GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 20-05-2011, 21:17
mitsaras Ο/Η mitsaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: αγρινιο και εβρος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Η τρομπα βενζινης πηγε διακοπές!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sotos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το παρω από την αρχή γιατι δεν τα ξερουν όλοι (παρεπιπτοντως χαρηκα που σε γνωρισα από κοντά Βασίλη)

Μου το ξαναεκανε μετα απο εναν μηνα περιπου. Σε μικρες διαδρομες αυτη την φορα (κοντινες αγγαριες μεσα στην Αθηνα)

Μετα από δυο μερες πηγα παλι τον Θαναση ο οποιος την κρατησε 3 μερες μεσα.
Το διαγνωστικο μια εβγαζε προβλημα στην αντλια, μια διαροη ρευματος απο την πλεξουδα, και την άλλη προβλημα στον εγκεφαλο.... (το ιδιο προβλημα πηγε να αποκτησει και ο δικός μου εγκεφαλος οταν μου τα λεγε ο Θανασης στο τηλεφωνο)

Τελικα από ότι μου είπε, άλλαξε ρελε (ηταν στην εγγύηση μιας και η ανακληση πραγματοποιήθηκε περισυ) και λυθηκαν όλα.

Τελος για την ιστορία, πηγα στο άλλο συνεργείο που μου άλλαξε το ρελε στην ανακληση (και εβαλε στραβα την φλαντζα και μου δημιουργησε το προβλημα).
Εψαξα τον αρχιμηχανικο, ο οποιος αφου του εξηγησα το προβλημα και του δειξα και την στραβοπατημενη φλαντζα, απεφανθει οτι δεν πρεπει να πλενω την μηχανη με πίεση, του εξηγησα οτι δεν εχει πλυθει ποτέ με πίεση, και του ξαναεδειξα την φλαντζα, αλλά η μεγαλειότητα του δεν τον αφησε να δει πιο χαμηλα και εμας τους κοινους θνητους...

Οταν μάλιστα του ειπα οτι θα μπορουσε να με αφηνε πανω σε καμια προσπεραση... και μου είπε σιγα.. όλοι ετσι λέτε... δεν συμβαινουν αυτα ευχαρίστησα, χαιρετησα και το συμπαθητικότατο παλικαρι στην υποδοχη αφου δεν θα με ξαναδει, και όλα καλά.
οπως λεει και ο λαος "σιδερα ειναι φτιαχνονται , ο ανθρωπος δεν φτιαχνεται...." αλλα θα πρεπει να μας πεις ποιος ειναι αυτος ο Αρχιδ@μαστορας , ξεμπροστιασε τον φουστη... ακους εκει "...ολοι ετσι λετε" . ποιος του εδωσε το δικαιωμα να παιζει με την ζωη σου , μου , μας....επρεπε να παρεις ενα 26αρι πολυγωνο να του ανοιξεις το κεφαλι....παντως ευχομαι να μη σου ξανατυχει ποτε σου και παντα ορθιος...
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 26-05-2011, 02:07
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Η τρομπα βενζινης πηγε διακοπές!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο μη νομίζεις ότι κάνω κάτι τρομερό, ή ειδικό. Όταν την πλένει μάστορας τη μηχανή του λέω στο τέλος να φυσήξει λίγο εκεί μέσα ή όταν την πλένω εγώ επειδή δεν έχω αέρα, όπως λέει και ο Σταύρος πιο πάνω, πρέπει να βγάλω το αριστερό πλαστικό και με το πανάκι να βουτήξω το λίγο νεράκι που λιμνάζει. Επειδή βαριέμαι όμως να βγάζω καπάκια, παίρνω ένα καλαμάκι του φραπέ και φυσάω με το στόμα λίγο μέσα!

Ποτέ άλλοτε δεν το στεγνώνω το σημείο, ούτε μετά απο καταιγίδα και εννοείται ότι 4 χρόνια τώρα δεν έχει πάθει απολύτως τίποτε η μηχανή, ούτε το ρελέ, ούτε καν τη μαμά μπαταρία δεν έχω αλλάξει ακόμη...



Εκεί όπου λες εσύ ότι σου πήρε νερό και φαντάζομαι εκεί που δείχνει η φωτογραφία θα εννοείς, δεν το έχω ανοίξει, δεν το έχω πειράξει ποτέ...

μπορουμε οταν το πλενουμε να βαλουμε,και ενα κομματι ναιλον χοντρο,η σακουλες πλαστικες να εχουν λιγο παχος,και να το καλυψουμε γυρω γυρω.δενοντας το με ταινια,πιστευω θα γινει δουλεια,και αν περασει νερο μεσα..λογικα θα περασει λιγο η καθολου,περνουμε ενα φυσιχτιρι αυτο που καθαριζουμε τους ηλεκτρονικους υπολογιστες και φυσαμε εκει μεσα,εχει πολυ δυναμη το φυσιχτιρι.για ο αερας απο τα βενζιναδικα νομιζω οτι περιεχει νερο μεσα.η αλλο τροπος ειναι το καθαριζουμε με ενα πανακι.αλλα εχοντας βαλει το νάΪλον η τις σακουλες.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θορυβος τρομπας βενζινης R1150GS Ranger_fou Τεχνικά θέματα διάφορα 32 08-12-2013 20:31
συνδεσμος βενζινης vaskoukou Τεχνικά θέματα διάφορα 4 01-06-2010 20:38
ενδειξη δείκτη βενζινης σε 1200gs/2008! FANISGS Τεχνικά θέματα διάφορα 7 12-10-2009 22:21
Καλοκαιρινές διακοπές fmargaritis Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 10 07-07-2009 22:58
Τιμες βενζινης σε πρατηρια και αλλα χρησιμα danaos Χρήσιμα 16 23-01-2009 23:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!