GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 06-10-2011, 14:48
Marios 800gs Ο/Η Marios 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Metamorfosi
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Καλησπερίζω όλη την παρέα του φόρουμ!!
Ήρθε η ώρα για το σέρβις των 20.000χλμ και ήθελα να ρώτησω ποιές εργασίες γίνονται και πόσο περίπου είναι το κόστος (λόγω κρίσης τα κοιτάμε όλα). Η μπουμπού μου είναι F800gs. Υπάρχει κάπου που μπορώ να διαβάσω τις προβλεπόμενες εργασίες?
Και κάτι τελευταίο, είναι απαραίτητο να γίνει ρύθμιση στις βαλβίδες? Μου το είπε ο τεχνικός του συνεργείου και πιστεύω οτι εχει λίγα χλμ η μηχανή για τέτοια εργασία .
Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 06-10-2011, 14:52
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Το τι γίνεται ακριβώς, στο λένε μόνο στο συνεργείο. Υπεύθυνα και επ' ακριβώς. Για τις βαλβίδες που λες, σίγουρα γίνεται έλεγχος και αν απαιτείται, ρυθμίζονται. Ο έλεγχος είναι υποχρεωτικός, και σίγουρα για το καλό της και το δικό σου!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 06-10-2011, 15:58
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Marios 800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερίζω όλη την παρέα του φόρουμ!!
Ήρθε η ώρα για το σέρβις των 20.000χλμ και ήθελα να ρώτησω ποιές εργασίες γίνονται και πόσο περίπου είναι το κόστος (λόγω κρίσης τα κοιτάμε όλα). Η μπουμπού μου είναι F800gs. Υπάρχει κάπου που μπορώ να διαβάσω τις προβλεπόμενες εργασίες?
Και κάτι τελευταίο, είναι απαραίτητο να γίνει ρύθμιση στις βαλβίδες? Μου το είπε ο τεχνικός του συνεργείου και πιστεύω οτι εχει λίγα χλμ η μηχανή για τέτοια εργασία .
Ευχαριστώ.
καλησπερα φιλε μου! εκανα σερβις την προηγουμενη εβδομαδα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος με την εταιρια που εχει κανει το forum μας συνεργασια! πριν απο αυτο ομως ειχα κανει μια ερευνα αγορας παιρνοντας τηλεφωνο και ρωτωντας ποσο θα κοστιζει και ποιες εργασιες γινονται σε αυτο!!! ολοι μου λεγαν διαφορες τιμες και φυσικα οι εργασιες δεν ηταν διευκρινησμενες!!! Εβγαλα ακρη στην εταιρια που εχει καινει το forum συνεργασια και αυτο οχι λογω εκπτωσης αλλα λογω επαγγελματισμου! το σηκωσε λοιπον ενα παλικαρι (Ο Κωστας) το τηλεφωνο και εκατσε 20 λεπτα με το ρολοι στο τηλεφωνο να μου εξηγησει ποσο κοστιζει η εργασια και ποιες εργασιες By the book απο την BMW προβλεπεται να γινουν.

αυτες ειναι : για τα 20.000 χλμ.
Λαδια- φιλτρο- φιλτρο αερος
τσεκ βαλβιδες (γιατι κανονικα ειναι στις 30)
φλαντζα ( ειναι η φλαντζα απο το ψευτοκαπακο) αν στην βγαλει προσχετικα μπορει να χρησιμοπιηθει και η ιδια!!!
αλλαγη λαδια φρενων
τα μπουζι γινονται καθε 30.000 χλμ εγω τα αλλαξα (κοστος 10 και κατι ψιλα)

και μετα κανουν τις ψιλες εργασιες ρυθμιση συμπλεκτη, αλυσιδα, τσεκ βιδες σταντ, ρυθμιση φωτα, πιεση ελαστικων, εγκεφαλος κτλ. κτλ.

εγω πληρωσα ακριβως 200 ευρω μαζι με την εκπτωση που εχουμε απο το forum με αλλαγη τις φλαντζας γιατι ειχε πολυ φλαντζοκολα απο το προηγουμενο συνεργειο αλλιως θα εδινα 140-150
επισης υπολογισε οτι στα 20.000 χλμ μπορει να χρειαστεις και τακακια! εγω χρειαστηκα μονο εμπρος αλλα πηγα δικα μου! που μου ειχε δωσει ενας συμφορουμιτης!!!

ελπιζω να βοηθησα φιλε μου! εγω πηγαινα σε γνωστο βορειο συνεργειο αλλα επειδη ειναι πολυ σουπερ μαρκετ δεν με βλεπω να ξαναπηγαινω.
οτι χρειαστεις θα βρεις το τηλ μου στο προφιλ μου!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 06-10-2011, 16:51
marabu Ο/Η marabu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ιωάννινα
Μoto: F 650 GS (twin)
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Marios 800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
?
Και κάτι τελευταίο, είναι απαραίτητο να γίνει ρύθμιση στις βαλβίδες?
Ο έλεγχος πρέπει να γίνει απαραίτητα, στο δικό μου δεν χρειάστηκε ρύθμιση...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 06-10-2011, 17:50
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis Εμφάνιση μηνυμάτων
...εγω πηγαινα σε γνωστο βορειο συνεργειο αλλα επειδη ειναι πολυ σουπερ μαρκετ δεν με βλεπω να ξαναπηγαινω.
Αντώνη τι εννοείς πολυ σουπερ μαρκετ για να καταλαβαίνουμε κι εμείς...;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 06-10-2011, 18:03
3ple black Ο/Η 3ple black βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθηνα-Κυψελη
Μoto: BMW R1200 GS TRIPLE BLACK (2011)
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Καλησπερα παιδες
Μια κ ειμαι "νεος" εδω μηπως ειναι ευκολο να μου πειτε με ποιο συνεργειο εχει κλεισει συμφωνια το GS Forum και εαν ειναι επισημο service; (λογο οτι ειμαι ακομα μεσα στην εγγυηση και ο μη γενετω δεν θελω να εχω μπλεξιματα)
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 06-10-2011, 21:40
Marios 800gs Ο/Η Marios 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Metamorfosi
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για την γνώμη τους , όπως και όποιος άλλος θέλει να αναφέρει την δική του εμπειρία.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 06-10-2011, 21:44
Slane Ο/Η Slane βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 650 GS TWIN 2010
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Τελικά όποιος έχει μοτοσικλέτα και είναι στην εγγυήση υπάρχει λόγος να κάνει το service στη BMW οπωσδήποτε ή δεν το κρίνετε απαραίτητο ;
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 06-10-2011, 22:12
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Slane Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά όποιος έχει μοτοσικλέτα και είναι στην εγγυήση υπάρχει λόγος να κάνει το service στη BMW οπωσδήποτε ή δεν το κρίνετε απαραίτητο ;
Σε αυτά τα πράγματα δεν παίζει ρόλο τι λέει ο καθένας μας, ούτε πώς κρίνει το οτιδήποτε....
Στο manual αναφέρει σαφώς και αντιγράφω:".....απευθυνθείτε σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο ή ακόμη καλύτερα σε έναν Επίσημο Έμπορο BMW Motorrad", από τη σελίδα 120 του εγχειριδίου ιδιοκτήτη R1200GS. Αυτό το σημείο δεν μπορεί να διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο!!!!
Άρα, μας κάνει (καλύπτεται η εγγύηση δηλαδή), οποιοδήποτε συνεργείο είναι πιστοποιημένο ως "εξειδικευμένο συνεργείο για μοτοσυκλέτες BMW" και προφανώς η πιστοποίηση θα προέρχεται από τη "μαμά" εταιρία.
Σαφώς και απαιτείται η χρήση γνήσιων ανταλλακτικών σε κάθε περίπτωση και όσο για τα αναλώσιμα, να είναι προδιαγραφών BMW!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 06-10-2011, 22:45
Slane Ο/Η Slane βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 650 GS TWIN 2010
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΡΒΙΣ 20.ΟΟΟkm

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτά τα πράγματα δεν παίζει ρόλο τι λέει ο καθένας μας, ούτε πώς κρίνει το οτιδήποτε....
Στο manual αναφέρει σαφώς και αντιγράφω:".....απευθυνθείτε σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο ή ακόμη καλύτερα σε έναν Επίσημο Έμπορο BMW Motorrad", από τη σελίδα 120 του εγχειριδίου ιδιοκτήτη R1200GS. Αυτό το σημείο δεν μπορεί να διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο!!!!
Άρα, μας κάνει (καλύπτεται η εγγύηση δηλαδή), οποιοδήποτε συνεργείο είναι πιστοποιημένο ως "εξειδικευμένο συνεργείο για μοτοσυκλέτες BMW" και προφανώς η πιστοποίηση θα προέρχεται από τη "μαμά" εταιρία.
Σαφώς και απαιτείται η χρήση γνήσιων ανταλλακτικών σε κάθε περίπτωση και όσο για τα αναλώσιμα, να είναι προδιαγραφών BMW!
Ότι καλύπτεται η εγγύηση το γνωρίζω. Γνώμες ήθενα να δω τι κάνουν οι περισσότεροι.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!