GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-09-2010, 15:52
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια

«Καλλικράτης» και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση>>

Oλοκληρώθηκε η πρώτη φάση του διαλόγου με τους πρυτάνεις, τους εκπροσώπους των καθηγητών πανεπιστημίων και ΤΕΙ, τους εκπροσώπους των κοινωνικών φορέων, για τις αλλαγές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ο διάλογος θα διαρκέσει τρεις μήνες και σε αυτό θα συμμετάσχουν τόσο οι πανεπιστημιακοί, ολόκληρη η Ακαδημαϊκή κοινότητα, καθηγητές, φοιτητές σπουδαστές αλλά και οι πολίτες.Επίσης θα συμμετάσχουν και οι εκπρόσωποι των κοινωνικών φορέων. Τον Ιανουάριο αναμένεται το νομοσχέδιο με τις αλλαγές που θα εφαρμοστούν έτσι ώστε όλα να είναι έτοιμα το 2013-2014 που θα αλλάξει και το σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ.

Τους βασικούς άξονες των αλλαγών στην εκπαίδευση περιέγραψε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου στη Συνάντηση των Δελφών για τις αλλαγές στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Ο κ. Παπανδρέου προανήγγειλε νέα μορφή εισαγωγής στα Πανεπιστήμια, όχι σε σχολές (πολύ περισσότερο σε τμήματα, όπως γίνεται σήμερα). Συνέδεσε τον πολίτη με τη δια βίου μάθηση, αναφερόμενος στην κατάρριψη των τειχών μεταξύ των βαθμίδων εκπαίδευσης, για να είναι απρόσκοπτη η γνώση, υπό καθεστώς όμως πιστοποίησης των γνώσεων που λαμβάνει ο πολίτης σε οποιαδήποτε ηλικία.

Επίσης, αναφέρθηκε στην ανάγκη να υπάρξει «Καλλικράτης» στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (αναφέρεται στο ζήτημα της συγχώνευσης, συνένωσης ακόμη και κατάργησης τμημάτων) και επέμεινε στην ανάγκη εξωστρέφειας των πανεπιστημίων και διεθνοποίησής τους, ώστε να μπορούν να δέχονται καθηγητές, αλλά και φοιτητές από το εξωτερικό.

«Κρινόμαστε σήμερα» είπε ο πρωθυπουργός, «στην αξιοκρατία, την αριστεία, την ανταγωνιστικότητα. Αυτές είναι έννοιες εκ των ων ουκ άνευ. Είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε στους νέους όλα τα εργαλεία για να αποκτήσουν εφόδια, ουσιαστικές γνώσεις και όχι να πάρουν το τυπικό χαρτί. Αρα, απαιτείται διεθνοποίηση των ιδρυμάτων και ουσιαστική συμμετοχή. Να συμμετάσχουν με ανοιχτές διαδικασίες όλοι οι καθηγητές και οι φοιτητές. Αυτό είναι σημαντικό και για την οικονομία μας, διότι θα δημιουργήσουμε επαφές με άλλες οικονομίες και κοινωνίες και θα δοθούν οι δυνατότητες επενδύσεων και στην Ελλάδα».

Ιδιαίτερες αναφορές έκανε στη σύνδεση των πανεπιστημίων με την περιφερειακή ανάπτυξη, λέγοντας ότι σήμερα η μόνη σύνδεση είναι «μέσω των ενοικιαζόμενων δωματίων, των μπαρ, του γαμπρού ή της νύφης που θα βρούνε τα παιδιά». Δεν υπάρχει ουσιαστικά, δηλαδή, η διασύνδεση με την ανάπτυξη, τη γνώση και την έρευνα.

Νωρίτερα, την ανάγκη να υπάρξουν βαθιές τομές στο χάρτη της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είχε υπογραμμίσει από τους Δελφούς η υπουργός Παιδείας. Παρουσιάζοντας στους πρυτάνεις το νέο μοντέλο που προωθείται στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, η κα. Διαμαντοπούλου τόνισε ότι το πρόσταγμα των καιρών απαιτεί βαθιές τομές σε όλα τα επίπεδα.
«Εδώ και εννέα μήνες προσπαθούμε με τον υφυπουργό να συλλέξουμε τα στοιχεία των Πανεπιστημίων και των ΤΕΙ», είπε η κα. Διαμαντοπούλου και πρότεινε την καθιέρωση περιφερειακών συμβουλίων, τα οποία θα έχουν τον έλεγχο για τον αριθμό των φοιτητών, των διδασκόντων, των εισακτέων και των πτυχιούχων.
Η διοίκηση των Πανεπιστημίων, όπως είπε η υπουργός, προτείνεται να γίνεται μέσα απο ένα συμβούλιο διοίκησης, το οποίο θα ασκεί και ένα μέρος των αρμοδιοτήτων του υπουργείου Παιδείας. Αυτό το συμβούλιο θα αναλαμβάνει και τη διαχείριση της χρηματοδότησης, ενώ το ακαδημαικό μέρος των υποθέσεων θα είναι αρμοδιότητα των πρυτανικών αρχών.
Σημαντικό σημείο είναι η εξαγγελία της υπουργού για την αλλαγή του τρόπου διανομής των συγγραμμάτων με την εισαγωγή του ηλεκτρονικού συγγράμματος, ενώ αναφέρθηκε λεπτομερώς στη διεθνοποίηση των ελληνικών πανεπιστημίων, λέγοντας ότι είναι ανάγκη να ανοίξουν προς τα έξω, αλλά και να προσελκύσουν φοιτητές προς την Ελλάδα.
Τόνισε, ακόμα, ότι πρέπει να ιδρυθούν παραρτήματα των πανεπιστήμιων μας σε ξένες χώρες.
Πρώτο ΘΕΜΑ online : «Καλλικράτης» και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση - Ελλάδα

Πως το βλέπετε? Εύκολα μπαίνεις, δύσκολα βγαινεις..
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-09-2010, 15:57
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
«Καλλικράτης» και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση>>



Πως το βλέπετε? Εύκολα μπαίνεις, δύσκολα βγαινεις..

...εγω προτεινω η "δωρεαν" παιδεια να διαρκει οσο και τα εξαμηνα του πανεπιστημιου! Αντε και κανενα ακομη το πολυ δυο! Μετα επι πληρωμης!

Θελεις κυριε να παριστανεις τον φοιτητη στα 30 σου?? Ευχαριστως αλλα απο τη τσεπη σου! Οχι απο τη τσεπη των υπολοιπων...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-09-2010, 16:07
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
...εγω προτεινω η "δωρεαν" παιδεια να διαρκει οσο και τα εξαμηνα του πανεπιστημιου! Αντε και κανενα ακομη το πολυ δυο! Μετα επι πληρωμης!

Θελεις κυριε να παριστανεις τον φοιτητη στα 30 σου?? Ευχαριστως αλλα απο τη τσεπη σου! Οχι απο τη τσεπη των υπολοιπων...
Nα και μια άλλη ιδέα.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-09-2010, 16:51
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
...εγω προτεινω η "δωρεαν" παιδεια να διαρκει οσο και τα εξαμηνα του πανεπιστημιου! Αντε και κανενα ακομη το πολυ δυο! Μετα επι πληρωμης!

Θελεις κυριε να παριστανεις τον φοιτητη στα 30 σου?? Ευχαριστως αλλα απο τη τσεπη σου! Οχι απο τη τσεπη των υπολοιπων...
εγω εχω την κορη μου στο δευτερο ετος,στο παντειο και δεν βλεπω πουθενα την δωρεα και την παιδεια......
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-09-2010, 17:01
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω την κορη μου στο δευτερο ετος,στο παντειο και δεν βλεπω πουθενα την δωρεα και την παιδεια......
'Ετσι ακριβώς!!! Στο Τμήμα που εργάζομαι (Περιφερειακό Πανεπιστήμιο) οι φοιτητές δαπανούν τεράστια ποσά για εκτυπώσεις, κατασκευή μακετών κλπ κλπ.

Ο αιώνιος φοιτητής δεν έβλαψε κανένα Πανεπιστήμιο, μόνο τον εαυτό του. Εκτός πια αν μιλάμε για κομματικά όργανα οπότε πάει αλλού η συζήτηση.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-09-2010, 17:02
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω την κορη μου στο δευτερο ετος,στο παντειο και δεν βλεπω πουθενα την δωρεα και την παιδεια......
Ομοίως κι εγώ από φέτος αλλά δεν την έβλεπα ούτε τα προηγούμενα ..12 χρόνια!!
Αυτή η ιστορία με την Παιδεία είναι το μεγαλύτερο έγκλημα των "πολιτικών" στην Ελλάδα. Τουλάχιστον αποφασίσανε οτι πρέπει κάτι να αλλάξει επιτέλους, τόσα χρόνια κάνανε τους Κινέζους οτι τάχα μου είχαμε ανταγωνιστική παιδεία!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-09-2010, 13:43
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια

XΘες έβλεπα στα σχόλια για τα πανεπιστήμια, ότι ``αιώνιοι`` φοιτιτές, νοίκιαζαν δωμάτια στις εστίες, μέχρι και 18 χρόνια, προς 250ε τον μήνα..
Ρε που φτάσαμε. Ρε τι γίνεται εδώ. Τι δουλειές ``βγάζουν`` τα Ελληνικά μυαλά.
Κάτοχος διαμερίσματος από το πουθενά. Και φυσικά δεν θα πλήρωναν και ΕΤΑΚ και φόρους.
Και φυσικά πολλοί το ήξεραν, αλλά ...άστο τώρα αυτό.. γιατί παρατάξεις, έλεγαν ποιος θα περνά, ποιος όχι, και αντίστοιχα ψήφιζαν πτυτάνεις.

Τελικά στην Ελλάδα δεν υπήρχε νομίζω αποφασιστικότητα πουθενά, σε κανέναν τομέα. Κανένας δεν άγγιζε τίποτα και για πολλά χρόνια καλογυρνούσαν τα ίδια προβλήματα τα οποία κάποια στιγμή έγιναν τέρατα.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-09-2010, 14:06
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
XΘες έβλεπα στα σχόλια για τα πανεπιστήμια, ότι ``αιώνιοι`` φοιτιτές, νοίκιαζαν δωμάτια στις εστίες, μέχρι και 18 χρόνια, προς 250ε τον μήνα..
Ρε που φτάσαμε. Ρε τι γίνεται εδώ. Τι δουλειές ``βγάζουν`` τα Ελληνικά μυαλά.
Κάτοχος διαμερίσματος από το πουθενά. Και φυσικά δεν θα πλήρωναν και ΕΤΑΚ και φόρους.
Και φυσικά πολλοί το ήξεραν, αλλά ...άστο τώρα αυτό.. γιατί παρατάξεις, έλεγαν ποιος θα περνά, ποιος όχι, και αντίστοιχα ψήφιζαν πτυτάνεις.

Τελικά στην Ελλάδα δεν υπήρχε νομίζω αποφασιστικότητα πουθενά, σε κανέναν τομέα. Κανένας δεν άγγιζε τίποτα και για πολλά χρόνια καλογυρνούσαν τα ίδια προβλήματα τα οποία κάποια στιγμή έγιναν τέρατα.
αν αρχισουμε να μιλαμε για τις παραταξεις μεσα στα ΑΕΙ......θα μπει λογοκρισια
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-09-2010, 14:12
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
αν αρχισουμε να μιλαμε για τις παραταξεις μεσα στα ΑΕΙ......θα μπει λογοκρισια
Δεν νομίζω, θα είναι σαν να κλείνουμε τα μάτια μας, σε κάτι που όλοι το ξέρουμε. Κάτι που το καταδικάζουμε (πιστεύτω όλοι το κάνουν) αλλά να μην το πούμε..
Γι αυτό και εγώ από εδώ και μπρος θα αλλάξω τα ρούχα μου, θα τα φορώ ...ανάποδα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέος τρόπος μετακίνησης από την HONDA ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 19 26-10-2010 11:14
Ένας πανεύκολος τρόπος για φούσκωμα ελαστικού gsrob Τεχνικά θέματα διάφορα 10 12-09-2010 19:38
Προσοχή!Νέος τρόπος κλοπής από το αμάξι μας ενω είμαστε μέσα. vtheo Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 20 22-03-2009 23:27
Αλλάζει το σύστημα απόκτησης διπλώματος οδήγησης riko46 Απαραίτητα έγγραφα 10 22-02-2009 21:44
Πώς λέγεται το στήθος μιας γυναίκας στα 20, στα 40 και στα 60 χρόνια της? psiloritis Ανέκδοτα 12 13-02-2009 18:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!