View Single Post
  #210  
Παλιό 08-11-2010, 18:39
chrhld Ο/Η chrhld βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Καλησπέρα.
Να λύσω κάποιες απορίες.
Κατ΄ αρχήν το παξιμάδι που μπαίνει είναι με ενσωματωμένο γκρόβερ οπότε δεν χρειάζεται παξιμάδι ασφαλείας. Πάνω στην μοτοσικλέτα δεν υπάρχουν ποιά γκρόβερ αλλά μόνο ειδική κόλλα που δεν αφήνει την βίδα να λασκάρει.
Το φτερό αυτό είναι (δυστιχώς) από παντού οριακό. Οσο κι αν φαίνεται να υπάρχει αρκετός χώρος δεν υπάρχει.
Παραδόξως παρατηρώ οτι από μηχανή σε μηχανή υπάρχουν διαφορές που δεν φαντάζεστε.
Στο βασικό φτερό του κάναμε ένα μεγάλωμα στο μπροστινό μέρος γιατί σε κάποια μηχανάκια παρατηρήσαμε ότι σε μεγάλες συμπιέσης του τροχού γλύφη στο εμπρός μέρος, ενώ σε άλλα δεν κάνει τίποτα και αυτό γιατί η μοναδική στήριξη που έχουμε είναι στο κέντρο του φτερού. Αυτό οφείλετε στο ότι μικρές ταλαντώσεις δεν μπορούν να αποφευχθούν. Δυστιχώς δεν έχουμε χώρο να πάμε ποιό μπροστά γιατί είναι το προστατευτικό του αμορτισέρ. Όποιος έχει τέτοιο πρόβλημα ας μου φέρει το φτερό και θα το διορθώσω.
Τώρα για το σπασμένο βραχίωνα είναι παράδοξο και δεν μπορώ να καταλάβω από που έγινε. Το σπασμένο κομμάτι θα πάει σε ειδικό εργαστήριο για να μου πούνε αν είναι από καταπόνηση ή τυχαίο γεγονός. Αν φταίει η παρτίδα ή αν πρέπει να αλλαχθεί κάτι στον σχεδιασμό του. Θα σας ενημερώσω όταν θα έχω αποτελέσματα.
Τώρα για τον φίλο που έχει πρόβλημα με τις στροφές (όταν γέρνει), δεν νομίζω να έχει καμμιά σχέση το φτερό, δεν μπορεί να είναι τόσο συμπιεσμένη η ανάρτηση σε στροφή.

Αυτά.....Ελπίζω να μην είπα πολλά, αλλά εδώ είμαστε, για ότι άλλο.
Όποιο πρόβλημα ή απορία έχετε μην δυστάζετε να με πάρετε τηλέφωνο, γιατί εσείς ζείτε την μηχανή σας και εσείς θα μου δώσετε πληροφορίες.

Χρήστος