View Single Post
  #19  
Παλιό 03-12-2013, 04:09
vangelisdedousis Ο/Η vangelisdedousis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: αξονας διαφορικου για GS 1150 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Είτε καινούργιο άξονα είτε μεταχειρισμένο, η ποιο σωστη και συνετή κίνηση είναι να τον τοποθετήσεις και να παρατηρήσεις την συμπεριφορά της μηχανής σου. Απο πλευράς θορύβων, κραδασμων κτλ. Αν έχει επανέλθει στην προηγούμενη κατάσταση της, τότε είσαι εντάξει απο αυτα που αναφέρεις!

Το να ανοίξεις κιβώτιο ταχυτήτων ή την πίσω μετάδοση, μόνο και μόνο γιατί έχεις υποψίες ότι μπορει να έχει συμβεί κάτι, μόνο περιτα έξοδα, άγχος και στεναχώρια θα σου προσφέρει! Βάλε τον άξονα επάνω, όπως είπα και κανε χλμ με την μηχανη σου και άκου τι έχει να σου πει!!!

Αν αισθανθεις το οτιδήποτε, για κάποιο απο αυτα τα μηχανικά μέρη που αναφέρεις, μπές στα τεχνικά και γραψε το. Θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Υ.Γ
Αλλαξα και εγω σταυρούς στα 135.000χλμ. Ο ένας ειχε το κυρίως πρόβλημα, και ο άλλος ήταν πολυ πολυ χαλαρος. Τώρα έχω περίπου 142.000χλμ και ολα είναι καλα. Δεν σκέφτηκα στιγμη να πραξω αυτα που αναφέρεις.
Σε γενικές γραμμές, αυτο που έχω πει αρκετές φορές σαν συμβουλη, θα το ξαναπώ:
Αποφεύγετε τα ΠΕΡΙΤΑ λυσε δέσε στα οχήματα σας! Μόνο κακο μπορούν να δημιουργήσουν και τίποτα άλλο. Κάντε σωστη συντήρηση αυτών, χωρίς υπερβολές. Όταν παρουσιαστεί μια ζημιά, το λυσε δέσε είναι πλέον ΑΝΑΓΚΑΙΟ κακο και μόνο τότε επιβαλεται να γίνει!!!

Πιστεύω να σε καλυψα !
νομιζω οτι με καλυψες με το παραπανω...εχεις δικιο... πολλες φορες μπαινουμε σε περιττές διαδικασιες που μονο μας αγχωνουν και μας κοστιζουν.. βρηκα επιτελους εναν αξονα στο ebay, απο ενα μαγαζι ολλανδικο που εχει χιλιαδες αντικειμενα για μοτο. εχει ολη την μηχανη και την πουλαει για ανταλλακτικα, ο αξονας εχει 70.000χλμ και οταν των ρωτησα σε τι κατασταση ειναι μου ειπε καλη κατασταση, αν δεν σου κανει τον παιρνω πισω. η τιμη 125 ευρω με μεταφορικα. σκευτομαι να τον παρω και να πραξω οπως λεει ο BOXER.
απολυτως σωστη η λογικη του
Reply With Quote