View Single Post
  #5  
Παλιό 22-03-2009, 22:01
pesto1 Ο/Η pesto1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Λονδίνο - Αθήνα
Μoto: KTM- Lc4
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Koίτα να δεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό Τεό θα συμφωνήσω απόλυτα.. και πάντα ακολουθούσα, και χαιρόμουν μαζί σας, με μια μοτο χωρίς χρυσές δαγκάνες και θερμόμετρο εξωτερικής θερμοκρασίας...
Αλλά.. (πάντα και κατά την δική μου εμπειρία και τις δικές μου εικόνες)
Και παλιότερα Τεό, υπήρχαν άνθρωποι, που είχαν ότι καλύτερο για την εποχή τo `84+ π.χ. (rd 350, cb750, z καρχαρία) και δεν πήγαιναν πουθενά αλλού, εκτός από το Λύκειο για καμιά γκαζιά, με το τσόκαρο και την μπλούζα την σκορπιονς, και γυαλί για προστασία... (που μπουφάν και γάντια)
Περιοδικά για ενημέρωση, λίγα και πολύ ακριβά.
Έπειτα έσκαγαν στην περιοχή κάποιοι Ιταλοί, με άφρικα, και τους κοροιδεύαμε, λέγαμε, τόσα λεφτά έδωσαν και πάει μέχρι 180κλμ?
Αυτοί όμως έκαναν ταξίδια και αυτό που τώρα εμείς κάνουμε....
Πολλές φορές βέβαια απ` ότι θυμάμαι, η μοτοσυκλέτα ήταν και μέσο εργασίας (ο πατέρας μου π.χ. την χρησιμοποιούσε χειμώνα - καλοκαίρι, dkw 175, για το μεροκάματο και για την εργασία).
Πιστεύω ότι μετά το `90-`95 ξεκίνησε μια μοτοσυκλετιστική παιδεία, άρχισε ο κόσμος να ``ντύνεται`` και να βλέπει την σωματική του ακεραιότητα και την μακρινότερη βόλτα με την μοτοσυκλέτα.
Υπήρχαν βέβαια και οι άνθρωποι όπως στο παραπάνω άρθρο, αλλά ήταν ελάχιστοι πιστεύω...
Βέβαια δεν ξέρω σε μια μεγαλούπολη πως λειτουργούσαν, μεγάλωσα στην επαρχία..
Νομίζω ότι τώρα (εδώ και 10-15 χρόνια) υπάρχει ένα καλύτερο επίπεδο και περισσότερες δυνατότητες για ταξείδια (ενημέρωση, φόρουμ, τύπος) για ενημέρωση.
Βέβαια ναι κάποιοι σκέφτονται, πως θα πάω Βυτίνα χωρίς θερμαινόμενα.. αλλά στο τέλος θα πάνε γιατί θα τους τραβήξει η όμορφη παρέα..
Και κλείνοντας θα πω.. διαλέξτε τι θέλετε, τι σας ευχαριστεί από μια μοτο (χωματάκι, ταξειδάκι, κουβεντούλα) και ζήστε το ανάλογα..
Reply With Quote