View Single Post
  #53  
Παλιό 10-10-2013, 08:22
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν κανουμε λαθος και παμε απο αλλη διαδρομη και δεν ακολουθησουμε αυτη τη γραμμη που γραφεις,τι γινεται;Δουλευει οπως το Gps δηλαδη μας δειχνει λαθος πορεια και μας ειδοποιει ή απλα συνεχισει ανεξαρτητα με την προεπιλεγμενη(ροζ)διαδρομη;
Πως δουλευει γιατι δεν το γνωριζω;
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις το νου σου θα δεις ότι διακόπτει την πλοήγηση.

Μετά από λίγο όμως σου βγάζει εναλλακτική και συνεχίζει να σε πηγαίνει επομένως αν δεν το παρατηρήσεις θα νομίζεις ότι είσαι στην πορεία σου.

Νταξ αυτά τα ψιλοχασιματάκια στο βουνό ποτέ δεν με χάλασαν!



Μιλάω για ίχνος κι όχι για πλοήγηση σε route!!!
Οπότε δεν τίθεται θέμα επανυπολογισμού κλπ, όπως κάνουν οι πλοηγοί και τα gps στην περίπτωση πλοήγησης.
Εδώ επιλέγεις ένα ίχνος να είναι ορατό στην οθόνη σου και το ακολουθείς. Αν βγεις εκτός, δε συμβαίνει κάτι. Απλώς κοιτάς που είσαι, που ήθελες αρχικά να πας και αναλόγως γυρνάς πίσω ή συνεχίζεις ανακαλύπτοντας κάτι νέο. Πάντα μπορεί να υπάρχει δρόμος που σε ξαναφέρνει στο αρχικό ίχνος λίγο παρακάτω κλπ.
Αν επιλέξεις ίχνος και του ζητήσεις να σε οδηγήσει προς αυτό (πλοήγηση δηλ) θα σε πάει στο κοντινότερο σημείο του ίχνους και μετά σταματάει. Ή στην αρχή ή στο τέλος του αν επιλέξεις. Μετά τέλος.
Εγώ επιλέγω απλώς να φαίνεται το ίχνος στην οθόνη μου κι επιλέγω εγώ από που θα πάω.

Bogart, αυτά γίνονται γιατί έχεις πλοηγό, ή γιατί επιλέγεις πάντα πλοήγηση (go to). Δεν ξέρω αν έχεις άλλη επιλογή, το zumo 660 έχει. Εμφανίζει απλώς το επιλεγμένο ίχνος και κάνεις ότι θές μετά.
Γι αυτό επιμένω σε gps κι από πλοηγούς μόνο zumo 660, που είναι ό,τι καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο κυκλοφορεί, καλύπτοντας σχεδόν τα πάντα και όλους.
Δεν το προτείνω στον Κώστα γιατί σύμφωνα με τις απαιτήσεις που έθεσε αρχικά, αλλά και στη συνέχεια, δεν χρειάζεται όσα δίνει το zumo660. Του αρκεί ενα καλό gps.

Last edited by forester; 10-10-2013 at 08:27.
Reply With Quote