GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Παλιό 09-09-2011, 13:08
Wicked_GS Ο/Η Wicked_GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: N.Heraklio
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Βενζινες που μας πουλανε και καταναλωση...

Μεχρι και πριν δυο μηνες και για διαστημα ενος ετους σχεδον εβαζα βενζινη σε ενα πρατηριο στην Ηρακλειου που ειχε πολυ χαμηλη τιμη βενζινης απλης αμολυβδης. Τοσο ειναι και το διαστημα που εχω κανει την ανακατασκευη της μπουμπους. Ολο αυτο τον χρονο ειχα συνεχεια το γνωστο προβλημα με τα πηρακια μετα τις 6.000 rpm. Ολο τσικ και τσακ και τσικ ακουγα σε αυτες τις στροφες και απο καταναλωση στο θεο. Ενα τεποζιτο 240 χλμ κι αν...
Στην αρχη λεω δεν θα εχω ρυθμισει καλα τις βαλβιδες. Αντε να τις ξανατσεκαρουμε. Μπα...μια χαρα οι βαβιδες. Θα ειναι απο την ακινησια που την ειχα και θα εχει μαζεψει μακα στους κυλινδρους. Αντε να βαλουμε ενα προσθετο καθαριστικο μπεκ και κυλινδρων. χμμμ μια μικρη βελτιωση. Λεω αυτο ειναι... παμε για βγαλσιμο κεφαλες, και τριψιμο κυλινδρων βαλβιδων τσιμουχακια κλπ...παλι θα μπει το χερι βαθια στην τσεπη.

Πως τυχαινει μια μερα πριν 2 μηνες και βαζω βενζινη σε μια Ελιν εκει στο Ηρακλειο αλλα λιγο πιο ακριβη.
Ξαφνικα το ρελαντι πεφτει. Η μηχανη τραβαει. Τα τσικ και τα τσακ ελατωνονται και η καταναλωση πεφτει!
Μπα η ιδεα μου ειναι. Ξανακανω γεμισμα εκει και η κατασταση βελτιονεται ακομα περισσοτερο. Λεω θα ειναι απο το προσθετο που ειναι. Παω ξανα και την γεμιζω με 100αρα.........

Αλλη μηχανη!!!!!!!! Ρελαντι: Πρεπει να το ανεβασω γιατι παραεπεσε.
Τραβηγμα: απο τις 1500 στροφες!!!!
Καταναλωση: 380χλμ στα 23l, 6,05λ/100χλμ (ο κατασκευαστης δινει 5,9λ την χαμηλωτερη)!!!!!!!!!!
Θερμοκρασιες: Στα φυσιλογικα επιπεδα σε σημειο που λεω οτι κατι δεν παει καλα.

Εννοειτε οτι βαζω μονο εκει βενζινη πια 100αρα κι ας ειναι ακριβοτερη και μονο σε Ελιν ή αντε βαρια σε καμια αλλη επωνυμη.

Και για ακομη μια φορα ανοιγω το πονεμενο θεμα των καυσιμων και των πρατηριων που μας πουλανε νερο με βενζινη.
Και ο κοσμος πια δεν ειναι δεν βαριεσαι. Εγω λεφτα πια δεν εχω. την μπουμπου την κραταω με νυχια και με δοντια αλλα προτιμω να δωσω κατι παραπανω και το προϊον ή υπηρεσια να ειναι αυτη που πληρωνω παρα να τα δινω σε καποιον που με κοροϊδευει μεσα στα μουτρα μου.
Πλεον ο κοσμος κραταει αυτους που αξιζουν και πεταει εκτος συστηματος αυτους που προσπαθει να τους κοροϊδεψει. Θα πω σε 100 να μην πανε στο συγκεκριμενο πρατηριο-επιχειρηση-μαγαζι, αλλα θα πω και σε αλλους 10-20-30 να πανε στο αλλο που μπορει να μην εχει τις χαμηλωτερες τιμες αλλα τουλαχιστον αυτο που περνεις ειναι αυτο που πληρωνεις!!!!!!!!!!!

Τερμα πια με την κοροϊδια!!! Αυτοι οι "επαγγελματιες" ειναι ο λογος που ειμαστε στο ΔΝΤ!!! Θα μεινουν αυτοι που αξιζουν! Ολοι οι αλλοι να κοιταξουν να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα. Τοσα χρονια προσαρμοζομασταν εμεις στα δικα τους......

Ουφ ξελαφρωσα!!!!
Reply With Quote
 


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μάθανε πως γ@μι@@@@@@ ήρθανε κι απ'τη Σάμο!!!!!! yannis Ανέκδοτα 7 02-05-2011 21:29
Αλήθειες από αυτούς που τολμάνε να τις λένε... gemara Κόσμος 15 13-12-2010 23:01
Γαύροι ενωθείτε γιατί μας φάγανε arsy Αθλητισμός 11 15-05-2010 11:07
Μάθανε πως γ....στε πλακώσανε κι οι γύφτοι! Arkas Ελλάδα 13 08-05-2010 18:53
Ένα καγκουρό καθότανε, στον ήλιο και ... βαριότανε ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αστεία Video 6 20-02-2009 11:22


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!