GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 20-04-2012, 19:32
Giannme Ο/Η Giannme βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Χανιά (Κρήτης)
Μoto: Bmw R1200Gs '08
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..

Το περιστατικό συνέβη εχθές το μεσημέρι στο Βόρειο Οδικό Άξονα Κρήτης οπου κινόμουν με το αυτοκίνητο μου επιστρέφοντας από δουλειές στο Ηράκλειο με κατέυθυνση τα Χανιά. Έχοντας λοιπον διασχίσει περίπου 100 από τα 136 χιλιόμετρα της επιστροφής κ έχοντας περάσει "καθώς πρέπει" απο διάφορα μπλοκα κατα μήκος της οδού φτάνω σε μία δεξιά στροφή οπου κινούμενος σβέλτα με γραμμές (το τονίζω για να δέιξω το σημείο που βρισκόταν το αυτοκίνητο-τέρμα δεξια μέσα στην κορυφή ) συναντάω περιπολικό από το αντίθετο ρεύμα το οποίο κάνει επιτόπου αναστροφή κ με σταματάει για τα περαιτέρω. Αφού δεν διέθεταν ένδειξη ρανταρ-δεν είχα πατήσει εννοείται ίχνος της διπλής γραμμής- μου εξηγεί οτι οδηγούσα χωρίς σύνεση κ την προσοχή μου διαρκώς τεταμένη κ αρα ήμουν παραβάτης προστίμου 200 ευρω.. Επιπρόσθετα επειδη είχε έχει περάσει η 4ετία απο την ημερομηνια παραγωγης μου έκοψε αλλα 400 ευρώ για ΚΤΕΟ. Κ αναρωτίεμαι χωρίς σύνεση κ προσοχή οδηγούν οι σβέλτοι η οι αμέτρητοι που μόλις ειχα περασει κ περνάτε με το φραπέ με 40 τέρμα αριστερά του οδοστρόματος, που μιλάνε καπνίζουν τρώνε αλλα πάνε κάτω απο 60 οπότε όλα καλά για αυτούς.. Αφού μου εξηγούν οτι προβλέπεται κ αφαίρεση πινακίδων κ άδειας κυκλοφορίας, μου αφήνουν τις πινακίδες γιαν να τις προσκομίσω εγώ κ παίρνουν την άδεια κυκλοφορίας την οποία θα παραλάμβανα με την προσκόμιση του δελτιίου Κτεο. Ακούστε ΄τωρα τη συνέχεια. Πηγαίνοντας το πρωί για έλεγχο Κτεο μου εξηγούν οτι ειναι αδύνατο να περάσω έλεγχο χωρίς άδεια καθώς το αυτοκίνητο ειναι κατω 5ετίας κ δεν ειχε φάκελο -δεν ειχε ξαναπερασει κ οτι κακώς μου κράτησαν την άδεια η τουλάχιστον έπρεπε να μου δώσουν φωτοτυπία που να λέει οτι ειναι αποκλειστικα για χρήση στο Κτεο. Ξαναπάω λοιπον στο τμήμα Βοακ αρκετα χιλιόμετρα μακρια κ αφού περίμανα καμποση ώρα διαπιστώνει ο προισταμενος οτι η άδεια δεν ειναι μεταξύ των χθεσινών εγγράφων που παραδόθηκαν. Σε τηλεφώνημα στους διενεργήσαντες το χθεσινό έλεγχο διαπιστώθηκε οτι η άδεια χάθηκε μάλλον.. Με παρότρυναν να ψάξω στο ντουλαπάκι μήπως την έχω εγώ-ενώ κ στην κληση γράφει παρακράτηση άδειας κυκλοφορίας.. Προσωπικά είμαι ειλικρινής δεν καίγομαι να πάρω την άδεια κ χτές τυχαία ειχα πάρει το αμαξι για να στρώσω κατι καινούργια λάστιχα που αλλαξα κ κυκλοφορώ διαρκώς με τη μηχανή-κατι το οποίο δεν ανελυσα φυσικα. Στην ερώτηση μου λοιπον τι θα γίνει πως θα κυκλοφορώ χωρίς άδεια κυκλοφορίας έλαβα την απαντηση τι να κάνουμε θα το δουμε απο βδομάδα.. Μαλιστα με ενημέρωσαν απο το Κτεο οτι επικοινώνησε η τροχαία κ μου προτείνουν να κάνω υπέυθυνη δήλωση για να βγεία άλλη.. Δηλαδή ψεύτικη.. την έχασα εγώ? η την παρέδωσα ως όφειλα στα αρμόδια όργανα.? Κ σκέφτομαι λοιπόν τον κακομοίρη οικογενειαρχη που διαθέτει ενα αυτοκίνητο κ έχει 2 παιδάκια κ μένει ακινητοποιημένος απο τέτοιου είδους καταστάσεις. Μάλιατα στην προτροπή μου να δοθέι ενα χαρτί με σφραγίδα της υπηρεσίας οτι απωλέσθει προσωρινά η άδεια από αυτους έλαβα πάλι αρνητική απάντηση κ άρα το αυτοκίνητο θα παραμείνει ακινητοποιημένο.. Με τους αστυνομικούς οχι απλα δεν έχω τιποτα γενικα, δηλώνω κ συμπάθεια γιατι προσπαθουν αρκετοι απο αυτους για πολλα κ με μισθούς απαξιωτικους μαλιστα. Άπλα αυτή η ελληνική αδυναμία κατανόησης εχει αρχίσει κ με κουράζει αν κ μικρός σχετικά σε ηλικία κ πιο πολύμε στεναχωρεί που διαιωνίζεται παρουσιάζοντας τη χώρα μου που λατρέυω ως ¨στενόμυαλη¨.. κ ο βασικός λόγος που σας εξιστόρησα το γεγονός ειναι πρώτον να έχετε το νου σας οτι η έλλειψη σύνεσης κ προσοχης ως παραβασης παιζει έυκολος μπαλαντερ οταν δεν υπαρχει τιποτα αλλα(κ ζώνη φορόυσα κ πυροσβεστήρα κ τα παντα) κ δέυτερον αν σας τύχει αφαίρεση άδειας λόγω Κτέο, ζητήστε ένα αντίγραφο για να μπορέσετε να περάσετε τον έλεγχο.. Έλπίζω τουλάχιστον να καταφέρω να βγάλω ακρη πριν τη 10ημερη προθεσμια πληρωμής ωστε να προλάβω την έκπτωση του 50%..
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 20-04-2012, 19:37
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..

Οτι να ναι Γιαννη.....
Απλα ατυχος.....
Ου μπλεξεις που λεγαν και οι παλιοι.....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-04-2012, 19:37
zandesiro Ο/Η zandesiro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Πολυγυρος Χαλκιδικης
Μηνύματα: 1,560
Προεπιλογή Απάντηση: Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 20-04-2012, 20:05
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..



Μπορεις να μας πεις πιο αρθρο ειναι στον κοκ????
Πρεπει επανω στην κληση να ειναι γραμμενο!!!

"οδηγούσα χωρίς σύνεση κ την προσοχή μου διαρκώς τεταμένη κ αρα ήμουν παραβάτης προστίμου 200 ευρω.."

Τι αλλο θα ακουσω!!!!

Κατι αναλογο εχει τυχει σε μενα και με σταματησαν μετα σχεδον 4 χλμ γιατι λεει ειχα πατησει διπλη γραμμη. Δεν μπορουσαν να με πουν για ταχυτητα γιατι δεν ειχαν ρανταρ. Βεβαια κατι τετοιο δεν υπηρχε αλλα δεν τους εδωσα σημασια, βλεπεις ο παλιος ο κοκ δεν ηταν εξοντωτικος οπως ειναι ο τωρινος. Τροχαια Πολυγυρου. Παρε τα αυγο και κουρευτο!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 20-04-2012, 20:38
element Ο/Η element βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Α.Τούμπα
Μoto: GS 1200 ADV 07'
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MOYTPO Εμφάνιση μηνυμάτων


Μπορεις να μας πεις πιο αρθρο ειναι στον κοκ????
Πρεπει επανω στην κληση να ειναι γραμμενο!!!

"οδηγούσα χωρίς σύνεση κ την προσοχή μου διαρκώς τεταμένη κ αρα ήμουν παραβάτης προστίμου 200 ευρω.."

Τι αλλο θα ακουσω!!!!

Το άρθρο υπάρχει και συνήθως σε γράφουν αυτό για να μην σε γράψουν για επικίνδυνη οδήγηση που είναι 700 Ευρώ και αφαίρεση διπλώματος
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-04-2012, 21:30
Giannme Ο/Η Giannme βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Χανιά (Κρήτης)
Μoto: Bmw R1200Gs '08
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή Απάντηση: Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..

[QUOTE=MOYTPO;660558]

Μπορεις να μας πεις πιο αρθρο ειναι στον κοκ????

Είναι το άρθρο 12 του ΚΟΚ παράγραφος 1.



Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-04-2012, 21:38
Giannme Ο/Η Giannme βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Χανιά (Κρήτης)
Μoto: Bmw R1200Gs '08
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή Απάντηση: Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από element Εμφάνιση μηνυμάτων
Το άρθρο υπάρχει και συνήθως σε γράφουν αυτό για να μην σε γράψουν για επικίνδυνη οδήγηση που είναι 700 Ευρώ και αφαίρεση διπλώματος

Το θέμα είναι τι ορίζεται τελικάως επικίνδυνη οδήγηση.? έλπίζω να πρόσεξες τη θέση που είχε το όχημα στο δρόμο (τέρμα δεξιά στην κορυφή της στροφής). Υπάρχουν όργανα που ερμηνεύουν τέλεια τις διατάξεις των νόμων, υπάρχουν κ καποιοι που μάλλον κρίνουν απλά απο πρόσωπικές ικανότητες κ εμπειρίες οπως κ δικαστές, κ γενικά ενα σωρό "αποφασίζοντες" για την τύχη των άλλων.. Ξέχασα να πώ οτι μου αναβόσβηνε τα φώτα (το περιπολικό) για ενα χιλίομετρο περίπου συνεχών καμπών-στροφών κ στενού σημείου που φυσικά δεν σταματούσα για να μην προκαλεσω ατύχημα σε διερχόμενους.. μεχρι που βρήκα μικρή ευθέια με λογικό πλάτος..
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-04-2012, 21:41
tasko Ο/Η tasko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ath
Μoto: r 1200 gs
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Απάντηση: Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..


Γιατί εμένα μου κάνει οτι δεν είχαν γράψει κανέναν και έπρεπε να γεμίσουν το μπλοκάκι;;;;;;;;;
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 20-04-2012, 22:01
element Ο/Η element βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Α.Τούμπα
Μoto: GS 1200 ADV 07'
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giannme Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι τι ορίζεται τελικάως επικίνδυνη οδήγηση.? έλπίζω να πρόσεξες τη θέση που είχε το όχημα στο δρόμο (τέρμα δεξιά στην κορυφή της στροφής). Υπάρχουν όργανα που ερμηνεύουν τέλεια τις διατάξεις των νόμων, υπάρχουν κ καποιοι που μάλλον κρίνουν απλά απο πρόσωπικές ικανότητες κ εμπειρίες οπως κ δικαστές, κ γενικά ενα σωρό "αποφασίζοντες" για την τύχη των άλλων.. Ξέχασα να πώ οτι μου αναβόσβηνε τα φώτα (το περιπολικό) για ενα χιλίομετρο περίπου συνεχών καμπών-στροφών κ στενού σημείου που φυσικά δεν σταματούσα για να μην προκαλεσω ατύχημα σε διερχόμενους.. μεχρι που βρήκα μικρή ευθέια με λογικό πλάτος..
Εσύ αδερφέ καλά έπραξες δεν αντιλέγω.Τώρα γιατί θέλαν οπωσδήποτε χωρίς λόγο να σε γράψουν προσωπικά εσένα κάνοντας αναστροφές και άλλα τέτοια κουλά αυτό το ξέρεις μόνο εσύ και αυτοί που ήσασταν εκεί.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-04-2012, 22:07
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tasko Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιατί εμένα μου κάνει οτι δεν είχαν γράψει κανέναν και έπρεπε να γεμίσουν το μπλοκάκι;;;;;;;;;
Και αυτο μεσα στο προγραμμα ειναι. Ειπαμε ο καθενας κανει την δουλεια του!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giannme Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι τι ορίζεται τελικάως επικίνδυνη οδήγηση.? έλπίζω να πρόσεξες τη θέση που είχε το όχημα στο δρόμο (τέρμα δεξιά στην κορυφή της στροφής).
Επικινδυνη οδηγηση ειναι οποιαδηποτε εκτος απο αυτη που πανε τα προβατα.
Αδερφε με αυτο που γραφεις δεν ειναι δυσκολο να σε καταλαβουμε.... Εχω την εικονα, λιγο πριν αρχισουν να σφυριζουν τα λαστιχα!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Συμβουλές για το τραπέζι της Καθαράς Δευτέρας SenseiG Υγεία 5 06-03-2011 15:08
Στην τελική ευθεία για το ράλι Dakar ο Βασίλης Ορφανός syan Αγώνες 55 27-02-2011 23:52
Συμβουλές για λάστιχα 50-50 Kimwnas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 6 28-05-2010 10:12
Να γιατί πρέπει να διαβάζουμε το Αθηνόραμα. vellos Κινηματογράφος 11 29-11-2009 10:38
Αμερικανός, Έλληνας, Αφγανός arisxios Ανέκδοτα 8 05-02-2009 16:10


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!