GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 25-08-2012, 16:47
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Παράξενη βλάβη τσιμουχας διαφορετικού.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την ζέστη και την υψηλη θερμοκρασία του λαδιού στο διαφορικο, σε συνδιασμο με το ότι δεν έχει εξαεριστικο το διαφορικο σου (διόρθωσε με αν έχεις την πιο πρόσφατη GS με εξαεριστικο στο διαφορικο), "πέταξε" την τσιμουχα η πίεση που αναπτύχθηκε μέσα σε αυτο, αλλα την πέταξε ομοιομορφα.
Προφανώς, όταν καθαρισες την εκει περιοχή, ίσως να την πιεσες προς τα μέσα (εσκεμενα ή όχι).
Ε, αυτο ήταν αρκετό για να ξαναπατησει πάλι σωστά στην θέση της και να στεγανοποιησει ξανα.
Αυτο πιστεύω ότι έγινε φιλαρακι !

Υ.γ
Αν έχει εξαεριστικο το διαφορικο σου, η παραπάνω εικασια, παει "καλιά" της, που λένε και στο χωριό μου
Σωστός ο Νικόλας και έμενα εκει πάει ο νους μου...(λόγο έλλειψης εξαεροστηρακι και πιθανόν μεγάλης θεμοκρασιας ίσως και λίγο περισσότερο βαλβολινη απο την τελευταία αλλαγή) σου την ξεκούμπωσε ομοιόμορφα και απλά έγλυφε
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Την προηγούμενη αλλαγη την έκανα τον περασμένο Σεπτέμβριο κ δεν είχα κανένα πρόβλημα όλο αυτο το διάστημα.
Βασικά ούτε τώρα έχω μιας κ διαρροή πλέον δεν υφίσταται.
Αυτο που έχω είναι η απορία κ ο φόβος.
Άντε κ την αλλάζω.
Κ αν το ξανακάνει σε κανα άσχετο πάλι μέρος η ακόμα χειρότερα στη μέση του πουθενα;
Εγω τι θα κάνω; Βουντου; Τάμα; Μαγια;
Απλά τώρα θα την έχεις στο νου σου και θα την τσεκάρεις περισσότερο..(πότε άλλαξες τελευταία φορά τσιμούχα???)

Εξαεροστηρακι έχουν τα 11αρια και μετά (στο διαφορικό......νομίζω κιόλας )
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 26-08-2012, 00:12
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Παράξενη βλάβη τσιμουχας διαφορετικού.

Boxer και καθαρισες που λενε...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 26-08-2012, 01:32
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Παράξενη βλάβη τσιμουχας διαφορετικού.

...οντως πολυ επικίνδυνη αυτη η περιπτωση! Εχω δει αυτο το φαινομενο σε Gs φιλου πριν μερικα χρόνια ...και ειχα ψαρωσει πολυ ασχημα! Η βαλβολινη τρεχει απο το κουβουκλιο του αξονα μεταδοσης πανω στο πλαινο του λαστιχου ...και φυσικα υπαρχει η περιπτωση να κατεβει μεχρι και το προφιλ που παταει στην ασφαλτο ....

...πικρα!

...πολυ καλα εκανες φιλε Αλκινοε ...το παραξενο ειναι που πλεον ειναι στεγανο χωρις να αλλαξεις την φλατζα! Παρατηρησε τη συμπεριφορα του και για τα επομενα χιλιομετρα !
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!