GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-12-2009, 00:25
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Τι Μπουζί προτείνετε?

Θα ήθελα να βελτιώσω την κατανάλωση και καύση...
Υπάρχουν κάποια μπουζί που θα μου προτείνατε για αυτή την δουλειά?
Και απο που θα μπορούσα να τα προμηθευτώ?
(Σκέφτομαι επίσης να αλλάξω φίλτρο αέρα - BLUE φίλτρο Αέρα πρόσθετης απόδοσης - απο τον φίλο στη Πατρα...)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-12-2009, 00:38
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

φιλε μου καταρχην να σου πω οτι εχεις τελειο μηχανακι!στο λεω γιατι εχω το ιδιο χρωμα και γω!:sm4:εγω θα σου προτεινα φιλτρο κ,ν ειδικα αν φορας εξατμιση ταιριαζει γαντι.επισης μπουζι ιριδιου αντιστοιχου τυπου με τα μαμισια αλλα ιριδιου.αυτα.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-12-2009, 01:28
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pkar Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να βελτιώσω την κατανάλωση και καύση...
Υπάρχουν κάποια μπουζί που θα μου προτείνατε για αυτή την δουλειά?
Και απο που θα μπορούσα να τα προμηθευτώ?
(Σκέφτομαι επίσης να αλλάξω φίλτρο αέρα - BLUE φίλτρο Αέρα πρόσθετης απόδοσης - απο τον φίλο στη Πατρα...)
Οι ειδικότεροι τεχνογνώστες συμβουλεύουν να μην αλλάξεις τίποτα...!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-12-2009, 02:02
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ειδικότεροι τεχνογνώστες συμβουλεύουν να μην αλλάξεις τίποτα...!
Και εγω φιλε pkar αυτης της αποψεως ειμαι!
Τωρα αν επιμενεις, γιατι γουστα ειναι αυτα και σεβαστα, με την αλλαγη των μπουζι δεν προκειται σε καμμια περιπτωση να βελτιωσεις την καταναλωση. Οσο για την καυση δεν μπορω να σου πω πως θα λειτουργησει το οποιοδηποτε και αν ειναι αυτο μπουζι που θα βαλεις. Αν δηλαδη μπορεσει ο κινητηρας να εκμεταλευτει περισσοτερο την θερμαντικη ικανοτητα του καυσιμου ή οχι (βελτιωνοντας την καυση προς την τελεια καυση -δεν προκειται να γινει ποτε αυτο με κανενα μπουζι,δηλαδη να υπαρξει τελεια καυση, αλλα λεμε τωρα).
Αν ομως υποθεσουμε οτι με καποιο μπουζι, μπορει να εχει η μηχανη καλυτερη ποιοτητα καυσης, τοτε θα εχεις βελτιωσει τον βαθμο αποδοσης της μηχανης και οχι την καταναλωση.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-12-2009, 07:30
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Φίλε μου θα συμφωνήσω και γω με τους προλαλήσαντες. Είναι κρίμα να πειράξεις αυτόν τον κινητήρα διαμάντι!

Δεν πιστεύω επίσης ότι κάποιος που παίρνει μια μηχανή με 1200cc τον απασχολεί η κατανάλωση και δεν θα μπορέσει να την κατεβάσει περισσότερο από ότι ο κατασκευαστής.

Σίγουρα κρατάς την αξία της μηχανής σου, όσο αυτή είναι στην original κατάσταση. Οτιδήποτε της κάνεις, την ρίχνεις.

Και εκτός αυτού, έχεις τέλειο χρώμα!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-12-2009, 10:26
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου θα συμφωνήσω και γω με τους προλαλήσαντες. Είναι κρίμα να πειράξεις αυτόν τον κινητήρα διαμάντι!

Δεν πιστεύω επίσης ότι κάποιος που παίρνει μια μηχανή με 1200cc τον απασχολεί η κατανάλωση και δεν θα μπορέσει να την κατεβάσει περισσότερο από ότι ο κατασκευαστής.

Σίγουρα κρατάς την αξία της μηχανής σου, όσο αυτή είναι στην original κατάσταση. Οτιδήποτε της κάνεις, την ρίχνεις.

Και εκτός αυτού, έχεις τέλειο χρώμα!
φιλε συμφωνω μαζι σου μονο ως προς το χρωμα!κινητηρας διαμαντι?
καλο αστειο!απο το 1940 ειναι ο ιδιος.παρολα αυτα εμενα μου αρεσει.τωρα οσο για την οριτζιναλ κατασταση αυτο δεν ισχυει με τιπιτα.οταν σου αρεσει κατι το ψαχνεις,το βελτιωνεις και γενικα ασχολεισαι μαζι του.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-12-2009, 10:51
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε συμφωνω μαζι σου μονο ως προς το χρωμα!κινητηρας διαμαντι?
καλο αστειο!απο το 1940 ειναι ο ιδιος.παρολα αυτα εμενα μου αρεσει.τωρα οσο για την οριτζιναλ κατασταση αυτο δεν ισχυει με τιπιτα.οταν σου αρεσει κατι το ψαχνεις,το βελτιωνεις και γενικα ασχολεισαι μαζι του.
Κινητηρας διαμαντι εννοει στην κατασταση την σημερινη!! τι του λειπει? γκαζια εχει, ροπες απο 0 στροφες εχει, συντηρησ την οποια κανεις μονος σου εχει, αξιοπιστια (ο κινητηρας μονον) εχει, τι δεν εχει δηλαδη?
Ναι απο το 1935 ειναι ο ιδιος σαν σχημα και αρχη λειτουργιας κιαυτο ειναι ενα μειον αλλα δεν μπορεις να του αρνηθεις τα παραπανω και οτι εχει φανατικους φίλους σε ολον το κοσμο!!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-12-2009, 12:18
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε συμφωνω μαζι σου μονο ως προς το χρωμα!κινητηρας διαμαντι?
καλο αστειο!απο το 1940 ειναι ο ιδιος.παρολα αυτα εμενα μου αρεσει.τωρα οσο για την οριτζιναλ κατασταση αυτο δεν ισχυει με τιπιτα.οταν σου αρεσει κατι το ψαχνεις,το βελτιωνεις και γενικα ασχολεισαι μαζι του.
Από το 1923 για την ακρίβεια!

Όσο για τον άνθρωπο εγκυκλοπαίδεια που επικαλείσαι, αν μου έλεγε εμένα κάποιος να κάνω "βελτιώσεις" στον boxer με πατέντες τύπου μπουζί, εξατμίσεις κλπ. και μάλιστα προσπαθούσε να με πείσει ότι υπάρχει τρόπος να αυξήσω την ιπποδύναμη και να μειώσω την κατανάλωση ταυτοχρόνως σε έναν κινητήρα εξελίξεως χιλιάδων ωρών και δεκάδων χρόνων, τότε θα έφευγα τρέχοντας! Όπως και τρέχοντας έπρεπε να είχε πάει o ίδιος στην κατασκευάστρια εταιρεία να τους τα πει και να κάνει την τύχη του!

Προσωπική μου άποψη και κρίση βέβαια, αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ 2 μηχανών, την μία "φτιαγμένη" έως "σκυλοφτιαγμένη" που λένε και την άλλη στην original κατάσταση του κατασκευαστή, ούτε που θα ασχολιόμουν με την πρώτη! Σαν παράδειγμα θα σου φέρω τις μηχανές που "παλιώνουν" και το τι κοιτάνε αυτοί που τις αγοράζουν. Τυχόν μετατροπές και "βελτιώσεις" κατεβάζουν σημαντικά την αξία τους.

Εν τέλει, για επιδόσεις, βελτιώσεις και μετατροπές δεν παίρνεις μία BMW 1200cc των 15-20.000€, αλλά ένα YAMAHA, HONDA ή SUZUKI και του αλλάζεις τα φώτα χωρίς να σε πολυνοιάζει.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-12-2009, 10:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω φιλε pkar αυτης της αποψεως ειμαι!
Τωρα αν επιμενεις, γιατι γουστα ειναι αυτα και σεβαστα, με την αλλαγη των μπουζι δεν προκειται σε καμμια περιπτωση να βελτιωσεις την καταναλωση. Οσο για την καυση δεν μπορω να σου πω πως θα λειτουργησει το οποιοδηποτε και αν ειναι αυτο μπουζι που θα βαλεις. Αν δηλαδη μπορεσει ο κινητηρας να εκμεταλευτει περισσοτερο την θερμαντικη ικανοτητα του καυσιμου ή οχι (βελτιωνοντας την καυση προς την τελεια καυση -δεν προκειται να γινει ποτε αυτο με κανενα μπουζι,δηλαδη να υπαρξει τελεια καυση, αλλα λεμε τωρα).
Αν ομως υποθεσουμε οτι με καποιο μπουζι, μπορει να εχει η μηχανη καλυτερη ποιοτητα καυσης, τοτε θα εχεις βελτιωσει τον βαθμο αποδοσης της μηχανης και οχι την καταναλωση.
Ευγε!! Πολυ σωστα!!!
Αν και τα ιριδιου εκμεταλευονται σωστότερα την ''θερμαντικη ικανοτητα του καυσιμου'' αναφλεγοντας περισσοτερο μειγμα εντουτοις η θερμοδυναμικη αποδοση του κινητηρα ειναι εκεινη που καθοριζει τις παραμετρους της αποδοσης αυτου, και σε αυτον το τομεα ουδεμια αναμιξη εχει το όποιο μπουζι!!!! Δηλαδη ο ψεκασμος θα ψεκασει παντα μια Χ, 1Χ,5Χ ποσοτητα μειγματος στον θαλαμο καυσης αναλογως συνθηκων αυτη η ποσοτητα ειναι και η καταναλωση του κινητηρα!! Αν το ΟΕΜ μπουζι καταφερει να αναφλέξει το 87% (συνηθως) της παραπανω ποσοτητας και και το Ιριδιου το 95% (ετσι λενε) η ηδη ψεκαζμενη ποσοτητα μεσα στο θαλαμο καυσης δεν αλλαζει ουτως ωστε να μεταβληθει η καταναλωση! Το ενα μπουζι αναφλεγει τοση ποσοτητα το άλλο π[ερισσότερη αλαλ η συνολικη ποσοστητα μειγματος παραμενει ιδια!!
Απο τη αλλη η παραγομενη ιπποδυναμη καθε κινητηρα ειναι ανάλογη του ποσου θερμοτητας που θα παραχθει κατα την καυση (και μονον κατα την καυση του μειγματος και οχι στους υπόλοιπους τρεις χρόνους του 4χρονου κινητηρα) και θα μετατραπει σε εργο!!! Εκει λοιπόν θα μπορουσαμε να πουμε οτι αφου καιγεται περισσότερο μειγμα απο τα μπουζι ιριδιου παραγεται περισότερη θερμοτητα αρα........, κι ομως οχι, ναι μεν παραγονται κατι αμελητεα ψηγματα παραπανισιας θερμοτητας αλλα η σχεδιαση της θερμοδυναμικης αποδοσης του κινητηρα δεν ειναι τετοια ωστε να την εκμεταλευτει!! Κι ετσι παραπανισιοι ιπποι γιοκ!!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 08-12-2009, 10:17
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ειδικότεροι τεχνογνώστες συμβουλεύουν να μην αλλάξεις τίποτα...!
και ποιοι ειναι αυτοι αν επιτρεπεται?στο λεω γιατι οι ειδικοι η μαλλον ο ειδικος εδω στην κρητη που ειναι ανθρωπος-εγκυκλοπαιδια σε μπεμβε αλλα μας λεει και εχει και απολυτο δικιο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι μας ξημερώνει.... Carduelis Υγεία 9 08-08-2010 15:25
Τι σημαίνει BMW??? gepol Χιούμορ 4 14-10-2009 18:25
Τι είναι GPS Black_Shadow Πλοήγηση - Hardware και Software 10 15-06-2009 23:05
Τι πιστευεις; riko46 Γενικά - Αναβάτης 3 06-05-2009 23:41
Τι λετε.....? danaos Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 101 14-02-2009 17:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!