω να ομολογησω με ενθουσιαζε περισσοτερο,αλλα σαν εμφανιση δεν με ενθουσιαζε για να την ξαναγορασω.Ενα κοινο τελικο με εναν σκορπιο...που πλεον φορανε ολοι.
Επισης στις Ακραπες δεν πωλουνται οι λαιμοι χωριστοι,οποτε ημουν υποχρεωμενος να τα παρω ολα τωρα.Δεν εχουν Power Commander και σε ατελειωτες συζητησεις με εναν φιλο ειδημων στο θεμα αποδοσης,μου επισημανε οτι στο συνολο οι Remus αποδιδουν καλυτερα.Κ σκεπτομενος οτι το μηχανακι το πηρα για να το κρατησω,κ τα παραπανω κατεληξα εκει.
Κ ομολογω δεν το εχω μετανιωσει.Τωρα που την εβαλα,αν κ δεν με τρελαινει ο ηχος της,παρατηρω οτι "ροπιαζει"αμεσα και στα ψηλα με κανει να αναρωτιεμαι αν εχει κοφτη.Στην Ακραπα απλα γεμιζε τις μεσαιες και τιποτα αλλο...
Τωρα για τα σκασιματα θιγεις ενα τεεεεεεεεεεραστιο θεμα.
κανονικα ενα σωστα ρυθμισμενο μηχανακι δεν πρεπει να κανει σκασιματα-τουλαχιστον οχι πολλα.Αλλα επειδη τα 800 εχουν ενα θεμα με τον ψεκασμο,τα ακους σχεδον παντα.Θα στο κανει με οτι εξατμιση και να του βαλεις επανω,απλα οι aftermarket εκ κατασκευης ενισχυουν το θορυβο.
Συμβουλη.Αν φορας ηδη την εξατμιση...κανε χιλιομετρα και μετα μια βολτα απο Γερακα για διαγνωστικο και πιθανη βελτιστοποιηση μιγματος.Αυτο θα κανω και γω(φοραω και αλλα πραγματα πανω).
Δε χρειαζεται θεωρητικα ρυθμιση,αλλα οσα βλεπουν τα διαγνωστικα δεν τα βλεπεις εσυ.
Reply With Quote