GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 16-01-2012, 08:51
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

Εμένα με έπιασε φωτογραφικό ραντάρ στην Αττική οδό και με καλέσανε στο τμήμα μετά από 6μηνο περίπου, είδα και την φωτογραφία (υψηλής ανάλυσης-οφείλω να ομολογήσω) πλήρωσα και την κλήση και στο τσάφ γλίτωσα την 3μηνη κράτηση του διπλώματος.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 16-01-2012, 11:16
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nondas Εμφάνιση μηνυμάτων
με μηχανή σας έχει σταματήσει η τροχαία για υπέρβαση ορίου ταχύτητος?

μια φορα βραδι στην εθνικη με 157 χιλ !

δεν μου εκανα σημα να σταματησο συνεχησα κανονικα οπου τα λαμογια με βαλανε ξοπησο με 220 + βαλε με πλησιασα με σβηστους φαρους αφου ηδαν τη πηνακηδα βρηκαν τα στυχεια μου απο ενα κοπιουτερακη που ειναι εφοδιασμενη οι αστηνομηκη κε με φοναξα με το ονοματεπωνημο μου να σταματησο

αμα θες μην σταματησης

αν μου εκανα συμα να σταματησω δεν με πιανα με τοιποτα !!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 16-01-2012, 13:11
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
μια φορα βραδι στην εθνικη με 157 χιλ !

δεν μου εκανα σημα να σταματησο συνεχησα κανονικα οπου τα λαμογια με βαλανε ξοπησο με 220 + βαλε με πλησιασα με σβηστους φαρους αφου ηδαν τη πηνακηδα βρηκαν τα στυχεια μου απο ενα κοπιουτερακη που ειναι εφοδιασμενη οι αστηνομηκη κε με φοναξα με το ονοματεπωνημο μου να σταματησο

αμα θες μην σταματησης

αν μου εκανα συμα να σταματησω δεν με πιανα με τοιποτα !!

Μην μπερδεύεσαι. Είσαι Κύπρο. Άλλη χώρα. Πολύ μπροστά.

Εγώ πάλι δεν τρέχω. Αν δω να με 'σημαδεύουν', πέφτω στα φρένα. Μου έχουν πει ότι αυτό ΚΑΙ μπερδεύει το μηχάνημα, διότι δεν μπορεί να μετρήσει στιγμιαία ελάτωση ταχύτητας από 170χλμ στα 70 (δεδομένου ότι δεν ακολουθεί κανείς από πίσω) ΚΑΙ ταυτόχρονα σε ΄κάνει' νόμιμο, εντός ορίων.

Δεν με έχουν πιάσει παρά μόνο μια φορά για ταχύτητα. Στην μεγάλη ευθεία του Βόλου προς Αθήνα. Πλήρωσα 'κάτι' και έφυγα. Ήταν και Πάσχα.

Και με έχουν 'σημαδέψει' πολλές φορές.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 16-01-2012, 10:07
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

Δεν άντεξα να τα διαβάσω όλα το ομολογώ. Αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις τα ραντάρ είναι να μην τρέχεις! Και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και μειώνεις τις πιθανότητες ατυχήματος!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 16-01-2012, 10:53
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

Στην Αμερικη που οι συσκευες ανιχνευσης ειναι ψωμοτυρι , η χρηση τους εχει αλλο ευεργετικο σκοπο την μειωση της ταχυτητας εκει που υπαρχει το ρανταρ.

Ετσι οι αρχες εχουν τοποθετησει καμποσα απο αυτα σε επικινδυνα κοματια του δρομου με αποτελεσμα να μειωθουν δραματικα τα ατυχηματα...

Στην Ελλαδα και για μας τους δικυκλιστες τα μοντελα που ειναι συμβατα με τις αντιστοιχες συχνοτητες και ειδικα για την μηχανη ειναι ελαχιστα και για μενα πρακτικως αχρηστα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 16-01-2012, 11:13
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Αμερικη που οι συσκευες ανιχνευσης ειναι ψωμοτυρι , η χρηση τους εχει αλλο ευεργετικο σκοπο την μειωση της ταχυτητας εκει που υπαρχει το ρανταρ.

Ετσι οι αρχες εχουν τοποθετησει καμποσα απο αυτα σε επικινδυνα κοματια του δρομου με αποτελεσμα να μειωθουν δραματικα τα ατυχηματα...

Στην Ελλαδα και για μας τους δικυκλιστες τα μοντελα που ειναι συμβατα με τις αντιστοιχες συχνοτητες και ειδικα για την μηχανη ειναι ελαχιστα και για μενα πρακτικως αχρηστα.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 16-01-2012, 11:07
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

kαποτε ειχα μια συσκευη αντηρανταρ η οπια την ρυθμηζες αναλογα
την αποσταση πρωηδοπηισης αν εισου σε κατηκημενη περιοχη η οχι η κε να μπερδευη το ρανταρ
χαρακτηρηστηκο ενα βραδι ενο πηγενα με 80 το ρανταρ της αστηνομιας εδηξε 175 κε την γλητοσα διοτι ηταν αδιανοητο να πας με τετια ταχιτητα στο συγκεκρημενο συμειο

στο τελος το μηχανακη μου το πηραν οι αστηνομηκοι μετα απο πολα βασανα ευτραπελα γελια κε κλαματα !!

το καστος του αντηρανταρ το 1998 ηταν κοντα στα 200 δολαρια
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 16-01-2012, 14:46
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

Πάντως για όποιον ψάχνεται για καλό σύστημα αντιραντάρ... του δανείζω την γυναίκα μου! Με το που αρχίσω να το πατάω λίγο παραπάνω αρχίζει τις ματιές και την γκρίνια αν ήμαστε με το αυτοκίνητο ή ενναλακτικά τα τσιμπήματα και τα σκουντήγματα αν ήμαστε στη μηχανή... Να δω μετά αν περνάει κανείς σας τα όρια!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 16-01-2012, 19:35
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

Παλιά είχα ανιχνευτή. Καλό και ακριβό. Με είχε σώσει. Μάλιστα μια φορά έπαιζα με ένα ΜΧ-5 (Civic ESi είχα) και είχαμε 200αρες στην Πελασγία , πριν το κατηφορικό στροφιλίκι, προς Αθήνα. Φτάνοντας σε μια δεξιά και ενώ ήμουνα μπροστά του, το "μηχανάκι" στο ταμπλό μου άρχισε να τρελαίνεται. Μιλάμε για χριστουγεννιάτικο ΄δεντρο από φωτάκια και μπιπ - μπιπ, που έκανα δεξιά φρέναρα όσο πιο πολύ μπορούσα, χωρίς να κολλήσει ο πίσω , πάνω μου.... Με περνάει φυσικά και στρίβοντας τον τσάκωσαν....
Οι ανιχνευτές δουλεέυουν και αν έχεις το νου σου, σώζουν από πολλά euro
Τα jammers δεν ξέρω αν δουλεύουν σε κάθε υφιστάμενο σύστημα και επιπλέον ανιχνεύονται, οπότε έχεις άλλα μπλεξίματα....
Αυτό που θα κάνω άμεσα η επάληψη της πινακίδας με αυτά τα veil, για γλιτώνω τα στημένα ραντάρ (φωτογραφικά) που είναι σε κάτι περίεργα σημεία με γελοία όρια (Λ.Μαραθώνος πχ...) και κυριολεκτικά γ@μ@νε!!!!!
6/2010 από 17 έως 24 του μηνός, έχω 4 φώτο για υπέρβαση ορίου (με το tiger 1050 ήμουνα τότε), με 2μήνες δίπλωμα και 350 € έκαστη, αλλά τη γλίτωσα! Μη ρωτάτε πώς.....
Γιαυτό και μόνο, βάψιμο άμεσα και πλέξι από πάνω
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 16-01-2012, 19:46
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ολα οσα θελατε να μαθετε για ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλιά είχα ανιχνευτή. Καλό και ακριβό. Με είχε σώσει. Μάλιστα μια φορά έπαιζα με ένα ΜΧ-5 (Civic ESi είχα) και είχαμε 200αρες στην Πελασγία , πριν το κατηφορικό στροφιλίκι, προς Αθήνα. Φτάνοντας σε μια δεξιά και ενώ ήμουνα μπροστά του, το "μηχανάκι" στο ταμπλό μου άρχισε να τρελαίνεται. Μιλάμε για χριστουγεννιάτικο ΄δεντρο από φωτάκια και μπιπ - μπιπ, που έκανα δεξιά φρέναρα όσο πιο πολύ μπορούσα, χωρίς να κολλήσει ο πίσω , πάνω μου.... Με περνάει φυσικά και στρίβοντας τον τσάκωσαν....
Οι ανιχνευτές δουλεέυουν και αν έχεις το νου σου, σώζουν από πολλά euro
Τα jammers δεν ξέρω αν δουλεύουν σε κάθε υφιστάμενο σύστημα και επιπλέον ανιχνεύονται, οπότε έχεις άλλα μπλεξίματα....
Αυτό που θα κάνω άμεσα η επάληψη της πινακίδας με αυτά τα veil, για γλιτώνω τα στημένα ραντάρ (φωτογραφικά) που είναι σε κάτι περίεργα σημεία με γελοία όρια (Λ.Μαραθώνος πχ...) και κυριολεκτικά γ@μ@νε!!!!!
6/2010 από 17 έως 24 του μηνός, έχω 4 φώτο για υπέρβαση ορίου (με το tiger 1050 ήμουνα τότε), με 2μήνες δίπλωμα και 350 € έκαστη, αλλά τη γλίτωσα! Μη ρωτάτε πώς.....
Γιαυτό και μόνο, βάψιμο άμεσα και πλέξι από πάνω
Την ποινη την ξερεις φανταζομαι σε τροχονομικο ελεγχο.........
Θα σου πω μοναχα οτι πας μεσα για παραποιηση δημοσιου εγγραφου......κακουργημα αν δεν κανω λαθος!

Ας μας πουν οι ενστολοι συναδελφοι......
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!