GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 09-08-2011, 15:34
apegnas Ο/Η apegnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: serres
Μoto: bmw f 800 gs
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Λάστιχα f800 gs!!!

κύριοι απο ότι έχω καταλάβει οι πιο πολλοι εδω έχουν 1200. αν υπάρχει κάποιος με το 800 gs που έχει φύγει απο τα μαμά και έχει πάει στα dunlop tr91 ας στείλει ο΄τι τον φωτίσει ο θεός.δηλαδή τι διαστάσεις,δεικτες φόρεσε μπρος πισω μη προχωράω στα τυφλά. απο Β.ελλάδα που πηρα 5-6 τηλ δεν υπάρχουν.απο αθήνα υπάρχει μόνο το πίσω στον έναν, μόνο το μπροστά στον άλλο, ο άλλος μου είπε οτι το συγκεκριμένο μπροστινό της dunlop βγάζει μόνο κωδικο H και οχι V και οτι μπορεί να κουνάει κτλ αλλα επειδή δεν είμαστε σε πειραματισμούς για τα λάστιχα ας δώσει κάποιος που τα φορέσε να ξέρουμε πως θα κινηθούμε..Πάντως πρέπει να ναι πολυ καλά λάστιχα γιατι συνολικά τηλεφώνησα σε 15 λαστιχάδικα και σετ δεν μπορεσα να βρώ..ευχαριστλω εκ των προτέρων παίδες
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 09-08-2011, 19:32
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Λάστιχα f800 gs!!!

Pirelli conti
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 09-08-2011, 19:39
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Λάστιχα f800 gs!!!

αποφηγε το Η παση θυσια το μονο συγουρο !
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-08-2011, 10:59
apegnas Ο/Η apegnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: serres
Μoto: bmw f 800 gs
Μηνύματα: 8
Exclamation Απάντηση: Λάστιχα f800 gs!!!

ρε Τσακάλια δώστε λίγο βάση. 1,5 μέρα ψάχνω σε φόρουμ, τηλ σε μαγαζιά, σε διαβόλους και τριβόλους και δεν βγάζω άκρη τι να φορέσω se f800 gs..απο ψαξιματα σε φόρουμ διαβασα καλα λόγια για dunlop tr91.απο δω και πέρα ξεκινάει ο γολγοθάς, το μοντέλο βγάζει σε κωδικο Η μπροστά και V αλλα και Η πισω.ωραία μέχρι εδώ. ξεκινάω το ψαχτήρι για να βρώ το σετ λοιπόν σε Η μπροστά και σε Η πίσω μιάς και μου φαίνεται λογικο να βάλω τον ίδιο δείκτη μπρος-πίσω.Σε όλη την Θεσσαλονικη βρήκα ένα Η μπροστα ,90/90/21 σε Η, αλλα πίσω τίποτα.παίρνω αθηνα σε 30 μαγαζία (χωρίς καμία υπερβολη να βρώ το πίσω) τιποτα και πουθενά. παράλληλα μιλάω με όλους τους λαστιχάδες στην φάση της αναζήτησης και μου λένε το μακρυκοντό τους, μην εμπιστέυσαι τα φόρουμ, βαλτοί είναι κτλ. για να μη σας κάνω το κεφάλι σαν το δικό μου και για να μην σφάξω την γάτα που έχω στον κήπο και βάλω τα πόδια της για λάστιχα αφού την βλέπω μια χαρά σκαρφαλώνει όπου γουστάρει, παίζει κάποιος απο σας η κάποιο φιλαράκι σας να έχει 800 gs και να χει βάλει αυτα τα #### dunlop κι αν ναι έβαλε τι διαστάσεις και τι δείκτη μπρός πίσω.μέσα σ όλο το ψαχτήρι ο ένας μου λέγε βάλε Η μπροστα που έχω να σου στείλω και
V πίσω που έχω να σου στείλω,μα καλά άλλα μπρος άλλα πίσω? θα ζεσταίνεται καλύτερα μου λέει, ο άλλος έστειλε μακριά απο το Η, ο ψυχογιός που πηρα τηλ μου λέει κάτι για βιμπραρίσαματα στα 80-120 και μετα απο τα 140-160 και μπορεί να πούλησει αυτο το λαστιχο αλλα τώρα ψιλοφρενάρει αυτούς που πάνε να τοφορέσουνε και τους λέει να το ξανασκεφτούνε.όπως καταλάβατε κολλώνω να τα βάλω και ψάχνομαι πάλι για τα μαμα τα bw αφου παράπονα δεν έχω..είπα να βάλω κάτι άλλο απο αυτα και ψήθηκα για τα dunlop αλλά δεν βγάζω άκρη ρε παίδες..ποιός απο σας στην τελικη θα έκανε την αλλαγή μόνο και μόνο επειδή έγραψαν 2-3 σε φορουμ οτι το dunlop tr91 είναι λαστιχάρα, στρίβει (τσιγάρα) μόνο του και επειδή θα το έλεγε ο κάθε μαστρομπάμπης φυσέκι το λαστιχάκι, πάρτο χωρις δευτερη σκέψη κτλ. Αν θέλετε να βοηθήσετε εμένα κι όποιν άλλον ψάχωει λάστιχα για την καλή του,μη στέλνετε παρε conti η exp η μην παίρνεις σε Η κτλ.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-08-2011, 11:14
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Λάστιχα f800 gs!!!

ρε φιλε....αν με τα λάστιχα που ΗΔΗ φορας....ΔΕΝ εχεις παραπονο....ΓΙΑΤΙ δεν βαζεις τα ίδια???


αντε και μια ρουφιανια μίλησε με τον Ανρέα (Bogart) ; ή με τον Βιlly (Xyrhes) μπας και μπορεσουν να σε βοηθησουν.....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-08-2011, 11:15
πάρης Ο/Η πάρης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Λάστιχα f800 gs!!!

Καλημέρα, εγώ το έχω μετανιώσει σχετικά με το δείκτη V σε 1100 με ContiAttack (ίσως να είμαι αργός οδηγός!) αλλά στη πόλη δε νομίζω οτι θα ζεσταθεί!
Προσωπική γνώμη πάντα.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-08-2011, 11:21
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: Λάστιχα f800 gs!!!

γειά σου φίλε μου
τα TR91 είναι εκπληκτικό ασφάλτινο λάστιχο για το 800

λόγω της μαλακής γόμας ίσως έχουνε μικρότερη διάρκεια ζωής αλλά αυτό είναι κάτι που εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί

όντως έχω διαφορετικό δείκτη μπρος και πίσω (δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω) αλλά ο λαστιχάς μου μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και όντως μέχρι στιγμής με 5,000 χμ είναι όλα τέλεια

το λάστιχο βεντουζάρει απο την πρώτη στιγμή που θα το βάλεις
το προτείνω ανεπιφύλακτα και σου στέλνω πμ τον λαστιχά αν θες με ενα τηλ περισσότερες πληροφορίες

ελπίζω να βοήθησα
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 10-08-2011, 11:35
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Λάστιχα f800 gs!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
γειά σου φίλε μου
τα TR91 είναι εκπληκτικό ασφάλτινο λάστιχο για το 800

λόγω της μαλακής γόμας ίσως έχουνε μικρότερη διάρκεια ζωής αλλά αυτό είναι κάτι που εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί

όντως έχω διαφορετικό δείκτη μπρος και πίσω (δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω) αλλά ο λαστιχάς μου μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και όντως μέχρι στιγμής με 5,000 χμ είναι όλα τέλεια

το λάστιχο βεντουζάρει απο την πρώτη στιγμή που θα το βάλεις
το προτείνω ανεπιφύλακτα και σου στέλνω πμ τον λαστιχά αν θες με ενα τηλ περισσότερες πληροφορίες

ελπίζω να βοήθησα

Γεια σου ρε φίλε!!!

έιπιασε τόπο η ...ρουφιανιά
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 10-08-2011, 11:37
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Λάστιχα f800 gs!!!

επειδή πολλές αηδίες λέγονται και ακούγονται (δεν λέω υποχρεωτικά εδώ μέσα), Η ΙΔΙΑ Η DUNLOP για το F800GS συστήνει, H μπροστά, V πίσω. Τώρα όλα τα άλλα είναι ΑΟΥΑ!

To Η είναι απόλυτα λογικό για μια μοτό σαν το 800GS και μη διαβάζω υπερβολές! Πίσω δικαιολογείται το V γιατί ως... πισινό με το σπινιαρισματάκι του και το έξτρα φορτίο στο πίσω μέρος τελικά θα ζεσταίνεται και αυτό μια χαρά.

Αυτό εδώ λέει Η ΙΔΙΑ Η DUNLOP αν έμπαινε κανείς στον κόπο να δει:

You have selected:
BMW F800 GS (2010)
Front: 90/90 - 21 54H TL
Rear: 150/70 R 17 69V TL

Front Pressure:
2.2 Bar


Rear Pressure:
2.5 Bar


17" 150/70R17 69V TL TRAILMAX TR91 622497 21" 90/90-21 54H TL TRAILMAX TR91 622520
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 10-08-2011, 11:52
apegnas Ο/Η apegnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: serres
Μoto: bmw f 800 gs
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Απάντηση: Λάστιχα f800 gs!!!

ευχαριστώ ρε παίδες για το ενδιαφέρον,όπως φαίνεται το εντουρογάτι θα το βγάλει το καλοκαίρι ζάχαρες απο την διπλανη ψαροταβέρνα..μόλις πήρα στον Τρικαλιώτη και μου πε πως ο βγάζει η pireli ειδικά για το 800 ένα ολοκαίνουργιο στα 330 το σετ(να μια μελανιά) και διευρύνθηκε ο κύκλος αναζήτησης..εχθρός του καλού είναι το καλύτερο για αυτο και ψάχνομαι να φυγω απο bw αλλά δεν με βλέπω τελικά αν είναι να ακούσω στα σοβαρά 59 λαστιχοσκιπάδες που λένε οτι αν βάλω Η μπροστα και V πίσω θα κουνάει στο πολλά(ψυχογιος), οτι έτσι όμως θα ζεσταίνεται καλύτερα (περιστεράς) και του γιου του Γκέκα.. η ίδια η dunlop όντως συστήνει Η μπροστα και V πίσω αλλά ο Ψυχοανιψιός και άλλοι γιατί μου πε για βιμπραρίσματα στα 80-120 και απο 140-160 και πως φρενάρει όσους θένε τα βάλουν. Σίγουρο είναι ένα, πως ούτε εσείς θα κάνατε την αλλαγή απο όσα άκουσα περί του θέματος και πως πειραματισμοί δεν χωράνε
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
χούφτες(f800)+βαλίτσα(f650-f800) fountanajones Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 03-08-2011 16:38
BMW Tankbag για F800 ST και F800 S, 60 €. macrozan Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 12-09-2010 01:03
BMW F800 SM; riko46 Νέα μοντέλα BMW 1 10-10-2009 20:12
BMW F800 SM; arisxios Νέα μοντέλα BMW 2 25-07-2009 12:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!