GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 17-10-2011, 00:24
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Question Γκαζιέρα με κοντή διαδρομή.. Την εχει δοκιμασει κανεις??

ΑΥΤΗΝ! εννοω.

Προφανως, εχει το αβανταζ της γρηγορης επιταχυνσης στο δρομο, αλλα, απο την αλλη, στο χωμα (εστω και light, που μπαινω εγω, οοοταν τυχει) μπορει να ειναι και επικινδυνο??

Εμπειριες κανεις??
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-10-2011, 06:56
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαζιέρα με κοντή διαδρομή.. Την εχει δοκιμασει κανεις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από black_hawk Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΥΤΗΝ! εννοω.

Προφανως, εχει το αβανταζ της γρηγορης επιταχυνσης στο δρομο, αλλα, απο την αλλη, στο χωμα (εστω και light, που μπαινω εγω, οοοταν τυχει) μπορει να ειναι και επικινδυνο??

Εμπειριες κανεις??
Αυτο ειναι ενα αξεσουαρ που αναζητουν παρα πολλοι ιδιοκτητες 1150!
Στα δικα μας το θεωρω υπερβολη εως επικινδυνο στα χερια του καθημερινου αναβατη!
Γιατι το αβανταζ της γρηγορης επιταχυνσης ε...το εχει!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 17-10-2011, 15:34
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαζιέρα με κοντή διαδρομή.. Την εχει δοκιμασει κανεις?

άχρηστο στην 1200GS - εξάλλου δεν την κάνει πιο γρήγορη, απλά μικραίνει την κίνηση του χεριού σου (και άρα μειώνει την ακρίβεια)
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-10-2011, 15:37
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαζιέρα με κοντή διαδρομή.. Την εχει δοκιμασει κανεις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
άχρηστο στην 1200GS - εξάλλου δεν την κάνει πιο γρήγορη, απλά μικραίνει την κίνηση του χεριού σου (και άρα μειώνει την ακρίβεια)
Προφανως αυτο κανει,πραγμα πολυ κακο, σε λακουβες κλπ ( για off-road, ακομα χειροτερα)
Απλα, ρωταω μηπως το εχει χρησιμοποιησει κανεις..
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-10-2011, 21:25
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

NLS, το έχεις δοκιμάσει η απλά έτσι πιστεύεις;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-10-2011, 11:41
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαζιέρα με κοντή διαδρομή.. Την εχει δοκιμασει κανεις?

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει. Τι αμφισβητείς από ότι γράφω;

1) Ότι δεν την κάνει πιο γρήγορη εννοείται. Δεν χρειάζεται καν εξήγηση.

2) Ότι μικραίνει την κίνηση του χεριού, γιατί αυτό κάνει ακριβώς, επίσης δεν είναι θέμα αμφισβήτησης (αφού αυτό το πουλάνε να κάνει).

3) Ότι το #2 μειώνει την ακρίβεια των κινήσεων μόνο μπορεί να αμφισβητηθεί (ίσως από κάποιο μικροχειρούργο) αλλά και πάλι η γεωμετρία είναι εναντίον. Όταν έχεις κάτι που πάει από το 0 στο 100% σε 180 μοίρες, όταν το κάνεις να πηγαίνει από το 0 στο 100% σε 100 μοίρες δεν σημαίνει ότι κάθε μοίρα αλλάζει μεγαλύτερο ποσοστό άρα αν θες να πετύχεις το... ενδιάμεσο είναι πιο δύσκολο;
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-10-2011, 22:47
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαζιέρα με κοντή διαδρομή.. Την εχει δοκιμασει κανεις?

Με συγχωρεις αλλα δε νομιζω οτι εχεις δικιο.
Το να λες μια γνωμη χωρις ουσιαστικα να γνωριζεις κατι συγκεκριμενω για αυτο βασιζομενος απλα κ μονο σε συμπερασματα που εχεις βγαλει μονος σου, ειναι λιγακι ατοπο κ αγγιζει τα ορια της παραπληροφορισης.

Εγω με δυο που εχω μιλησει για αυτο το θεμα, μου εχουν πει αλλα πραματα.
Επισης, το εχω δοκιμασει πρωσωπικα σε αλλες μηχανες (μονοκυλινδρες-τετρακυλινδρες) κ η γνωμη συμπιπτει απολυτα με την θετικη γνωμη που ειχαν οι δυο gsαδες που μιλησα.

Στο πρωτο σχολιο που εκανες εγω υποστηριζω οτι, ΝΑΙ, την κανει πιο γρηγορη.
Γρηγοροτερη αποκριση γκαζιου-γρηγοροτερο ανεβασμα στροφων-γρηγοροτερη επιταχυνση.
Σε απολυτους χρονους, ΝΑΙ, ειναι πιο γρηγορο.
Προσεξε, οχι πιο δυνατη αλλα πιο γρηγορη.

Στο δευτερο εχεις δικιο. Το πουλανε για ακριβως αυτο το λογο. Φυσικα κ εχει μειονεκτηματα κ πλεονεκτηματα. Δε μπορουμε να τα εχουμε ολα.
Ο καθενας τα βαζει κατω, τα ζυγιζει κ επιλεγει τι ακριβως θελει βασιζομενος σε αυτα που θελει να κανει.

Οσο για το τριτο σχολιο που κανεις, ειναι θεμα συνηθειας. Εξαλλου οταν εχεις σταθερο το γκαζι, ποτέ δεν ειναι απολυτα σταθερο.
Θα εκπλαγεις αν δεις την διακυμανση του ποσοστου ανοιγματος-κλεισηματος στο λεγομενω "σταθερο γκαζι".
Αν θες, μπορω να στο αποδειξω κιολας.
Διαθετω αισθητηρα που να δειχνει επ'ακριβως το ανοιγμα του γκαζιου (καθως κ στροφες κινητηρα κ φορτιο κλπ αλλα δεν μας ενδιαφερουν αυτα).
Οταν θελω να παρω μετρησεις με σταθερο γκαζι, δε τα καταφερνω σχεδον ποτε η μαλλον καλυτερα, τα καταφερνω πολυ δυσκολα.
Η διακυμανση με "σταθερο γκαζι" με σταθερα χιλιομετρα μπορει να ξεπερασει +-5%.
Αν κ σαν ποσοστο ειναι μεγαλο, στο δρομο ειναι τοσο αναιπεσθητο που δεν νοιωθεις τη μηχανη να κανει κοψιματα, να κοβει η να αναπτυσει ταχυτητα στιγμιαια η να καταλαβαινεις οποιαδηποτε παραξενη συμπεριφορα που να κανει την μηχανη δυστροπη αφιλοξενη η μη οδηγισημη.
Συμφωνα με αυτα που εχω δει κ εχω κανει στην πραξη κ οχι στα λογια, το επιπεδο δυσκολιας να βρεις το ενδιαμεσω που αναφερεις, δεν αλλαζει.
Οπως ηταν πριν, θα ειναι κ μετα. Η θεση αλλαζει μεν αλλα θα την βρεις με κλειστα τα ματια.
Ειναι η λεγομενη "αισθηση" που σου δινει το συγκεκριμενω μαραφετη κ για αυτο το πουλανε κιολας.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-10-2011, 23:11
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαζιέρα με κοντή διαδρομή.. Την εχει δοκιμασει κανεις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρεις αλλα δε νομιζω οτι εχεις δικιο.
Το να λες μια γνωμη χωρις ουσιαστικα να γνωριζεις κατι συγκεκριμενω για αυτο βασιζομενος απλα κ μονο σε συμπερασματα που εχεις βγαλει μονος σου, ειναι λιγακι ατοπο κ αγγιζει τα ορια της παραπληροφορισης.

Εγω με δυο που εχω μιλησει για αυτο το θεμα, μου εχουν πει αλλα πραματα.
Επισης, το εχω δοκιμασει πρωσωπικα σε αλλες μηχανες (μονοκυλινδρες-τετρακυλινδρες) κ η γνωμη συμπιπτει απολυτα με την θετικη γνωμη που ειχαν οι δυο gsαδες που μιλησα.

Στο πρωτο σχολιο που εκανες εγω υποστηριζω οτι, ΝΑΙ, την κανει πιο γρηγορη.
Γρηγοροτερη αποκριση γκαζιου-γρηγοροτερο ανεβασμα στροφων-γρηγοροτερη επιταχυνση.
Σε απολυτους χρονους, ΝΑΙ, ειναι πιο γρηγορο.
Προσεξε, οχι πιο δυνατη αλλα πιο γρηγορη.

Στο δευτερο εχεις δικιο. Το πουλανε για ακριβως αυτο το λογο. Φυσικα κ εχει μειονεκτηματα κ πλεονεκτηματα. Δε μπορουμε να τα εχουμε ολα.
Ο καθενας τα βαζει κατω, τα ζυγιζει κ επιλεγει τι ακριβως θελει βασιζομενος σε αυτα που θελει να κανει.

Οσο για το τριτο σχολιο που κανεις, ειναι θεμα συνηθειας. Εξαλλου οταν εχεις σταθερο το γκαζι, ποτέ δεν ειναι απολυτα σταθερο.
Θα εκπλαγεις αν δεις την διακυμανση του ποσοστου ανοιγματος-κλεισηματος στο λεγομενω "σταθερο γκαζι".
Αν θες, μπορω να στο αποδειξω κιολας.
Διαθετω αισθητηρα που να δειχνει επ'ακριβως το ανοιγμα του γκαζιου (καθως κ στροφες κινητηρα κ φορτιο κλπ αλλα δεν μας ενδιαφερουν αυτα).
Οταν θελω να παρω μετρησεις με σταθερο γκαζι, δε τα καταφερνω σχεδον ποτε η μαλλον καλυτερα, τα καταφερνω πολυ δυσκολα.
Η διακυμανση με "σταθερο γκαζι" με σταθερα χιλιομετρα μπορει να ξεπερασει +-5%.
Αν κ σαν ποσοστο ειναι μεγαλο, στο δρομο ειναι τοσο αναιπεσθητο που δεν νοιωθεις τη μηχανη να κανει κοψιματα, να κοβει η να αναπτυσει ταχυτητα στιγμιαια η να καταλαβαινεις οποιαδηποτε παραξενη συμπεριφορα που να κανει την μηχανη δυστροπη αφιλοξενη η μη οδηγισημη.
Συμφωνα με αυτα που εχω δει κ εχω κανει στην πραξη κ οχι στα λογια, το επιπεδο δυσκολιας να βρεις το ενδιαμεσω που αναφερεις, δεν αλλαζει.
Οπως ηταν πριν, θα ειναι κ μετα. Η θεση αλλαζει μεν αλλα θα την βρεις με κλειστα τα ματια.
Ειναι η λεγομενη "αισθηση" που σου δινει το συγκεκριμενω μαραφετη κ για αυτο το πουλανε κιολας.

σωστότατος σε ολα ....!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 19-10-2011, 23:42
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαζιέρα με κοντή διαδρομή.. Την εχει δοκιμασει κανεις?

Σε χωμα προφανως δεν υπαρχουν εμπειριες, ε??
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 19-10-2011, 23:47
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Γκαζιέρα με κοντή διαδρομή.. Την εχει δοκιμασει κανεις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από black_hawk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε χωμα προφανως δεν υπαρχουν εμπειριες, ε??
Όπως το κόβω για χώμα ΔΕΝ κάνει με τίποτα. Εδώ έτσι και καμιά φορά σε κανένα απότομο κομμάτι με πρώτη και μας "ξεφεύγει" λίγο. Φαντάσου με αυτό...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Εχει κανεις στολη για δοκιμη? vasorfa Ένδυση 50 04-11-2013 20:53
ξερει κανεις να driftarei...? Για να παθουμε εγκεφαλικο... ace_gln Διάφορα 23 24-12-2011 19:20
Όποιος θέλει ας με ξεπεράσει!!! dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 63 05-12-2011 12:10
Ξερει κανεις πως παμε Πορο απο Κορινθια sansiro.sugata Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 14 24-07-2010 10:21
Ιστοριούλες με το Zastava, Yugo του οποίου η παραγωγή πλέον έχει σταματήσει... zastava Χιούμορ 9 17-10-2009 17:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!