View Single Post
  #29  
Παλιό 12-04-2011, 00:05
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής

Αυτό θα πει, σπύραμε πανικό. Αυτό βέβαια δεν οφείλεται στο δικό μου μπλεγμένο περιστατικό (αγορά απο γερμανία, απουσία απόδειξης αγορας κλπ) αλλά γιατί και εγώ, ρώτησα 2-3 λογιστες και αλλος είπε "ετσι" άλλος είπε γιουβέτσι.
Το συμπέραμα που έβγαλα, όσον αφορά τη στάση των λογιστών:
Αυτοί που λένε, βαλτο, είναι αυτοί που έχουν τη λογική του δήλωσέ το να είσαι σίγουρος. Αυτοί που λένε δεν χρειάζεται είναι γιατί "μάλλον" δεν χρειάζεται.
Η αλήθεια είναι πως στην ηλεκτρονική δήλωση ΔΕΝ με αφήνει να γράψω την αλήθεια. Ότι δηλαδή την πήρα το 2007 και ότι τους τελευταίους 12 μήνες. Επίσης ΟΥΤΕ την αξία της μηχανής μου αφήνει να περάσω. Βγάζει αυτόματα την αντικειμενική αξία. Επίσης στην επεξήγηση του πεδίου, εκεί που ΗΔΗ υπάρχει το αυτοκίνητο, αναφέρει ΔΗΛΩΣΤΕ Ή ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ Ε.Ι.Χ και Μ.Χ αυτοκίνητα. Πουθενά η λέξη μηχανή...
Θεωρώ πως η μηχανή ΔΕΝ θεωρείται είδος πολυτελείας όπως το αυτοκίνητο/σκαφος/πισίνα. Είναι σαν μια ακριβή συσκευή, σαν μια τηλεόραση που κάνει 1000, 2000, 4000, 8000, 18000 ευρώ. Το δηλώνεις; Αν πάρεις το ΣΕΤ κουζίνα, ψυγείο, φουρνος, πλυντήριο απο τη MIELE και δώσεις κανενα 15000 το δηλώνεις; όχι, ε, ούτε και τη μηχανή. Τη Τετάρτη θα διαβάσω το βιβλιαρακι της εφορίας. Αλλά προς το παρόν, έτσι όπως το έψαξα, κατέληξα πως ΔΕΝ χρειάζεται...
Reply With Quote