GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-02-2013, 22:44
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Rapid bike O2 modulator

Ψάχνοντας πως μπορω να βελτίωση την λειτουργία του rapid bike μου έπεσα στο παραπάνω μαραφετη.
Εκατσα κ διάβασα το manual του να δω τι ακριβώς κάνει κ πως συνδέεται με το RB3 μου. Συνηδειτοποιησα ότι δεν μου ειναι απαραίτητο αλλα θεωρω πως ειναι πολυ έξυπνο μηχάνημα, σχετικα φθηνό (παίζει στα 100 Ευρω ενα που βρήκα πρόχειρα στο ebay) κ ίσως φανει χρήσιμο σε κάποιον απο εδω.

Πρόκειται για το μηχανηματακη της φωτογραφίας.




Αυτο το μηχανηματακη εχει δυο λειτουργίες.
Η πρώτη απ´οτι κατάλαβα ( το έψαξα φυσικα) συνδέεται απευθείας στους λαμδα της μηχανής (κ στο tps) κ σκαλιζοντας το διακοπτακη που εχει μέσα του αλλάζει η αναλογία αέρα σε πιο πλούσιο η πιο φτωχο. Ουσιαστικά υποχρεώνει τον εγκέφαλο να αλλάζει το AFR της μηχανής σε ΟΛΕΣ τις στροφές κ ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΑ φορτίου κινητήρα!
Το θεώρησα σημαντικό διοτι για αυτη τη δουλεια ουσιαστικα οι διάφοροι προγραμματιστες χρεώνουν κανα 250αρη!
Αυτη ειναι η λειτουργία που ενδιαφέρει τους πιο πολλούς.

Η αλλη του λειτουργία εχει να κάνει με το RB3 κ ειναι ψιλοάσχετη για τους περισσότερους αλλα αξίζει να την αναφέρω.
Το μαραφετη αυτο συνδέεται με τους λαμδα αλλα κ με το RB παράλληλα.
Αυτο σημαίνει πως χρησιμοποιεί τις ενδείξεις των λαμδα για να σεταριστει το RB όσον το δυνατόν καλύτερα. Το μείον ειναι ότι δε το κάνει αυτόματα. Το άλλο ειναι ότι δεν αναφέρει ακριβώς το AFR μιας κ οι εργοστασιακοι λαμδα δεν ειναι wideband.
Απο την αλλη βλέπεις τις ενδείξεις αμμεσα στον υπολογιστη με το κατάλληλο software.
Λύνει χέρια ακόμα κ στον πιο άσχετο με το θέμα.



Εν συντομία, αλλάζει το AFR, ΔΕΝ αλλάζει αβανς η τίποτα άλλο απο μονο του, ειναι φθηνό κ αν κάνει αυτα που υποσχεται, ειναι εξαιρετικό value for money.

Δυστυχώς δεν μου χρειάζεται μιας κ διαθέτω wideband άλλης εταιρίας κ δεν νομιζω να έχω την ευκαιρία να το δοκιμάσω.

Αν το εχει δοκιμάσει κάποιος άλλος ας μας πει εντυπώσεις!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-02-2013, 23:18
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Rapid bike O2 modulator

Ωραίος ο Αλκίνοος, πες πες, θα μας κάνεις να ψάχνουμε για power commander

εδώ μέσα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-02-2013, 23:38
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Power commander αξίζει μονο το V κ το πουλαγε ενα παλικαρη στις αγγελίες.
Δεν νομίζω να εχει πουληθει.

Last edited by Alkinoos; 18-02-2013 at 23:39.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!