Θέμα: GPS TRACKER
View Single Post
  #24  
Παλιό 18-11-2011, 18:30
VaGaBond Ο/Η VaGaBond βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: '07 BMW R1200GS , '00 YAMAHA CRYPTON R 105
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Απάντηση: GPS TRACKER

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το πακετάκι δεδομένων θέλει κάθε μήνα ανανέωση (την κάνει αυτόματα), τουλάχιστον αυτό που έχω εγω της Vodafone, τώρα κάθε λίγο και λιγάκι βγάζουνε νέα προγράμματα, ίσως να βρείς κάτι πιο φτηνό!

Το στίγμα μέσω GPRS πηγαίνει στον server (site) που έχεις ρυθμίσει την συσκευή, δεν ανακατεύουμε το κινητό μας δηλαδή.

Ανα πάσα στιγμή μπορούμε να γυρίσουμε (στέλνουμε SMS) απο GPRS <-> SMS και να διακόψουμε έτσι την συνεχή ενημέρωση!

Η συσκευή συνδέεται κανονικότατα με την μηχανή σου, και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον την κινείς τουλάχιστον 1 φορά εβδομάδα. (Εκτός αν η μπαταρία σου είναι στα τελευταία της ε! ) και μιλάμε για συνεχή ενημέρωση ανα δευτερόλεπτο.

Κάθησα και μέτρησα με πολύμετρο την κατανάλωση της μηχανής με και χωρίς το Tracker και έχουμε και λέμε:

(η μηχανή σβηστή ενοείτε!)

Μπαταρία -> 1-3mA
Μπαταρία + συναγερμός -> 1-4mA
Μπαταρία + συναγερμός + Tracker -> 70-80mA
Μπαταρία + Tracker -> 65-75mA

Είναι αρκετή η κατανάλωση με το Tracker, αλλά μιλάμε πάντα για συνεχή ενημέρωση ε!
Σε μία μπαταρία 12Ah όπως η Odyssey 535 θα αντέξει για περίπου 150 ώρες, αλλά με ρύθμιση της ενημέρωσης ανα 30 sec η και παραπάνω θα διπλασιαστεί αυτός ο χρόνος.
Μεσω SMS η κατανάλωση είναι μηδαμινή! έχει την παραπάνω κατανάλωση (70-80mA) στιγμιαία, όταν σου απαντάει το tracker με SMS.

Αν την μηχανή την κυκλοφορείς συχνά, να μην ανησυχείς, εγώ το έχω σχεδόν ένα χρόνο και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα!

Πολυ κατατοπιστικος!

Δεν την κυκλοφορω τοσο συχνα και εχω τη μαμα-μουφα μπαταρια.Θελω να το χρησιμοποιω μονο οταν ειναι εκτος γκαραζ.Αναβοσβηνει και απο μακρια ή πρεπει να σηκωνω τη σελα?
Reply With Quote