GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-12-2010, 19:17
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Internet: To be or not to be on-line ;;

To παρακάτω αγανακτισμένο κείμενο δεν είναι δικό μου, αλλά κάποιου που δεν γνωρίζω ούτε καν δικτυακά. Παρά την υπερβολική του αγανάκτηση, εγώ συμφωνώ μαζί του οτι για κάποιους το ιντερνετ είναι εργαλείο και διασκέδαση και για κάποιους άλλους "ψηφιακή μαστούρα".
Και δεν φταίει το ιντερνετ γι αυτό... http://tuki8eblom.blogspot.com/


Περάστε αύριο
Θυμάμαι μια καθηγήτριά μου που μου έλεγε ότι επί Χούντας ακόμα και οι αμερικανοί συγγραφείς με ρώσικο όνομα αντιμετωπίζονταν με την υποψία του κομ#####σμού. Για να διαβάσει Μπουκόφσκι έπρεπε να συνεννοηθεί με ένα βιβλιοπώλη και να πάρει το βιβλίο με χίλιες προφυλάξεις. Δεν είναι να απορείς που το iq των χουντοφασιστών είναι τόσο χαμηλό. Βλέπω λοιπόν σήμερα το ίντερνετ να έχει γεμίσει σπυριάρηδες α@άμητους έφηβους, οπλολάγνους "χτισμένους", ομοφοβικούς "ελληνόψυχους", αμαθείς παπαγάλους εθνικιστικών αναμασημάτων που οργώνουν τα φόρα και τα μπλογκ προβάροντας την προβιά μίας ντεμέκ επαναστατικότητας με δανεισμένα σοσιαλιστικά τσιτάτα και με καθαρά ναζιστική φορά, να ωρύονται για προδότες, να οργανώνουν πογκρόμ μεταναστών, να κάνουν "ντου" σε αντιρατσιστικές συναντήσεις, να διαβάζουν σαν ευαγγέλιο κάτι σκατόγερους που γλείφαν τη χούντα και σκέφτομαι πως όλο το μαμημένο σύμπαν έχει στήσει μία stand-up comedy μαύρου χιούμορ. Μπατσόκαβλοι, φασιστολάγνοι, αμαθείς, βλαχαδερά, παιδιά μεγαλωμένα σε μια χώρα με επαρχιώτικη, εσωστρεφή, ομφαλοσκόπο νοοτροπία, αναθρεμμένα την τελευταία δεκαετία μέσα σε μοναχικά εφηβικά δωμάτια με μια σύνδεση ίντερνετ, μπόλικο πορνό, βαρώντας άπειρες μαμακίες, με doom, gta, call of duty, lineage2, wow, counterstrike άπειρες ώρες χαμένα στην ψηφιακή μαστούρα και με μια σειρά φανταστικά και μη αδιέξοδα στο σπίτι, στο σχολείο, στην κοινωνία. Ποια επανασταση έφερε το ίντερνετ σε αυτούς; Έφερε τζάμπα πορνό στο δωμάτιό τους και έριξε τα εμπόδια της επικοινωνίας στους κάθε είδους ακραίους ####κες δίνοντάς τους ένα ευρύ πεδίο δράσης και μια θάλασσα από υποψήφια ανερμάτιστα κορόιδα.

Δεν πιστεύω πια στη δύναμη του ίντερνετ. Δεν είμαι τεχνοφοβικός, αλλά το προτιμώ από το να είμαι τεχνόκαβλος και γκατζετάκιας. Το ίντερνετ για την ώρα βουλιάζει στη μαυρίλα του φασισμού και της ηλιθιότητας. Κάποτε κοροϊδεύαμε αυτούς που πάσχιζαν απεγνωσμένα να γκομενίσουν στα σάιτ και τα προγράμματα κοινωνικής δικτύωσης. Μα, αυτό είναι απολύτως υγιές. Να πέφτει και κανα μαμησάκι, να ξεσκουριάζουν τα εργαλεία. Οι πιο ηλίθιοι είναι αυτοί που μέσα από το ίντερνετ έλαβαν τη φώτιση του χουντοφασισμού. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω ένα διάλειμμα. Αποφάσισα να γυρίσω για λίγο καιρό την πλάτη μου στο "πλανητικό χωριό" γιατί θέλω να ξαναφανταστώ τον πλανήτη απέραντο. Όχι, δε θέλω να γκουγκλίσω το όνομα μιας ταινίας για να θυμηθώ τον πρωταγωνιστή της που συνέχεια ξεχνάω το όνομά του. Να πάει να μαμηθεί κι ο πρωταγωνιστής κι η ταινία του μαζί. Όχι, δε θέλω να πετάγομαι με ένα κλικ στη Μαδαγασκάρη και να χαζεύω φωτογραφίες με παραλίες ψάχνοντας φτηνό ξενοδοχείο. Όχι, δε θέλω να παραγγέλνω βιβλία και σιντί ονλάιν. Δεν έχω χρόνο να απολαύσω τα λίγα σιντί που έχω σπίτι, γιατί να πάρω κι άλλα; Βιβλία έχουν τα βιβλιοπωλεία και οι βιβλιοθήκες. Όχι, δε θέλω να έχω 500 φίλους στο facebook. Όχι, δε θέλω να λέω ό,τι μαμακία μου κατέβει στο τουίτερ, ούτε να διαβάζω τις μαμακίες άλλων. Δεν φτάνει που ανέχομαι τις ######## του ταξιτζή, του φούρναρη, του ψιλικατζή κάθε μέρα; Όχι, δε θέλω να σας δείξω πού πήγα διακοπές και τι μαμάτες φωτογραφίες που έβγαλα. Όχι, δε θέλω να βλέπω τσόντες. Όχι, δε θέλω να κάνω τσατ με ξαναμένες Σουηδέζες που ψάχνουν μεσογειακό εραστή. Ούτε να βρω τζαμπατζήδες couchsurfers για να μου ξεχαρβαλώσουν τον καναπέ. Ούτε να κάνω bookcrossing κάποιο ωραίο βιβλίο που θα μου άρεσε να το έχω στη βιβλιοθήκη. Ούτε να βγάλω τα μάτια μου διαβάζοντας βιβλία στο πισί. Τα βιβλία τα θέλω στο χαρτί. Ούτε να παίζω τζόγο. Κάποτε σε ένα ίντερνετ καφέ είδα κάτι μπαρμπάδες που έπαιζαν σε ονλάιν καζίνα και στοιχηματζίδικα. Όχι. Τίποτε από αυτά δε θέλω. Ούτε θέλω να κατεβάζω ταινίες. Δεν θέλω ταινίες στο σκληρό μου, δε θέλω να ψάχνω υπότιτλους για να τους περάσω στις ταινίες, δε θέλω να χάνω το χρόνο μου. Αν θέλω μια ταινία τη βρίσκω και στο βιντεοκλάμπ, τη βλέπω μία, άντε δύο φορές, τελείωσε. Αν θέλω μία καινούργια ταινία πάω και τη βλέπω σινεμά με παρέα. Όχι, ούτε σε φόρουμ ξαναμπαίνω. Καλά ήμουν πριν: τώρα με ένα κλικ είσαι εκτεθειμένος στον κάθε φανατικό, ηλίθιο ή διεστραμμένο που ποστάρει μαμακίες. Δε θέλω τον κάθε κρετίνο που νομίζει ότι μπορεί να μου μιλάει έτσι όπως δε θα τολμούσε να μου μιλήσει τετ-α-τετ. Απο μακριά, λοιπόν.Τα θέλω έξω από το σπίτι μου όλα αυτά. Το σπίτι είναι ιερός χώρος, κλείνουμε κινητά, βγάζουμε το κλιπάκι από το σταθερό, δεν απαντάμε ούτε στο κουδούνι. Και κυρίως: δε φαντάστηκα ποτέ ότι στην υπόλοιπη ζωή μου θα είμαι κάποιος που μπλογκάρει, ότι το μπλογκ θα με συνοδεύει ισόβια, ότι θα εκθέτω σε αυτό ό,τι σκέφτομαι. Θέλω να κρατήσω τις σκέψεις μου για μένα. 6 χρόνια είναι υπεραρκετά. Φτάσαμε στο 2010, που σημαίνει ότι ο αιώνιος έφηβος Πίτερ Οφορίκουε κλείνει τα 30! Απομένουν μόνο 2 χρόνια ως τη συντέλεια του κόσμου. Συνειδητοποιείς ξαφνικά ότι τα χρόνια πέρασαν, ότι χρειάζεται μία αλλαγή. Κλείνουμε προσωρινά (μερικά χρονάκια) για λόγους ανακαίνισης. Θα βρισκόμαστε για διακοπές στη ντάτσα μας στο Σότσι και θα μεταφράζουμε την αρχαία ελληνική γραμματεία στα αρβανίτικα. Το μπλογκ σάς ευχαριστεί για τις επισκέψεις και τα σχόλια. Θα είμαστε σύντομα κοντά σας.
Καληνύχτα σας.


Last edited by Jefe; 16-12-2010 at 00:36.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-12-2010, 21:03
basilis76 Ο/Η basilis76 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Internet: To be or not to be on-line ;;

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-12-2010, 22:53
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Internet: To be or not to be on-line ;;

Ο αυνανισμος βλαπτει σοβαρα τα εγκεφαλικα κυτταρα.........
Οποιος την βρισκει με τον εαυτο του αυτα σκεφτετε......δυστυχως.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-12-2010, 23:14
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Internet: To be or not to be on-line ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από basilis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ

Σωστά: παν μέτρον άριστον, δεν είναι τσιγάρο το ίντερνετ, να το κόψεις...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-12-2010, 23:43
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Internet: To be or not to be on-line ;;

Εγώ θα συμπληρώσω ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...

Δυστυχώς στα Παίδων όπου βρίσκομαι συχνά υπάρχουν πολλά παιδιά που νοσηλεύονται με διάγνωση ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 16-12-2010, 00:37
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Internet: To be or not to be on-line ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από basilis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συμφωνώ απόλυτα!


Jefe
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 16-12-2010, 01:25
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Internet: To be or not to be on-line ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από basilis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ
Έτσι
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-12-2010, 12:57
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: Internet: To be or not to be on-line ;;

άντε ρε παιδιά συμφωνούμε κάπου και όλοι.,.,.


ωραίος ο παίχτης που το γράψε.,.θα θελα νάξερα πόσο άντεξε την αποχή.,.,.γιατί τον βλέπω πολύ ενημερωμένο.,. ,,

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
on line χρήστες.... Doc Διάφορα 10 31-05-2010 10:38
Οn line R1200GS manual Carduelis Τεχνικά θέματα διάφορα 10 22-04-2010 12:15
Ξεμάτιασμα on line!!!! Carduelis Αστεία Video 6 06-02-2010 15:13
on line shop tei.....de ??? mlock Γενικά - Αναβάτης 3 29-12-2009 23:04
Οn-line παρακολούθηση πλοίων Black_Shadow Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 5 19-02-2009 02:19


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!