GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 27-07-2009, 13:02
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

δηλ. το Vardero + 1000 = το τέλειο

οοοοοοκ
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 27-07-2009, 15:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλ. το Vardero + 1000 = το τέλειο

οοοοοοκ
ακουσε φίλε και συνάδελφε μοτοσυκλετιστή NLS, για να μην υπάρχει η παραμικρη υποψία οτι ευλογάω τα γενια μου, τα προβληματα των varadero ειναι τα παρακατω κατα μοντέλο και χρονολογία. Δηλαδη παίρνωντας ενα Βαραντερο τα προβληματα που θα συναντησεις - αν τα συναντησεις - ειναι ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ και μεχρι τα 200,000κμ όπως εχουν καταγραφει στα διαφορα φορουμς που ασχολουνται με αυτην την μοτοσυκλετα κι όπως φαινεται στους καταλογους ανταλλακτικων της αντιπροσωπειας!

ΜΚ1 (1999-2002) = τρομπα βενζίνης (φυσιολογικη φθορά), ανορθωτής τασης μετά τα 60,000κμ λογω μη καλου αερισμου μιας και ηταν κρυμμενος κατω απο το δεξι καπακι, πηνία (πάνω απο τα 100,000κμ), ζοαν στα 2002 μοντέλα τα οποια ηταν Made in Spain και λογω κακης τοποθετησης απο τον Ισπανο, ποτέ απο το 1999-2002 που ηταν γιαπωνεζικα και με γιαπωνεζικα χερια περασμενα!!!!!
Μκ2 (2003-2006) = μπαταρία (πολλες φορές πάνω στο 6μηνο), διαροη λαδιου απο το πίσω αμορτισερ,ζοαν (απο τα 16000κμ και μετα λογω λάθος τοποθετησης του Ισπανου), HISS (immobilizer), ανορθωτης τασης στα μη ABS λογω ιδιας με το Μκ1 τοποθετησης του και ανευ προβληματων στα με ABS λογω σωστης τοποθετησης του σε εξωτερικο σημειο όπου ψυχεται ευκολα.
MK3 (2007-...)= μονον διαροη λαδιου απο το πίσω αμορτισερ σε 4 μηχανάκια και επανάληψη βλάβης του HISS!! Προς το παρόν!!!
Το ΜΚ2 έχει και μια ανακληση για την βαλβιδα κατανομης πίεσης των φρένων και αλλη μια για την σωστή λειτουργία του πλαινου σταντ ως προς τον διακόπτη που υπάρχει εκει για το σβησιμο του κινητήρα!!

Ολα τα μοντέλα οσο ειναι καινουρια ενδέχεται να παρουσιασουν διαροη ψυκτικού λογω ελλιπους σφιξιματος των κολλιέδων!! Τρια βαραντερο άλλαξα και τα τρια το παρουσιασαν!!

Κάποιοι πανεξυπνοι εξουσιοδοτημένοι για να τα παρουν απο την Χοντα ¨η και τους ιδιοκτητες στο παραμικρο ‘’τσικ’’ του κινητηρα αλλαζανε.......τεντωτηρες καδενων οι οποιοι οχι μονον δεν χαλάνε αλλα η κατασκευη τους ειναι τέτοια που πρωτα οι καδενες θα μακρυνουν παρα οι τεντωτηρες θα χαλασουν!!

Κι παρακάτω ειναι ολες οι ανακλησεις τους απο το 1999 μεχρι το 2008!:

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/rec...Text=Blank&tx=

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/rec...hes/search.asp

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/rec...hes/search.asp

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/rec...hes/search.asp

Και πέραν αυτων ΟΥΔΕΝ!! ρωτα όπου θες!!!

Κοστος ανταλλακτικων

  1. τρομπα βενζίνης=150ε στον Σαρακακη και 50ε στο ελευθερο εμπόριο
  2. ανορθωτής τασης = 160ε στον Σαρακακη και 50ε στο ελευθερο εμπόριο
  3. μπαταρία= 130ε στον Σαρακακη και 30-70ε στο ελευθερο εμπόριο αναλογως μοντέλου (ABS & NON ABS!!)
  4. πηνία= 200ε καινουρια ολη η εγκατασταση απο Σαρακακη!
  5. ζοαν= 22ε απο Σαρακακη
  6. HISS= 90ε το pulse generatorκαι 100ε η αντεννα (οτι απο τα δυο φταιει ¨η και τα δύο), παντα απο Σαρακάκη!

Υ.Γ.: αληθεια εχεις προσπαθησει να κανεις το ιδιο (ερευνα βλαβων/ανακλησεων) ΠΡΙΝ την αγορα της οποιασδήποτε μοτοσυκλετας ¨η πας κι αγοράζεις συμφωνα με το brand name? Ακομα και μεσα απο αυτο το φόρουμ εχεις κατσει να γραψεις σε ενα χαρτί τι παρουσίασαν οι αλλες GS, ακομα και τωρα, ετσι απλα για να δεις τι παιζει βρε αδερφέ!!!!!????
Εγω πάντως αυτο κανω, και πριν παρω το πρωτο μου Βαραντερο το 2000 αυτο εκανα (τοτε ειχα την GS) κι ας ειχε κυκλοφορησει αρχες του 1999!!!!!! Ενα χρονο περιμενα για να δω τι προβληματα βγάζει!!!

Last edited by GeorgeP; 27-07-2009 at 15:55.
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 01-08-2009, 00:51
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Η κατανάλωση λαδιού που αναφέρεις είναι υπερβολικη .Κάνε μια μέτρηση συμπίεσης στα κύλινδρα και προσπάθησε να ακολουθείς 2 βασικούς κανόνες :α)μην ανεβάζεις πάνω από το 50% των στροφών του κινητήρα(3500-4000) πριν φτάσει την θερμοκρασία λειτουργίας του (αυτό ισχύει για όλους τους κινητήρες όλων των οχημάτων), και β)μην την σταθμεύεις στο πλάγιο σταντ(όσο μπορείς) και ειδικά να δουλεύει κρύα στο ρελαντί. Εάν η μηχανή δεν στρώσει καλά `η δουλέψει για ικανό χρονικό διάστημα ξάπλα(π.χ. επειδή μπήκες με πολλά….) μπορεί να φάει κάποιο ψιλοκοληματακι και να παρουσιάζει αρκετή κατανάλωση λαδιού.
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 07-08-2009, 12:33
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατανάλωση λαδιού που αναφέρεις είναι υπερβολικη .Κάνε μια μέτρηση συμπίεσης στα κύλινδρα και προσπάθησε να ακολουθείς 2 βασικούς κανόνες :α)μην ανεβάζεις πάνω από το 50% των στροφών του κινητήρα(3500-4000) πριν φτάσει την θερμοκρασία λειτουργίας του (αυτό ισχύει για όλους τους κινητήρες όλων των οχημάτων), και β)μην την σταθμεύεις στο πλάγιο σταντ(όσο μπορείς) και ειδικά να δουλεύει κρύα στο ρελαντί. Εάν η μηχανή δεν στρώσει καλά `η δουλέψει για ικανό χρονικό διάστημα ξάπλα(π.χ. επειδή μπήκες με πολλά….) μπορεί να φάει κάποιο ψιλοκοληματακι και να παρουσιάζει αρκετή κατανάλωση λαδιού.
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 07-08-2009, 16:46
nek21 Ο/Η nek21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΡΜΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200ADV
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Major_Goose Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάντως ως ξεκαβαλών το VARADERO μετα απο 9 χρόνια και καβαλών το R1200 GSA έχω να πω , επί των προηγουμένων γενικότερων σχολίων (και όχι επι των λαδοσχολίων μια που χς μόνο 1500 χιλ στο κοντέρι) ότι :

Στο BMW για κάποιο ανεξήγητο λόγο , αισθάνομαι ότι καβαλάω μηχανή πολύ ελαφρότερη απο το VARADERO (πείτε με τρελλό οκ !)
Η αίσθηση της μηχανής ειναι πολύ πιο ελαφρια΄και μου φαίνεται πολύ πιο "ευκολη" σε πάρα πολλά πράγματα

Ιδιαίτερη ζέστη απο τα κύλινδρα δεν έχω αισθανθεί ακόμα και σε παρατεταμέμνη κίνηση μεσα στην Αθήνα . Πολύ ζέστη αναδυόμενη απο το μοτέρ του HONDA είχα νιώσει πολλές φορές . οπότε δεν βλέπω να ανέβηκα σε χειρότερο εργαλείο επ αυτού.

Τα λάδια του VARADERO τα τσεκάριζα ετσι κιαλλιώς για να χω την κεφαλή μου ήσυχη, οπότε το ίδιο θα κάνω και εδω.

Η μηχανή στην πορεία είναι εκοπληκτικά σταθερή και ακούει ότι και να της ζητήσω ( στροφιλίκια και λοιπά στο νησί) Το Varadero δεν ήταν έτσι, ήταν λίγο πιο βαριδάκι.

Μέχρι να του ρίξω το 1000αρικάκι για να χω αίσθηση, στα εβγα απο τις στροφές ψιλοέτρεμα (όχι ότι και μετά έγινε τρένο), όπως και σε περίεργα φρεναρίσματα, ενώ τώρα αισθάνομαι μαι σιγουριά παραπάνω.

Επειδή στιο VARDERO είχα το κιτ της DYNOJET KN φίλτρο εκατμίσεις κ.λ.π. η καυτανάλωση ήταν ...κάπως. Εδώ πρός το παρόν με στρώσιμο και αστική χρήση χωρίς μεγάλες ταχύτητες είμαι περίπου στα 6,6/100 αλλά ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου , οπότε δεν τρελαίνομαι και στο μέτρημα.

Για να μην σας πρήζω η μεταβασή μου είχε τόσα πολλά σύν που ακόμα και αν χρειάζεται σε κάθε 1000 χιλιόμετρα να βάζω και κανα λαδάκι, δεν τρέχει κάστανο . ¨οπως λεει και η διαφίμηση της πιστωτικής

Λαδάκι ----> αξία 4 ευρώ

Το να έχω την πιο όμορφη μηχανή του κόσμου (για μένα και την κόρη μου τη μηχανόβια )-----> Αξία Ανεκτίμητη

οπότε ......ολα τα άλλα περισσεύουν

Καλό βράδυ και καλή ξεκούραση να χετε όλοι

Κώστας
ακριβως το ιδιο επαθα κι εγω.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μου κλέψανε τα λάδια απο το μοτορι μου! kostas_366 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 32 30-05-2009 12:22
Τελικά κάθε πότε λάδια; NLS Τεχνικά θέματα διάφορα 9 27-05-2009 01:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!