GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 27-07-2011, 12:39
cbak Ο/Η cbak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS (10/2008)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απάντηση: καρε ... του δίσκου

Βασίλη ευχαριστώ... βοηθάς αρκετά!

Δυο ακόμα ερωτήσεις:

στην οδική συμπεριφορά υπάρχει διαφορά, μήπως και καταλάβω κάτι? εκει στην αλλαγή των ταχυτήτων ίσως?

εν κινήσει μήπως ακούγεται κάτι (χωρίς κράνος) ?
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 27-07-2011, 13:02
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: καρε ... του δίσκου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cbak Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη ευχαριστώ... βοηθάς αρκετά!

Δυο ακόμα ερωτήσεις:

στην οδική συμπεριφορά υπάρχει διαφορά, μήπως και καταλάβω κάτι? εκει στην αλλαγή των ταχυτήτων ίσως?

εν κινήσει μήπως ακούγεται κάτι (χωρίς κράνος) ?

Στην οδικη συμπεριφορα της μοτο...εχεις ενα ελαφρυ....τρεμουλο...αλλα με τον boxer και τους κραδασμους....

το κροταλισμα...ακουγετε μόνο...με νεκρα....αν το ακους και και εν κινησει......ουπς...ξεχασες να βάλεις ταχύτητα
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 28-07-2011, 10:23
cbak Ο/Η cbak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS (10/2008)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απάντηση: καρε ... του δίσκου

καλημέρα σ' όλους

χθες πήγα από μάστορα μου και έχω να σας πω τα ακόλουθα:

1. κατά τη γνώμη του δε χρειάζεται να ανοίξουμε το μηχανάκι. δεν υπάρχει κάτι και όλα ακούγονται φυσιολογικά. μου είπε ότι τα δυο ρουλεμάν στον pd (πρώτο και τελευταίο) χτυπάνε και καμία φορά φθείρονται. αν τυχόν το ανοίξουμε και βρεθούν φθαρμένα θα ζητήσουμε να καλυφτούν από BMW, αλλα δε νομίζει.
2. ο θόρυβος δεν θα μεγαλώσει μου είπε και ότι οφείλεται στις ζεστές μέρες!
3. στο μηχανάκι έχουμε 2 θορύβους. ο πρώτος και καθόλου ανησυχητικός είναι από τα τζόγο στο καρέ του δίσκου. Ο δεύτερος ο οποίος δεν δημιουργείται πάντα και καμία φορά είναι σχετικά εντονος και ακούγεται σαν κέρμα να χτυπάει προέρχεται από την ταλάντωση που κάνει ο άξονας μέσα στο σασμάν εξαιτίας του τζόγου στο καρέ του δίσκου. μού είπε ότι όλα λειτουργούν στην εργοστασιακή ανοχή τους. Ό δευτερος θόρυβος δεν ακούγεται πάντα γιατι συντονίζει καλά το καρέ του άξονα με το καρέ του δίκου.
4. Αν είχαν χαλάσει τα ρουλεμαν θα χαλάγανε τον κόσμο απο το θόρυβο.
5. το ρώτησα αν η ταλάντωση απο το καρέ του δίσκου δημιουργήσει πρόβλημα μέσα στο σασμάν και μου είπε όχι.
6. Τσέκαρε το δίσκο για πατινάρισμα και δεν πατινάρει. μου είπε, και νομίζω εύστοχα, ότι αν το ανοίξουμε και δούμε ελάχιστα φαγωμένο το δίσκο θα μπω στο τρυπάκι να αλλάζω και δίσκο (και όλα τα άλλα). Να το αφήσω και να το ξανά ανοίξω σε 10- 20000 χλμ δε λέει.
7. Επίσης τον είχα ρωτήσει για τα ραγίσματα που κάνει ένα άλλο ενδιάμεσο ρουλεμάν στον άξονα και μου είπε ότι ακόμα και ραγισμένο δουλεύει το ίδιο και ότι αν ραγίσει θα σπάσει και σχετικά γρήγορα και θα το καταλάβουμε.
8. όσο για την ασφάλεια μου είπε ότι αν έχουν φθαρεί μέταλλα κτλ. όλα πάνε και κολλάνε στο μαγνήτη που υπάρχει και δεν δημιουργείται πρόβλημα.

συμπέρασμα: το αφήνω προς το παρόν και από Σεπτέμβριο το ξανά βλέπω! συνεχίζω και το παρακολουθώ ....

τι λέτε?
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 01-08-2011, 11:30
vrider Ο/Η vrider βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1200 GSA '08
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: καρε ... του δίσκου

Μια ερωτηση επι του διαδικαστικου: Ποιος μαστορας ειπε τα παραπανω?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η επιστολή του Π. Κατσιμίχα στο 7 για τις δηλώσεις του Μ. Χατζηγιάννη HAWK_46 Επικαιρότητα 10 01-06-2010 16:41
To Λεξικό της Κρίσης του Αρκά (όχι του δικού μας του άλλου) frits Χιούμορ 2 24-04-2010 06:38
Συνάντηση του ψηλότερου & του κοντύτερου άνδρα του κόσμου ! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Κόσμος 5 18-01-2010 11:19
Τo σεξουαλικό σχόλιο στο blog του κόστισε τη δουλειά του Alext Κόσμος 6 23-11-2009 19:53
Αλλαγή δίσκου συμπλέκτη... epimelitisf Τεχνικά θέματα διάφορα 4 30-09-2009 11:10


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!