GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Παλιό 15-03-2013, 03:21
sagini.sail Ο/Η sagini.sail βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: TRANSALP 650 (με βαλίτσες ATLAS όμως!!!) KAWASAKI LTD 400 SYM 125
Μηνύματα: 365
Προεπιλογή Νυχτερινός παραλογισμός κι ένα ποιηματάκι για τους Βόρειους

Χθες βράδυ καθώς δούλευα στον υπολογιστή η τηλεόραση ‘έπαιζε’ μόνη της και παίρνει το αυτί μου τα εξής: ρωτάει ο δημοσιογράφος τον Γεωργουσόπουλο, ‘πως φτάσαμε ως εδώ?’ κι εκείνος απαντάει: ‘μα είναι απλό.. δεν ακούσαμε τους ποιητές μας!’
Έκανα τη φευγαλέα (κι εύκολη) σκέψη: ‘ο καθένας με τον πόνο του..’ και συνέχισα τη δουλειά μου.. Συνέχισε όμως κι η σκέψη μου το δρόμο της.. Μπερδεμένη, ασυνάρτητη και χαοτική, έγινε μαλλιά κουβάρια.. σίγουρα δεν βγάζω άκρη με αυτό τον τρόπο σκέψης. Από την άλλη πάλι, άμα δεν γίνει μαλλιά κουβάρια, πώς θα βγει νήμα?
Δεν πρόκειται να αραδιάσω εδώ τις μπερδεμένες μου σκέψεις ούτε και διεκδικώ τη μοναδικότητά τους.. τι να γράψω δηλαδή? Για την ανύπαρκτη πρόσβαση στις ανύπαρκτες δομές υγείας; για την υπαρκτή πείνα; για τις αυτοκτονίες των συνανθρώπων μας; για την τραγική πραγματικότητα που βιώνουν όσοι πετιούνται στην ανεργία; για την πολιτική που παράγει (τι ξεστόμισα θεέ μου!!) ο τόπος μας; για την προς διερεύνηση λίστα; για την νυχτερινή προσπάθεια στη βουλή από τον υπουργό οικονομικών να μειώσει κατά 80% τα πρόστιμα όσων παράνομα έβγαλαν χρήματα στο εξωτερικό; για την ανάπτυξη που, να.. όπου να’ναι έρχεται; για τους φοιτητές στη Λάρισα που.., τι? Τιιι? Μήπως δεν ζούμε όλοι τα ίδια? κι όλοι τα ίδια δεν σκεφτόμαστε? Οι ποιητές θα μας σώσουν??
Άστα καλύτερα, σκέφτηκα, καθώς κρύωνα κιόλας (έλλειψη πετρελαίου βλέπετε) συγκεντρώσου στη δουλειά σου γιατί έχει περάσει και η ώρα..
Κοίτα να δεις ρε φίλε, πρώτη χρονιά (μετά από αρκετά χρόνια) που δεν έχω θέρμανση στο σπίτι.. εντάξει θα μου πεις, τι να πούνε και οι βόρειοι, στη Χαλκιδική, εκεί κι αν κάνει ψοφόκρυο.. βρε άλλοι δεν έχουν να φάνε κι εσύ.. Άκου οι ποιητές!!
Δεν έχουμε πετρέλαιο λέμε..
Πετρέλαιο ?? Ποιος το’πε? Γεμάτη πετρέλαιο είναι η Ελλάδα!
Καλά, δεν είμαι ο μόνος και στην περιοχή μου, όλοι οι κάτοικοι παραπονιούνται για την τιμή του, άσε που κι εκεί πολλοί δεν έχουν βάλει φέτος.. Το χωριό που γεννήθηκα, τα Καμένα Βούρλα, είναι χτισμένο πάνω σε ιαματικές πηγές! Τα ζεστά νερά αναβλύζουν αδιάκοπα και χύνονται ανενόχλητα στη θάλασσα! Η ανεργία αναβλύζει κι αυτή και χύνεται όλη πάνω στους νέους που τουρτουρίζουν.. στη θάλασσα δεν πέφτει ούτε σταγόνα!
Μπορεί όμως να υπάρχουν και στο χωριό μου κοιτάσματα πετρελαίου (που ξέρεις?), αλλά οι κάτοικοι εκεί δεν το’χουμε ψάξει γιατί δεν είναι τόσο εύκολο αυτό. Πρέπει να έρθουν εταιρείες από το εξωτερικό .. Ω ρε μάγκα μου έτσι και βρεθεί κανένα βαρβάτο κοίτασμα στο κτήμα μου!! Αν τύχει και πιάσω την καλή, θα ντυθώ Άραβας και ποιος με πιάνει μετά! Θα κολυμπάω στο ‘μαύρο χρυσό’ και θα’χω και 30 ποιητάδες να μου απαγγέλουν (έναν για κάθε μέρα!)
Το κρύο όμως δεν μου επέτρεπε να συνεχίσω αυτές τις σκέψεις κι έτσι διάλεξα άλλες πιο σκληραγωγημένες! Ρε συ, σκέφτηκα, ο παππούς σου πολεμούσε στην Αλβανία μέσα στα χιόνια κι εσύ κρυώνεις στο σπίτι.. Έλα τώρα!!! Αμ, οι άλλοι.. το 21 πολεμούσαν μέσα στα κρύα νηστικοί, με σπαθιά παρακαλώ! Και γιατί? λες εσύ.. Για τη λευτεριά της πατρίδας!
Σκέφτηκα το Μακρυγιάννη τότε που είχε πιάσει κάποιους που ήθελαν να πουλήσουν δύο αρχαία αγάλματα ‘από ατόφιο μάρμαρο, ξεχώριζαν οι φλέβες στα χέρια τους -έγραφε στ’ απομνημονεύματά του- να μην τα δώσετε τους είπα, εμείς γι’αυτά τα μάρμαρα πολεμάμε
Α, έχω ξεφύγει μάγκα μου.. Μπερδεύτηκαν το παρόν με το παρελθόν κι από το κρύο έχει αρχίσει το μυαλό να κάνει άλματα.. Ρε άστα αυτά.. Τώρα τι κάνουμε?
Έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα, είναι να παίρνουμε το καπελάκι μας και να την κάνουμε για τα εξωτερικά! Εκεί που το σύστημα είναι οργανωμένο! Αλλά.. να σου πω κάτι..? εγώ αδερφέ μου, κάνω πολύ γούστο το μέρος εδώ.. δεν θέλω να φύγω, πώς να το κάνουμε.. Μ’ αρέσει αυτός ο τόπος. Με ξετρελαίνει η θάλασσα και τα νησιά, μα πιο πολύ το φώς! Είναι ιδιαίτερο το φως στη χώρα μας, είναι μοναδικό γιατί , έχει να κάνει με τον τρόπο που ανακατεύονται τα βουνά, η βλάστηση, τα μάρμαρα, το έδαφος, τα πετρώματα και η θάλασσα! Γι’ αυτό μιλάνε όλοι για το ελληνικό φώς.. και τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό βέβαια που ήταν καθαρά ‘ζήτημα φωτός’! Αχ.. Αυτό το φως..!!
Ξέφυγα πάλι ε? και πήγα ακόμα πιο πίσω! Τι έλεγα?
Πετρέλαιο φίλε μου.. Ο μαύρος χρυσός! Που θα πάει θα την πιάσουμε την καλή!
Βέβαια, αυτοί οι βόρειοι εκεί απάνω, έχουν χρυσό.. Καθαρό αληθινό χρυσό όχι ‘μαύρο’ και δεν το θέλουνε να το βγάλουνε λέει.. Μα γιατί? Τι πάθατε εσείς? Δηλαδή… είναι να απορείς.. !!
Τέλος πάντων.. δικό σας πρόβλημα… τώρα κρυώνω και κουράστηκα..
Συγνώμη για τις μπερδεμένες σκέψεις που μοιράζομαι μαζί σας στο forum αδέρφια αλλά είναι που το κάνω τσάμπα, ο ψυχολόγος κοστίζει κι όπως ξέρετε.. δεν είναι εποχές…
Μπορεί βέβαια ο καθένας να διαφωνεί με αυτά που ανακατεμένα λέω και σκέφτομαι, μπορεί και να συμφωνεί αλλά δεν έχει καμία σημασία! Ούτε ή άλλως κι εμείς εδώ κρυώνουμε κι εσείς εκεί πάνω στη Χαλκιδική ακόμα περισσότερο.
Δεν έχω καμία απάντηση να δώσω ούτε σε σας ούτε σε μένα!
Πάλι ξέφυγα.. Πάει, παράτησα τη δουλεία και γράφω στο forum..
Από πού ξεκίνησα??? Αααα ναι!!!
Θυμήθηκα ένα ποιηματάκι :


Ο ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ (του Ιωάννη Πολέμη 1862-1924) θα σας το γράψω:

Λέγει ο χρυσός στο μάρμαρο :

- Στα πέρατα του κόσμου

ποιος ήλιος λάμπει ωσάν εμέ, ποιο φως έχει το φως μου;

Εγώ τον κόσμο κυβερνώ, την ευτυχία υφαίνω,

ποδοπατώ την εμορφιά, την ασχημιά ομορφαίνω.

Εγώ οδηγώ στα σκοτεινά του κλέφτη μου το χέρι,

εγώ ακονίζω του φονιά το δίκοπο μαχαίρι.

Εγώ αγοράζω την τιμή και την πουλώ στο δρόμο,

εγώ νικώ την αρετή, καταπατώ τον νόμο.

Περίσσες είν΄ οι χάρες μου, κ΄ η δύναμή μου μόνη

κρεμνίζει θρόνους απ΄ εδώ, θρόνους εκεί στηλώνει...

Εσύ τι κάνεις, μάρμαρο;

Και τ΄ απαντάει εκείνο :

- Εγώ σε τάφου σκοτεινιά την δύναμή σου κλείνω.




Πάω να την πέσω..
φιλαράκια μου βόρειοι, ελπίζω να μην σας ταλαιπώρησα πολύ, σας αφήνω!
Κύριε Πάχτα.. καληνύχτα!!!
Reply With Quote
 


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!