GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 31-10-2013, 00:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρείες

Σημάδια ανάκαμψης παρουσιάζουν μεγάλες ελληνικές επιχειρήσεις οι οποίες μετά από ένα μεγάλο διάστημα δυσκολιών αφήνουν πίσω τους τα αρνητικά αποτελέσματα και εμφανίζονται έτοιμες να εισέλθουν σε ένα κύκλο ανόδου.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα αποτελέσματα έρευνας της ICAP, οι πεντακόσιες πιο προσοδοφόρες εταιρείες της χώρας κατάφεραν να ενισχύουν σημαντικά τα λειτουργικά τους κέρδη, μέσα σε ένα χρόνο, καθώς κατάφεραν να τερματίσουν τις ζημιές προ φόρων.

Όπως φαίνεται η εμπιστοσύνη στην ελληνική οικονομία έχει αρχίσει να αποκαθίσταται σταδιακά στις διεθνείς αγορές ενώ αναμένεται να εντατικοποιηθούν οι προσπάθειες για την αποκατάσταση της ομαλότητας στην «πραγματική οικονομία».

Αναλυτικά, ο συνολικός κύκλος εργασιών για τις 500 πιο προσοδοφόρες εταιρείες για το 2012 ανήλθε σε 94,1 δισ. ευρώ από 90 δισ. ευρώ το 2011, σημειώνοντας αύξηση 4,5%, ενώ τα συνολικά κέρδη EBITDA αυξήθηκαν εντυπωσιακά, κατά 44,3%.

Ακόμη, τα κέρδη από τους φόρους έφτασαν τα 2,44 δισεκατομμύρια ευρώ, έναντι σημαντικών ζημιών που είχαν καταγραφεί το 2011.

Στην κορυφή της κατάταξης βρίσκεται η ΔΕΗ Α.Ε., η οποία επανήλθε στην κορυφή επιτυγχάνοντας θεαματική βελτίωση των κερδών EBITDA (+52,2%), εκτοπίζοντας έτσι στη δεύτερη θέση την ΟΠΑΠ Α.Ε. λόγω υποχώρησης της κερδοφορίας της (μείωση κερδών EBITDA κατά 8,5%). Νέες εισαγωγές στη λίστα με τις Top 20 εταιρείες, η εταιρεία «Λοιπών Υπηρεσιών» (WIND ΕΛΛΑΣ Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.), η εμπορική ΓΕΝΕΣΙΣ ΦΑΡΜΑ Α.Ε., η ασφαλιστική ΕΘΝΙΚΗ ΑΕΕΓΑ και από τον τομέα τουρισμού OLYMPIC A.E..

πηγη: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρείες

σ.σ. διοτι η ελαλδα και οι Ελληνες ΔΕΝ πεινανε ουτε πεινασαν ποτε αυτα τα 4-5 χρονια και διοτι ΠΟΤΕ δεν πρεπει να χανουμε την ελπιδα μας.....για το οτιδη[ποτε.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 31-10-2013, 00:37
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε

Αν κρινω απο την ΔΕΗ που φιγουραρει πρωτη,καταλαβαινω γιατι αυξησαν τα κερδη τους αυτες οι επιχειρησεις...Πληρωνει ο καταναλωτης την κερδοφορια της με ωραιες αυξησεις την χειροτερη δυνατη στιγμη για τους πελατες-καταναλωτες της!

Μου θυμιζεις αγαπητε Γιωργο μεγαλη εταιρεια εδω στην Πατρα,που παρουσιασε προσφατα νεες επενδυσεις στο εξωτερικο(!!!) με ανοιγμα νεων μοναδων, αλλα ξεχασε να ενημερωσει κ τον κοσμο την ΚΑΘΕΤΗ μειωση 30% των μισθων της ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΗΣ...Την αναπτυξη την σπονσοραρει το εργατικο δυναμικο!!

Οι Ελληνες φιλε πεινανε..Ισως οχι αυτοι που βλεπεις εσυ,αλλα πεινανε κ με στοιχεια πλεον....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 31-10-2013, 00:41
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε

Μάλλον σε άλλο κόσμο ζεις.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 31-10-2013, 01:53
Corsair Ο/Η Corsair βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Χανιά
Μoto: Bmw gs1200
Μηνύματα: 506
Προεπιλογή Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε

καληνύχτααα!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 31-10-2013, 13:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κρινω απο την ΔΕΗ που φιγουραρει πρωτη,καταλαβαινω γιατι αυξησαν τα κερδη τους αυτες οι επιχειρησεις...Πληρωνει ο καταναλωτης την κερδοφορια της με ωραιες αυξησεις την χειροτερη δυνατη στιγμη για τους πελατες-καταναλωτες της!

Μου θυμιζεις αγαπητε Γιωργο μεγαλη εταιρεια εδω στην Πατρα,που παρουσιασε προσφατα νεες επενδυσεις στο εξωτερικο(!!!) με ανοιγμα νεων μοναδων, αλλα ξεχασε να ενημερωσει κ τον κοσμο την ΚΑΘΕΤΗ μειωση 30% των μισθων της ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΗΣ...Την αναπτυξη την σπονσοραρει το εργατικο δυναμικο!!

Οι Ελληνες φιλε πεινανε..Ισως οχι αυτοι που βλεπεις εσυ,αλλα πεινανε κ με στοιχεια πλεον....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον σε άλλο κόσμο ζεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Corsair Εμφάνιση μηνυμάτων
καληνύχτααα!!
Οπως νομιζετε καλοι μου φιλοι, οοοοοοοοπως νομιζετε.......
Παντως τις αυξησεις της ΔΕΗ δεν τις πληρωνουν αλβανοι αλλα ''πειναλεοι'' ελληνες....¨η ετσι τους αρεσει να λενε οτι ειναι και με ''στοιχεια'' φυσικα!

Και καλα η ΔΕΗ κανει αυξησεις, η WIND κανει κι αυτη αυξησεις? ¨η οι καταναλωτες μιλανε πολυ στο τηλεφωνο? ¨η ισως πουλαει περισσοτερα συμβολαια σε ''πεινασμενους''..........?
Αμ η Εθνικη ασφαλιστικη που εχει παει τα τιμολογια της στον πατο.......

Δεν πειραζει βρε συναδελφοι....ο καθεις και η γνωμη του, οι ελληνες δεν πεινανε λεω εγω και μαλιστα με στοιχεια.......

την καλημερα μου.............

Last edited by GeorgeP; 31-10-2013 at 13:07.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 31-10-2013, 16:41
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε

Νέα πτώση 7,8% σημείωσε ο Δείκτης Όγκου στο Λιανικό Εμπόριο, με τα καύσιμα, τον Αύγουστο του 2013, σε σύγκριση με τον Αύγουστο του 2012, έναντι μείωσης 9,3% που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση του έτους 2012 προς το 2011, σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ.
Ο Δείκτης Όγκου, χωρίς τα καύσιμα, υποχώρησε κατά 9,1%, έναντι μείωσης 8,8% που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση του έτους 2012 προς το 2011.


Βουτιά 7,8% του όγκου στο λιανεμπόριο | Οικονομία & Αγορές | naftemporiki.gr
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 31-10-2013, 16:44
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως νομιζετε καλοι μου φιλοι, οοοοοοοοπως νομιζετε.......
Παντως τις αυξησεις της ΔΕΗ δεν τις πληρωνουν αλβανοι αλλα ''πειναλεοι'' ελληνες....¨η ετσι τους αρεσει να λενε οτι ειναι και με ''στοιχεια'' φυσικα!

Και καλα η ΔΕΗ κανει αυξησεις, η WIND κανει κι αυτη αυξησεις? ¨η οι καταναλωτες μιλανε πολυ στο τηλεφωνο? ¨η ισως πουλαει περισσοτερα συμβολαια σε ''πεινασμενους''..........?
Αμ η Εθνικη ασφαλιστικη που εχει παει τα τιμολογια της στον πατο.......

Δεν πειραζει βρε συναδελφοι....ο καθεις και η γνωμη του, οι ελληνες δεν πεινανε λεω εγω και μαλιστα με στοιχεια.......

την καλημερα μου.............



Reply With Quote
  #8  
Παλιό 31-10-2013, 16:46
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε

Χίλιες εκατό μερίδες φαγητού διανέμονται καθημερινά από το Δημοτικό Βρεφοκομείο Αθηνών για τις ανάγκες σίτισης των παιδιών λόγω της κρίσης τόνισε στον ΣΚΑΪ η πρόεδρος του Βρεφοκομείου Μαρία Ηλιοπούλου.

Η κα. Ηλιοπούλου τόνισε ότι δεν υπάρχουν αποκλειστικά συγκεκριμένες περιοχες με πρόβλημα με τη σίτιση των παιδιών, αλλά το πρόβλημα αφορά όλο το δήμο.

Επίσης, δήλωσε ότι υπάρχει προγραμματισμός και για τη διανομή μερίδων φαγητού και για τον επόμενο χρόνο.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 31-10-2013, 17:51
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως νομιζετε καλοι μου φιλοι, οοοοοοοοπως νομιζετε.......
Παντως τις αυξησεις της ΔΕΗ δεν τις πληρωνουν αλβανοι αλλα ''πειναλεοι'' ελληνες....¨η ετσι τους αρεσει να λενε οτι ειναι και με ''στοιχεια'' φυσικα!

Και καλα η ΔΕΗ κανει αυξησεις, η WIND κανει κι αυτη αυξησεις? ¨η οι καταναλωτες μιλανε πολυ στο τηλεφωνο? ¨η ισως πουλαει περισσοτερα συμβολαια σε ''πεινασμενους''..........?
Αμ η Εθνικη ασφαλιστικη που εχει παει τα τιμολογια της στον πατο.......

Δεν πειραζει βρε συναδελφοι....ο καθεις και η γνωμη του, οι ελληνες δεν πεινανε λεω εγω και μαλιστα με στοιχεια.......

την καλημερα μου.............


Χωρις καμμια διαθεση ειρωνιας Γιωργο,στο εχω ξαναπει...Μακαρι φιλε να εβλεπα αυτα που υποστηριζεις,δεν ειμαι τρελλος να μην μου αρεσει η ευημερια!Απο την αλλη,οφειλω κ γω να σου πω αυτα που βλεπω απο το δικο μου περιβαλλον,τον δικο μου κυκλο ανθρωπων!!Παντα απο κει κρινω την οποια εκτιμηση μου περι πραγματικοτητας κ οχι οτι μου λενε οι αλλοι η η τηλεοραση...


Για την ΔΕΗ να σου πω ποιοι κ πως πληρωνουν,αφου ειμαι κ εγω ενας απο ΑΥΤΟΥΣ!! μετα απο τοσα χρονια!!


Για την αυξηση των αγορων, στο λινκ που παρεθεσες,πιστευω να ειδες οτι αφορα ενα δειγμα μολις 30000 ανθρωπων σε 60(!!!) χωρες που ψωνιζουν διαδυκτιακα!!Δε νομιζω να πιστευεις ειλικρινα,οτι αυτοι αντιπροσωπευουν τον μεσο καταναλωτη...


Αγαπητε Γιωργο μου,εδω θα ειμαστε κ θα τα κουβεντιαζουμε κ θα τα λεμε παλι...Ειλικρινα θα ευχομουν μεσα απο την καρδια μου να ηταν τα πραγματα οπως τα παρουσιαζεις εσυ κ οχι οπως τα βλεπω εγω κ καποιοι αλλοι φιλοι...


Το μοναδικο πραγμα που μας σωζει εντελει,ειναι οτι ΕΥΤΥΧΩΣ το μηχανακι μας ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ρε φιλε...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 31-10-2013, 18:18
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις καμμια διαθεση ειρωνιας Γιωργο,στο εχω ξαναπει...Μακαρι φιλε να εβλεπα αυτα που υποστηριζεις,δεν ειμαι τρελλος να μην μου αρεσει η ευημερια!Απο την αλλη,οφειλω κ γω να σου πω αυτα που βλεπω απο το δικο μου περιβαλλον,τον δικο μου κυκλο ανθρωπων!!Παντα απο κει κρινω την οποια εκτιμηση μου περι πραγματικοτητας κ οχι οτι μου λενε οι αλλοι η η τηλεοραση...


Για την ΔΕΗ να σου πω ποιοι κ πως πληρωνουν,αφου ειμαι κ εγω ενας απο ΑΥΤΟΥΣ!! μετα απο τοσα χρονια!!


Για την αυξηση των αγορων, στο λινκ που παρεθεσες,πιστευω να ειδες οτι αφορα ενα δειγμα μολις 30000 ανθρωπων σε 60(!!!) χωρες που ψωνιζουν διαδυκτιακα!!Δε νομιζω να πιστευεις ειλικρινα,οτι αυτοι αντιπροσωπευουν τον μεσο καταναλωτη...


Αγαπητε Γιωργο μου,εδω θα ειμαστε κ θα τα κουβεντιαζουμε κ θα τα λεμε παλι...Ειλικρινα θα ευχομουν μεσα απο την καρδια μου να ηταν τα πραγματα οπως τα παρουσιαζεις εσυ κ οχι οπως τα βλεπω εγω κ καποιοι αλλοι φιλοι...


Το μοναδικο πραγμα που μας σωζει εντελει,ειναι οτι ΕΥΤΥΧΩΣ το μηχανακι μας ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ρε φιλε...

Χρηστο,

δεν μιλω για ευημερια..........θα ημουν τρελλος αν το πιστευα.
Εξάλλου η χωρα μας ΠΟΤΕ δεν ευημερισε ΣΩΣΤΑ!!!!!!!!

Μιλω για φτωχεια που οσο και να θελεις(-τε) να με πεισετε οι αριθμοι λενε αλλα.

Θεωρω οτι ο Ελληνας δε πειναει αλλα φυλαγεται και ξοδευει μονον για τα απαραιτητα......

Ολες οι δημοσκοπησεις γινονται σε δειγμα 1001 ανθρωπων........η επιστημη αυτη και οι επιστημονες που την εξασκουν κατι θα ξερουν παραπανω απο εμας και βαση αυτου του μικρου δειγματος βγαζουν ασφαλη συμπερασματα.

Οσο για την ΔΕΗ, οι 700,000 διακανονισμοι σημερα δεν μου λενε τιποτα αν δεν ξερω και τον αριθμο του χθες και του προχθες.......διοτι αν προχθες ηταν ο ιδιος ¨η παρομοιος ο αριθμος......
Κι επιτελους οι καταναλωτες της ΔΕΗ ειναι 7,4εκ, και μονον οι 700,000 ητοι το 9,2% εχουν προβλημα πληρωμης, δλδ πιστευεις οτι το 2005 ηταν λιγοτεροι? εγω δεν το πιστευω.........παντα ενα ποσοστο αδυνατει.

ειρωνια? ποια ειρωνια? Εδω μιλαμε ομορφα και ωραια, δεν ειρωνευται κανεις κανεναν.

Last edited by GeorgeP; 31-10-2013 at 18:40.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!