GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 14-03-2012, 19:21
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Ποσό αξιόπιστα είναι τα όργανα ενός gs??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Δήμος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα ντεν έχει και έτσι δεν χολοσκάω

Reply With Quote
  #12  
Παλιό 14-03-2012, 19:34
livikos Ο/Η livikos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ ΚΡΗΤΗ
Μoto: R 1200 GS .
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή Απάντηση: Ποσό αξιόπιστα είναι τα όργανα ενός gs??

Mιά φορά που το ξεχείλισα με 20.8 λίτρα έτρεχε το σωληνάκι της υπερχείλισης στο πλαινό στάντ, ισως γι αυτο ο κατασκευαστής λέει για 20 λίτρα. Αν ο αισθητήρας αφήνει καύσιμο στο τελος του ρεζερβουάρ και δεν το καταγράφει εσκεμένα, τοτε εμένα τα RANGE λετουργεί σωστά, το χω τσεκάρει πολλές φορές.
Αν κάποιος εχει διαφορές μεταξύ οργάνων και πρατηρίου μπορεί να κάνει ενα καλιμπράρισμα (αναβάθμιση) στη bmw να δουλέψουν τα οργανα σωστά.
Στη δική μου δεν δουλεύει σωστά η θερμοκρασία στη ζέστη μου δείχνει +2 εως+3 και στο κρύο +1 εως +5 τσεκαρισμένο με αλλες 4 gs ολες λενε το ιδιο εκτός τη δικη μου.
Θέλει και μένα αναβάθμιση αλλά περιμένουν ενα cd για το δικό μου μηχανάκι. Η απλή αναβάθμιση δεν έλυσε το πρόβλημα.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 15-03-2012, 10:14
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Ποσό αξιόπιστα είναι τα όργανα ενός gs??

Επειδη το καυσιμο αναλογα με την θερμοκρασια αλλαζει ο ογκος του, η ενδειξη γεμισματος δεν ειναι στην ταπα (αυτο μπορειτε να το δειτε και στα μπετονια καυσιμου ή δοχεια λαδιου).Εγω σε μπετονι 10 λιτρων εβαλα λιγο περισσοτερο απο 11 αλλα αν ζεσταινοταν στο ανοιγμα θα ανοιγε σαν σαμπανια!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 15-03-2012, 10:23
egefalikos Ο/Η egefalikos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μoto: R1200 GS 04
Μηνύματα: 4,672
Προεπιλογή Απάντηση: Ποσό αξιόπιστα είναι τα όργανα ενός gs??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από faker Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη το καυσιμο αναλογα με την θερμοκρασια αλλαζει ο ογκος του, η ενδειξη γεμισματος δεν ειναι στην ταπα (αυτο μπορειτε να το δειτε και στα μπετονια καυσιμου ή δοχεια λαδιου).Εγω σε μπετονι 10 λιτρων εβαλα λιγο περισσοτερο απο 11 αλλα αν ζεσταινοταν στο ανοιγμα θα ανοιγε σαν σαμπανια!!!
Σωστός ο Κωστής!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 15-03-2012, 10:39
egefalikos Ο/Η egefalikos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μoto: R1200 GS 04
Μηνύματα: 4,672
Προεπιλογή Απάντηση: Ποσό αξιόπιστα είναι τα όργανα ενός gs??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα ο βενζινάς σε έκλεψε.

Και το λέω αυτό διότι η δικιά μου παίρνει 19.8L και σε γέμισμα (στην Αθήνα) έβαλε 21L . Σε ερωτησή μου πως γίνεται αυτό το θαύμα η απαντησή του είταν. Άλλη φορά να βάζεις σε αυτή την αντλία (και μου έδειξε πια). Έχω ακούσει και διάφορα περίεργα όπως είναι ζέστη και φουσκώνει το καύσιμο.
Εσένα σε έκλεψε η Honda!!! Γειά σου Νάπο με το αξιόπιστο!!! Πάντως είναι αλήθεια ότι με την θερμοκρασία μεταβάλλεται ο όγκος της βενζίνης! Πριν 10 μέρες ήμουν σε φίλο βενζινά και είχε το τιμολόγιο του προμηθευτή στα χέρια του! Φορτώθηκαν 4160 λιτ περίπου με 17C και του άδειασε το βυτίο γύρω στα 4080 λιτ με 14C! Τα νούμερα δεν τα θυμάμε καλά! Αυτός εννοείτε ότι πληρώνει στην εταιρεία τα 4160 λιτ που έχει χρέωση το τιμολόγιο!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 25-03-2012, 22:28
apotolo Ο/Η apotolo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κερατσίνι
Μoto: BMW R1200 GS ADVENTURE Ducati Monster 620i Piaggio Beverly 250
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: Ποσό αξιόπιστα είναι τα όργανα ενός gs??

Καλησπέρα σε όλους.
Σχετικά με το θέμα και επειδή μ'έχει απασχολήσει το τελευταίο διάστημα, θα σας αναφέρω με ακρίβεια τι παρατήρησα χθές και σήμερα μετά από περίπου 100 χλμ που έκανα συνολικά με το δικό μου adv:

Εχθές λοιπόν ξεκίνησα για μια διαδρομή περίπου 35 χλμ και το κοντέρ έδειχνε τον δείκτη της βενζίνης στη μέση ενώ η αυτονομία έδειχνε περίπου 290 χλμ.
Κάπου στην Αττική η αυτονομία έδειχνε 306 χλμ και η στάθμη ίδια, άντε να είχε πέσει μια γραμμή (αν είχε πέσει). Ωστόσο και επειδή πήγαινα πολύ ήρεμα 120 - 130 χαω και περίπου 4 - 5000 στροφές, θεώρησα ότι αν και δικάβαλος είναι λογικό μιας και οδηγούσα σας ταξιντζής. Μετά από 4 ώρες πήρα τον δρόμο της επιστροφής και μόλις την έβαλα μπρος μου έδειξε την στάθμη 2 γραμμές και την αυτονομία 305 χλμ. Στα πρώτα 500-700 μέτρα και ενώ πήγαινα με 20 η ένδειξη της αυτονομίας έπεσα σταδιακά στα 210 χλμ! Καταλαβαίνετε ότι όλη αυτή η παρατηρητικότητα συνέβαινε διότι ήδη έμπαινα στη Αττική από Σπάτα για Πειραιά και δεν ήθελα να πάθω καμιά πλάκα στην Αττική οδό.
Μετά από 8 - 10 χλμ η στάθμη εξακολουθεί να είναι ίδια αλλά η αυτονομία έχει πέσει στα 140 χλμ και έχει κολλήσει εκεί και για τα επόμενα 20 - 25 μέχρι την επιστροφή στη βάση μου.
Αποφασίζω να μην βάλω βενζίνη προκειμένου να το παρατηρήσω και την επομένη και έτσι λοιπόν σήμερα ξεκίνησα μια διαδρομή των 10 χλμ δικάβαλος και ξανά ταξιντζής: η στάθμη και πάλι 2 γραμμές και η αυτονομία στα 140. Στη επιστροφή έπαιξε ελάχιστα καθότι ήταν στο πλαϊνό και σε κατηφορικό δρόμο αλλά μετά επανήλθε στις 2 γραμμές η στάθμη και στα 135 χλμ η αυτονομία.
Γενικά είχα μια ανασφάλεια γιατί είχα χάσει και τον κλασικό τρόπο υπολογισμού διότι από το τελευταίο γέμισμα είχα αποσυνδέσει την μπαταρία και έτσι έχασα τον μερικό χιλ/τη και κατά συνέπεια τον παλιό και αξιόπιστο "υπολογιστή ταξιδίου"!

Αυτά για την ιστορία, ας μιλήσει τώρα η εμπειρία.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 26-03-2012, 03:02
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Ποσό αξιόπιστα είναι τα όργανα ενός gs??

Φίλοι μου εμένα η κούκλα μου δεν έχει υπολογιστή ταξιδιού και τέτοια.
Κάνω κάτι απλό ...
... γνωρίζω ότι το tank μου είναι 20L, κάθε φορά που γεμίζω μηδενίζω το "trip 1" και αναλόγως με τον ρυθμό που ακολουθώ γνωρίζω και την αυτονομία. Στο χρονικό διάστημα που την έχω μετά από κάθε γέμισμα έκανα την απλή πράξη για την κατανάλωση :
[(λίτρα) / (km) ] x 100 .

Eλπίζω να βοήθησα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Carbtunen ή twinmax...???πιο αξιόπιστο πιο?? kostaskyriakos Τεχνικά θέματα διάφορα 18 18-01-2012 00:33
Το πιο αξιόπιστο όχημα της BMW Nondas Χιούμορ 13 10-01-2012 14:16
Έμειναν στην ιστορία λόγω ενός μήλου... dimitris262 Ανέκδοτα 6 08-10-2011 21:13
Έλα να μαζεύονται ....οι αξιόπιστοι!!! tsompanis Ανέκδοτα 22 07-10-2011 20:27
H ιστορία ενός εμβολίου.. Carduelis Υγεία 16 10-11-2010 07:51


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!