Θέμα: SHOEI GT AIR
View Single Post
  #16  
Παλιό 18-03-2013, 21:49
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xrhstos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το Motorcycle Jackets, Motorcycle Gear, Helmets & Accessories - RevZilla παρήγγειλα και μου ήρθαν ένα shoei gt-r για τη κοπέλα μου και ένα shoei neotec για μένα . Και τα δύο με double d ring . Στην Ελλάδα αυτά τα δύο κράνη έρχονται μόνο με κούμπωμα το οποίο είναι πολύ πιο βολικό , πλην όμως δε πληρεί κανόνες ασφαλείας που απαιτεί η αμερικανική αγορά (αν και για πρώτη φορά το κούμπωμα είναι φτιαγμένο από ατσάλι) . Για το gt-air έχω να σου πω πολύ καλά λόγια , αν και στην Ελλάδα πωλείται ακριβά . Έχει ίδια εφαρμογή με το xr-1100 , αεραγωγούς και γυαλί ηλίου από shoei neotec . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ σα κράνος αν και θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από εξωτερικό . Το double d ring δεν ειναι τόσο βολικό αλλά όποιος κοιτάει πρώτα την ασφάλεια αυτό θα σου προτείνει.
τα αμερικάνικα shoei είναι βαρύτερα από τα ευρωπαϊκά. Στο λέω εγγυημένα, φίλος ναυτικός είχε αγοράσει το xr1000 και το μετάνιωσε. Επίσης τα νούμερα/διαστάσεις είναι διαφορετικά, τουλάχιστον αυτό διαπιστώσαμε όταν πήγαμε και είδαμε άλλα xr1000 στον τζωρτζόπουλο.
Παρεπιμπτόντως, δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο το γεγονός στην Ευρώπη να λέγεται XR-1100 και στην Αμερική RF-1100, κάτι κρύβεται πίσω από αυτό.
SHOEI North America | RF-1100
Reply With Quote