GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 28-02-2010, 10:18
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Η λίστα των συλληφθέντων

Με θλίψη βλέπω ότι άλλο ένα "στραβό" της κοινωνίας μας γίνεται θέμα αντιπαράθεσης ανάμεσα στα μέλη, εγώ την γνώμη μου την έγραψα παραπάνω, νομίζω όμως ότι και ο φίλος που ξεκίνησε αυτό το post δεν έχει άδικο, το πρόβλημα όμως είναι της ελληνικής δικαιοσύνης που κάποιους μήνες μετά δεν έχει ακόμα πάρει θέση στο θέμα. Αυτό ξέρετε λιγότερο επηρεάζει εμάς και περισσότερο τους "υπόπτους" αν πάρουμε την περίπτωση ότι κάποιος είναι αθώος. Οι όποιες καθυστερήσεις δεν υπάρχουν για να μην γίνει η δίκη "εν βρασμώ ψυχής" αλλά γιατί είναι παθόγενεια του συστήματος την οποία εκμεταλλεύονται αυτά τα ζώα και όχι μόνο.

Νομίζω ότι η κριτική για το nickname αλλά πολύ περισσότερο για τις ορθογραφικές ικανότητες κάποιου είναι αν μη τι άλλο τραβηγμένη, ας κρίνουμε κάποιον από τα γραφόμενα του και όχι από το nickname του (άλλο πράγμα τα greeklish). Μου κάνει πάντως εντύπωση ότι κάποιος που προασπίζεται το δικαίωμα άλλων πιθανά παρανόμων να μείνουν στην ανωνυμία, ενοχλείτε από το nickname κάποιου μέλους.

Τελειώνοντας να πω ότι αν πίστευα ότι η δημοσιοποίηση των ονομάτων τους πριν καταδικασθούν θα βοηθούσε ώστε να γλυτώσει ένα παιδάκι τότε θα ήμουν "ΥΠΕΡ" δυστυχώς όμως οι άνθρωποι αυτοί συνήθως είναι οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας οπότε δυστυχώς και πάλι πρέπει σε ότι αφορά τα παιδιά μας να είμαστε πάντα καχύπτοτοι.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 28-02-2010, 10:32
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Η λίστα των συλληφθέντων

δε με ενοχλει καθολου το συγκεκριμενο nick name,αλλωστε ειναι ολοφανερο οτι ειναι χιουμοριστικο!
τωρα για τους κατηγορουμενους ως παιδοφιλοι-παιδεραστες,οταν καταδικαστουν συμφωνω με την παραδειγματικη τιμωρια τους!και θα προσεφερα ανετα τις υπηρεσιες μου στη διεκπεραιωση της!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 28-02-2010, 12:25
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Η λίστα των συλληφθέντων

Reply With Quote
  #24  
Παλιό 28-02-2010, 12:30
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Η λίστα των συλληφθέντων

Aλήθεια καμμιά λίστα "καταδικασθέντων" δεν κυκλοφορεί για να ξέρουμε πού βρισκόμαστε;
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 28-02-2010, 21:05
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Η λίστα των συλληφθέντων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
......."σουπηδωτηνκορη", κλπ κλπ
xaxaxaxa πολύ καλό ρε άνθρωπα

πάντως για το θέμα,αυτή η λίστα με τα ονόματα,έχει πάνω απο 2 μήνες που έχει βγεί και κυκλοφορεί στα διάφορα μπλοκ.
εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω,είναι μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα δεν βγήκε ένα μαμημένο πόρισμα?? τιποτα???
και μετά τι θα γίνει? αν είναι ένοχοι θα κάνουν έφεση και θα κυκλοφορούν ελεύθεροι??

μάλλον όλα αυτά οι κινέζοι τα έχουν ξεπερασει....με λεπίδι!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 28-02-2010, 21:17
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Η λίστα των συλληφθέντων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε με ενοχλει καθολου το συγκεκριμενο nick name,αλλωστε ειναι ολοφανερο οτι ειναι χιουμοριστικο!
τωρα για τους κατηγορουμενους ως παιδοφιλοι-παιδεραστες,οταν καταδικαστουν συμφωνω με την παραδειγματικη τιμωρια τους!και θα προσεφερα ανετα τις υπηρεσιες μου στη διεκπεραιωση της!
συμφωνω για το nickname,εχει πλακα......
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 28-02-2010, 21:23
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Η λίστα των συλληφθέντων

οσο για το θεμα της ορθογραφιας,νομιζω οτι σκοπος του forum(παρεας),δεν ειναι να κρινουμε ο ενας τον αλλο,για την μορφωση ή την εκφραση του.
ειμαι σιγουρος οτι πολλοι φιλοι,οι οποιοι ειναι ανορθογραφοι,αποφευγουν να γραφουν,γνωριζοντας οτι καποιοι θα τους επικρινουν

Reply With Quote
  #28  
Παλιό 28-02-2010, 21:41
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Η λίστα των συλληφθέντων

Δεν είδα κανέναν να διαφωνεί οτι η παιδοφιλία είναι από τα πιό άθλια αδικήματα. Το αντίθετο μάλιστα.
Όμως τι προτείνει ο psyxanwmalos για να καταλάβουμε?
Δημοσιοποιεί τα ονόματα κάποιων που είναι ύποπτοι για διακίνηση παιδικού πορνογραφικού υλικού δίχως αναφορά στην πηγή που δημοσιεύει τα ονόματα (εγώ δέχομαι οτι είναι σωστή η λίστα) και ο ίδιος χρησιμοποιεί ..ψευδώνυμο, όμως με ποιό σκοπό?
Να τους αποφεύγουμε? να τους τιμωρήσουμε πριν από την δικαιοσύνη? να τιμωρήσουμε και όλη την οικογένειά τους έτσι? κι αν κάποιος δεν είναι ένοχος?
Φαντάζεστε τι ιστορία ανοίγει έτσι? αν εγώ θεωρώ εξίσου σοβαρό αδίκημα την εμπορία ναρκωτικών να δημοσιοποιώ τα ονόματα και αυτών? και μάλιστα ανώνυμα? και μετά?...
Πρέπει να γίνει πιό γρήγορη και πιό αποτελεσματική η δικαιοσύνη. Σε κάποια αδικήματα να γίνει και πιο αυστηρή (όπως η παιδοφιλία και η εμπορία ναρκωτικών).
Αλλά είναι άλλο πράγμα να κάνουμε εμείς τους δικαστές και σερίφηδες και μάλιστα ανώνυμα. Αν θέλει ας το κάνει με την υπογραφή του από κάτω όποιος νομίζει.
Με αφορμή το οποιοδήποτε κακούργημα δεν μπορούμε να γίνουμε χειρότεροι από αυτούς που το διέπραξαν.
Οσο για τη γλώσσα δεν με απασχολεί. Τα γραφόμενα σχολιάζουμε και όχι την ορθογραφία, ειδικά μάλιστα αν είναι ο άνθρωπος ομογενής.
Το ψευδώνυμο του καθενός δεν μας αφορά αν δεν είναι προσβλητικό και δεν μας χρειάζεται administrator για να το επιβλέψει κι αυτό.

Last edited by Carduelis; 28-02-2010 at 21:49.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ασφάλεια: Περί των υγρών των φρένων !!!!!!!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 7 02-12-2009 20:44
Παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων της μειονότητας των νήσων Ίμβρου και Τενέδου. georgekostas Κόσμος 9 11-11-2009 01:22
Η λίστα με τις καλύτερες επιδόσεις στην κατανάλωση καυσίμου. Kolokas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 20 03-11-2009 13:37
Μέχρι τις 20 Ιουνίου η εξαργύρωση των εισιτηρίων της συναυλίας των Depeche Mode wolferin Ελλάδα 5 27-05-2009 01:58
Κυριακή των Βαϊων. Arkas Επικαιρότητα 3 12-04-2009 20:40


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!