GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 13-01-2010, 01:49
smazis Ο/Η smazis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κολωνος, Αθήνα
Μoto: BMW GS 1200 (05) Kawasaki KLE 500
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Προβληματισμός αγοράς GS 1200

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μπω στην παρέα σας αγοράζοντας ένα GS1200 του 05. Η επιλογή αγοράς της συγκεκριμένης μηχανής εκτός απο προσωπικό αποθημένο διότι είναι η μηχανή που πάντα ήθελα να αποκτήσω απο την πρώτη μέρα που τη είδα στο δρόμο, δεν σας κρύβω ότι με προβληματίζει αφάνταστα διαβάζοντας όλα αυτά τα «προβλήματα» που αναρτούνται στο forum απο διάφορους κατόχους.
Είμαι ένας χρήστης πόλης που ποτέ μέχρι σήμερα δεν κατάφερα να αποδράσω με φίλους σε εκδρομές και Happenings καθώς το τίμιο KLE 500 που έχω αν και δεν μου έχει αρνηθεί ποτέ τίποτα με κουράζει αφάνταστα για τον όγκο μου. (1,90 και 120κιλά).
Το GS1200 είναι το όνειρό μου, και θέλω πολύ να το ζήσω..απλά φοβάμαι μην γίνει ο εφιάλτης μου.
Η γνώμη σας μετράει πολύ.
Σπύρος (Αθήνα)

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 13-01-2010, 02:34
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Προβληματισμός αγοράς GS 1200

Σπύρος αν και μικρός σε ηλικία θα ήθελα να σου πώ την γνώμη μου και να βοηθήσω όσο πιο πολύ μπορώ σαν κάτοχος r1200gs adv 08΄.

To 1200gs είναι ένα μηχανάκι που θα το κρατήσεις και θα το ευχαριστηθείς(δεδομένου κ του όγκου σου) για πολλά πολλά χρόνια!!!

Το μόνο φιλέ που εγώ θα σου πώ να προσέξεις.....για το μοντέλο της συγκεκριμένης ημερομηνιάς είναι ότι ακούγεται ότι στα 40000 χιλιόμετρα βγάζουν πρόβλημα στο δίσκο...και μερικά αντιμετοπίζανε πρόβλημα και στο abs......εδώ μέσα σίγουρα υπάρχουν πολύ έμπειρα άτομα που σ΄γουρα απο αύριο θα σου απαντήσουν πιο εμπεριστατωμένα.

Επειδή καταλαβαίνω ότι θές να το πάρεις πολύ αυτό το μηχανάκι μιας και σου είναι απωθημένο όπως ήταν και σε μένα......συνιστώ καλή έρευνα αγοράς κια να το ψάχεις πολύ!!!

Περιμένουμε και τις απόψεις των πιο έμπειρων!!

Χάρηκα
Νίκος/italos
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 13-01-2010, 08:47
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Προβληματισμός αγοράς GS 1200

Αν δε σε ενοχλεί το σφύριγμα του σεβρό στο συγκεκριμένο μοντέλο, και αν η συγκεκριμένη μηχανή έχει περάσει όλες τις ανακλήσεις, ε, δε νομίζω πως έχεις πολλά να φοβηθεις, εκτός αν είσαι κατα συρροή άτυχος!!

Για δες κι εδώ..
http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%C...%84%CE%B1.html
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 13-01-2010, 10:38
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Προβληματισμός αγοράς GS 1200

Εγω απλα θα σου πω το εξης:
Αν σου αρεσει και εχεις βρει ενα μοντελο που εχει κανει ολες τις ανακλησεις, τα σερβις και γενικα ειναι σε καλη κατασταση, παρτο.Τιποτα αλλο.

Εγω απο GS του 2004 πηγα σε ΚΤΜ του 2003, γνωριζοντας οτι ειχε και εχει καποια θεματα το συγκεκριμενο μοντελο. Μου αρεσε ομως πολυ. Αφου βεβαιωθηκα οτι ειναι "οκ", την πηρα, χωρις να το πολυσκεφτω.

Οπως και να το κανεις, θα ειναι ενα μεταχειρισμενο μηχανακι, οπου σιγουρα θα θελει καποια μαζεματα. Αυτο δεν θα το αποφυγεις. Σοβαρα μαζεματα ομως να μην θελει. Εκει ειναι το θεμα.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 13-01-2010, 10:40
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: Προβληματισμός αγοράς GS 1200

κ εμενα φιλε σπυρο ειναι μοντ 05 απο καινουριο βεβαια αλλα μεχρι στιγμης δοξα τον Κυριο δεν μου εχει βγαλει τιποτα δεδομενο και οτι η χρηση ειναι κ εκτος δρομου!!!!!
μη φοβασαι τιποτα λοιπον ψαξτο λιγο και ετοιμασου για πολλες βολτες!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 13-01-2010, 11:02
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Προβληματισμός αγοράς GS 1200

παρτο φιλε μου.ειναι ερωτας με την πρωτη ματια!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 13-01-2010, 11:23
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Προβληματισμός αγοράς GS 1200

το εχω μολις 70 ημερες ... μοντελο 7/07.. μετα απο πολυ σκεψη και ενα transalp '02
(μηχανη που δεν αποχωριζεσαι ευκολα , δεν καταφερα να την αλλαξω ενω το προσπαθουσα τρια ολοκληρα χρονια )
...το αποφασισα, το πηρα και μολις εκλεισα 1700 km , 1700 απιστευτα χιλιομετρα ...
η μηχανη ειναι απιθανη .. δεν τη χορταινεις με τιποτα .. δεν τη βαριεσαι με τιποτα ... ειναι ομως κριμα να την χρησιμοποιεις μεσα στην πολη...και να μην τη χαρεις σε ταξιδιωτικα ομορφα χιλιομετρα

με λιγα λογια ... επελεξε ενα καλο μηχανακι ... (οπως προαναφερθηκε ) και αγορασε το χωρις πολυ σκεψη...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 13-01-2010, 11:40
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Προβληματισμός αγοράς GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από smazis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μπω στην παρέα σας αγοράζοντας ένα GS1200 του 05. Η επιλογή αγοράς της συγκεκριμένης μηχανής εκτός απο προσωπικό αποθημένο διότι είναι η μηχανή που πάντα ήθελα να αποκτήσω απο την πρώτη μέρα που τη είδα στο δρόμο, δεν σας κρύβω ότι με προβληματίζει αφάνταστα διαβάζοντας όλα αυτά τα «προβλήματα» που αναρτούνται στο forum απο διάφορους κατόχους.
Είμαι ένας χρήστης πόλης που ποτέ μέχρι σήμερα δεν κατάφερα να αποδράσω με φίλους σε εκδρομές και Happenings καθώς το τίμιο KLE 500 που έχω αν και δεν μου έχει αρνηθεί ποτέ τίποτα με κουράζει αφάνταστα για τον όγκο μου. (1,90 και 120κιλά).
Το GS1200 είναι το όνειρό μου, και θέλω πολύ να το ζήσω..απλά φοβάμαι μην γίνει ο εφιάλτης μου.
Η γνώμη σας μετράει πολύ.
Σπύρος (Αθήνα)
Σου απαντω κι εγω κι ας ειμαι αυτος που τα ''χωνω'' στο φορουμ για τις βλαβες των GS!!!

  1. Σου αρεσει?.....Παρτο!!!! Διοτι αν δεν το παρεις και παρεις κατι άλλο παντα θα εχεις την απορια........ ''κι αν το επαιρνα πως θα ηταν?''
  2. Ελαττωματα/προβληματα? Αν σου αρεσει η γκομενα με το μινι, τα μακρια ποδια και το ψιλοτακουνο, θα αναρωτηθεις αν εχει ελαττωματα και χούγια? Οχι!! Μπορεις ομως μεχρι να καταληξεις στο ποθητο αποτέλεσμα (υπτιο/πλαγιο/οπισθεν/ιεραποστολικο) να...
  3. ...μαθεις ψαρευοντας......!!!! Το βιβλιο σερβις (ευτυχως η BMW ειναι καλη σε αυτο, οχι σαν κατι Ελληνες γιαπωνεζους). Αν εχει κανει ΟΛΑ τα σερβις της κι εχει παρακολουθησει τις οποιες ανακλησεις του μοντελου...... εισαι σε αριστο δρόμο!!!
  4. Αφου ολα τα παραπανω ειναι ΟΚ εισαι σε καλο δρόμο........
και μενει ενα τελευταιο το οποιο λεει..... αυτα που ηξερες με το ΚLE ητοι ''βαζω λαδια κανω σερβις και φευγω ξεχνοντας το μεχρι το επομενο σερβις......'' ξεχασε το!!! Εκτος κι αν εισαι απο τους ελαχιστους που πηραν Ευρωπαικο (οποιοδηποτε) το οποιο ετυχε να εχει Γιαπωνεζικη συμπεριφορα!! Κατι η καταναλωση λαδιου (αεροψυκτο ειναι, και η μικρη καταναλωση λαδιου δεν ειναι βλαβη ειναι ΑΝΑΓΚΗ), κατι τα κλαπατσιμπαλα που ακουγονται οταν ζεσταινεται μεσα στην πολη (ειπαμε.....αεροψυκτο) ισως σε ξενισουν!! Αν τα συνηθισεις θα ζησεις εναν ερωτα μεγάλο!! Χωρια που στα ταξιδια σου θα αισθανεσαι μεσα σε Mercedes ΜL 500 αλλα σε 2 ροδες!!!!!!! Χωρια που θα φρεναρεις και θα ''πετας'' πανω απο την μηχανη!! (Τα φρενα της ειναι απιστευτα, αλλα πρεπει να τα μαθεις και να μην το παρακανεις!!) Χωρια που στις στροφες θα περνας οτι μαστοδοντο ON/OFF συναντας (εκτος απο το δικο μου), χώρια που θα κινεισαι αξιοπρεπεστατα στο χωμα, χωρια που θα φορτωνεις τα 120 κιλα σου, τα 65 της κοπελιτσας συν την ντουλαπα της......... και θα ταξιδευεις σαν να μην συμβαινει τιποτε......... κ.λ.π., κ.λ.π.!!!!

Μια συμβουλη θα σου δωσω, την τελευταια αυτου του ποστ, το θεμα αξονας να το προσεχεις, αν διαβασεις και σε αλλα ποστ μου η ''μαμα'' εχει κανει μια λαλακια εν σχεση με τα παλιοτερα μοντελα στις τσιμουχες στεγανοποιησης που μονο στεγανοποιηση δεν κανουν!! Ολα τα άλλα τα κανουν αριστα!!! Ετσι το σημειο αυτο θελει και την δικια σου προσοχη σε καθε σερβις (¨η καθε δευτερο ητοι 20,000κμ), κι αν ειναι δυνατόν αρχιζοντας με εναν ελεγχο με την αγορα της!!!!! Επειδη μονον το 5% προσεχουν αυτο το σημειο με αποτέλεσμα σκουριες (στα σημεια αρθρωσης, ο αξονας ασ σκουριασει δεν μας ενδιαφερει) καλο θα ηταν στην τιμη αγορας να υπολογισεις και ενα ποσο το οποιο να αντιστοιχει στην εξαγωγη ολου του αξονα, λιπανσης με ειδικο γρασσο/λιπος ρουλεμαν (σαν κι αυτο το κιτρινο/λευκο που χρησιμοποιουν οι εταιρείες στα ρουλεμαν τροχων των αυτοκινητων το οποιο δεν ξεραινεται ποτε εν αντιθεση με το γραφιτουχο) των σημειων εδρασης/αρθρωσης και απαντοποθετησης του! Και ποτε μα ποτε πλυσιμο στην πιεση του βενζιναδικου!!!

Αυτα τα ολιγα κι ελπιζω να μην σε/σας κουρασα!!

Last edited by GeorgeP; 13-01-2010 at 11:49.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 13-01-2010, 12:32
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Προβληματισμός αγοράς GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από smazis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μπω στην παρέα σας αγοράζοντας ένα GS1200 του 05. Η επιλογή αγοράς της συγκεκριμένης μηχανής εκτός απο προσωπικό αποθημένο διότι είναι η μηχανή που πάντα ήθελα να αποκτήσω απο την πρώτη μέρα που τη είδα στο δρόμο, δεν σας κρύβω ότι με προβληματίζει αφάνταστα διαβάζοντας όλα αυτά τα «προβλήματα» που αναρτούνται στο forum απο διάφορους κατόχους.
Είμαι ένας χρήστης πόλης που ποτέ μέχρι σήμερα δεν κατάφερα να αποδράσω με φίλους σε εκδρομές και Happenings καθώς το τίμιο KLE 500 που έχω αν και δεν μου έχει αρνηθεί ποτέ τίποτα με κουράζει αφάνταστα για τον όγκο μου. (1,90 και 120κιλά).
Το GS1200 είναι το όνειρό μου, και θέλω πολύ να το ζήσω..απλά φοβάμαι μην γίνει ο εφιάλτης μου.
Η γνώμη σας μετράει πολύ.
Σπύρος (Αθήνα)

Προβλήματα το μοντέλο του 05;;;
Και που να δεις τα μοντέλα του 50 και 60 τι προβλήματα έχουν βγάλει!

(Άλλο αν κυκλοφορούν ακόμη στους δρόμους!)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-01-2010, 09:00
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Προβληματισμός αγοράς GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Προβλήματα το μοντέλο του 05;;;
Και που να δεις τα μοντέλα του 50 και 60 τι προβλήματα έχουν βγάλει!

(Άλλο αν κυκλοφορούν ακόμη στους δρόμους!)
Αμα σου πω εγώ τι προβλήματα βγάζουν οι οδηγοί του 50 και του 60... ειδικά σε.. άξονες! πάρτο γρήγορα και απόλαυσέ το πριν σε πιάσει η ηλικία !!

Last edited by Carduelis; 14-01-2010 at 09:02.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός αγοράς ματαχειρισμένης μοτοσυκλέτας!!!!!!!!! riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 8 16-11-2009 01:51
1200 ADV 11/08 Dionisis Πωλήσεις μοτοσυκλετών 18 02-10-2009 14:04
K 1200 S wolferin Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 5 05-06-2009 13:49
Οδηγός αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας!!!!! riko46 Χρήσιμα 5 18-01-2009 15:41
Οδηγός αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας gtbike Γενικά - Μοτοσυκλέτα 4 29-12-2008 02:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!