GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 20-10-2009, 18:20
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερ και Κατα για το F800GS...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kwstas_kef Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι μερικες φορες το απετη η παρεα ή και η κατασταση...
Και γιατι καποια στιγμη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κατασταση να ανοιξουμε το μηχανακη μας και να για να δουμε τα ορια του και γιατι ειναι ωραια οσο επικυνδινο και να ακουγετε...
Δεν μου ειπε ποτε κανενας να τρεξω να τους φτασω αλλα μονο και μονο οταν εχεις ενα μηχανακη 800 κυβικων και με 85 αλογα ε δεν πηγαινεις και συνεχεια με 120.......
αν μου επιτρεπεται και η δικη μου αποψη,νομιζω οτι το 800 ειναι μια χαρα.........στην επιστροφη απο καλαβρυτα ενα 800 και τεσσερα 1200,δεν καταλαβα να προβληματιζεται το μικρο,αν και ο κωστης το ειχε παραφωρτομενοταξιδευαμε 120 -140 ανετα και με ασφαλεια........τωρα αν καποιος ταξιδευει συχνα,δεν θα μουδιαζει το δεξι του χερι ή το δεξι του κ@λ@μεριταξιδεψτε οσο περισσοτερο μπορειτε και μονο τοτε θα το αγαπησεται και δεν θα γκρινιαζεται καθολου..............................
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 20-10-2009, 19:05
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερ και Κατα για το F800GS...

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο, αυτή είναι και η δική μου άποψη, η όλη υπόθεση θέλει προπόνηση. Εγώ τους τα λέω άλλα δεν με ακούνε.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 20-10-2009, 19:07
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερ και Κατα για το F800GS...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kwstas_kef Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι μερικες φορες το απετη η παρεα ή και η κατασταση...
Και γιατι καποια στιγμη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κατασταση να ανοιξουμε το μηχανακη μας και να για να δουμε τα ορια του και γιατι ειναι ωραια οσο επικυνδινο και να ακουγετε...
Δεν μου ειπε ποτε κανενας να τρεξω να τους φτασω αλλα μονο και μονο οταν εχεις ενα μηχανακη 800 κυβικων και με 85 αλογα ε δεν πηγαινεις και συνεχεια με 120.......
Φίλε Κώστα κάνεις κακές παρέες. Το μηχανάκι είναι αξιοπρεπέστατο.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 20-10-2009, 19:17
Kwstas_kef Ο/Η Kwstas_kef βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθηνα και Κεφαλονια...
Μoto: BMW F 800 GS!!!!!!
Μηνύματα: 1,103
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερ και Κατα για το F800GS...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Κώστα κάνεις κακές παρέες.
Αυτο να λεγετε.......με παιρνουν στο λαιμο τους Παναγιωτη μου...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 20-10-2009, 20:02
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερ και Κατα για το F800GS...

Αν θελετε και την δικη μου αποψη, μιας και απο το σαλονι που λεγεται R1200GS πηγα στο KTM 950Adv ειναι η εξης:

Το ποσο κοστιζει ενα μηχανακι δεν εχει να κανει με το τι προσφερει.Κλασικο παραδειγμα; το BMW HP2. Κοστιζε (αοριστος, γιατι πλεον δεν φτιαχνεται καινουργιο) κοντα στα 19000ευρω και ουτε ανετη σελα εχει, ουτε ζελατινα, ουτε τιποτα. Ομως στο χωμα ειναι κορυφαιο. Στα ταξιδια στην ασφαλτο ικανοποιητικο για ενα ατομο, ελεεινο για δυο.

Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στο 800GS αλλα και στο 950Adv.

Το θεμα ειναι να ξερουμε τι θελουμε απο τα μηχανακι που αγοραζουμε και να μην το ριχνουμε στο ποσο κοστιζει. Να εχουμε συνειδητοποιησει τι προσφερει η μηχανη που θελουμε ν αγορασουμε και συμβιβαστουμε με τα υπερ και τα κατα της.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 20-10-2009, 21:09
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερ και Κατα για το F800GS...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελετε και την δικη μου αποψη, μιας και απο το σαλονι που λεγεται R1200GS πηγα στο KTM 950Adv ειναι η εξης:

Το ποσο κοστιζει ενα μηχανακι δεν εχει να κανει με το τι προσφερει.Κλασικο παραδειγμα; το BMW HP2. Κοστιζε (αοριστος, γιατι πλεον δεν φτιαχνεται καινουργιο) κοντα στα 19000ευρω και ουτε ανετη σελα εχει, ουτε ζελατινα, ουτε τιποτα. Ομως στο χωμα ειναι κορυφαιο. Στα ταξιδια στην ασφαλτο ικανοποιητικο για ενα ατομο, ελεεινο για δυο.

Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στο 800GS αλλα και στο 950Adv.

Το θεμα ειναι να ξερουμε τι θελουμε απο τα μηχανακι που αγοραζουμε και να μην το ριχνουμε στο ποσο κοστιζει. Να εχουμε συνειδητοποιησει τι προσφερει η μηχανη που θελουμε ν αγορασουμε και συμβιβαστουμε με τα υπερ και τα κατα της.
+1200..............
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 21-10-2009, 17:27
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερ και Κατα για το F800GS...

Κυριοι,

η αποφαση και η επιλογη μοντελου στα οικονομικα επιπεδα στα οποια εκ των υστερων κινηθηκαμε, δηλωνει οτι η μηχανη την οποια καβαλαμε την εχουμε επιλεξει 100% γιατι μας γεμιζει.

Να γινω πιο συγκεκριμενος γιατι ......διαβαζομαι σαν τον Βενιζελο-μονο εγω καταλαβαινω τι θελω να πω.
Δεν ανεικουμε στην κατηγορια του αγοραστη μεταχειρησμενου TDM(no bad feelings)
μιας και ολοι μας ειπαμε πανω απο 13,000 για την αγορα μηχανης.
Θελω να πω λοιπον οτι με αυτα τα λεφτα ειχαμε ολοι μας μια πολυ μεγαλη γκαμα ειτε καινουργιων ειτε μεταχειρησμενων.
Οποτε τα πραγματα αμεσα γινοντε ευκολοτερα.

Αν καταταξουμε την μηχανη σε μια κατηγορια με βαση τα οικονομικα,
θα δουμε οτι απο την στιγμη που δεν ειναι ''εργαλειο'' επαγκελματος,
κατατασεται στα καταναλωτικα αγαθα.

Ο σκοπος λοιπον του καταναλωτικου αγαθου ειναι να προσφερει στον κατοχο του την μεγιστη δυνατη ικανοποιηση(maximum utility).
Εδω λοιπον μπαινει το εγω του καθενος μας, και ο λογος αγορας των μηχανων μας.

Πρωτα απο ολα τονωνει τον εγωισμο μας οχι το γεγονος οτι καβαλαμε BMW,
αλλα για εσας οτι ειστε σε ενα κινουμενο φρουριο, στους τουρισταδες οτι η μονη διαφορα με το σαλονι τους ειναι η ελλειψη της τηλεορασης και εμενα κατι που δεν μπορω να βρω λογια να εκφρασω.

Καποιοι νιωθουν οτι ''καβαλα'' στο ''ατι'' και μες τα χωματα ειναι οι κατι ξεχωριστο....
(εσεις θα πειτε που εχετε πως νιωθετε)
Εγω παλι νιωθω μια εκρηξη ανδρεναλινης η οποια με φοβιζει αλλα με κανει να νιωθω τοσο ΖΩΝΤΑΝΟΣ και ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ οσο σχεδον τιποτα αλλο.


Καλο ειναι να ρωτησει καποιος ''καλα ρε μεγαλε τι σχεση εχει η απαντηση με το θεμα?''
Η απαντηση εχει την εξης σχεση.
Δεν υπαρχουν status στην επιλογη και στην αγορα μηχανης.
Εναν 800αρη δεν τον χαλαει το ''τρεμουλο'' οπως και ενα 1200αρη δεν τον χαλαει η κινηση οταν η απολαβει-απολαυση την οποια λαμβανουν ειναι ανεκτιμητη.



(Αν καπου χααει η συνεχεια του κιμενου συγχωρεστε με αλλα εγραφα και δουλευα οποτε σταματαγα για λιγο)


Δευτερον, η χρηση για την οποια την θελουμε.
Εδω δεν πιστευω οτι κανεις παιρνει τετοια μηχανακια
για να τα ''δολοφωνει στην πολη αλλα εστω οτι καποιοι το κανουν.

Τελος, περα απο την αγορα υπαρχει και η συντηρηση, αλλα και παλι δεν νομιζω οτι μας απασχολει και παρα πολυ(σαφως και μας απασχολει αλλα...)
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 22-10-2009, 10:52
spiros Ο/Η spiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερ και Κατα για το F800GS...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι νιωθω μια εκρηξη ανδρεναλινης η οποια με φοβιζει αλλα με κανει να νιωθω τοσο ΖΩΝΤΑΝΟΣ και ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ οσο σχεδον τιποτα αλλο.
+1000
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανακληση F800GS.. Kwstas_kef Τεχνικά θέματα διάφορα 4 02-12-2009 20:22
Topcase, βασεις για πλαινες βαλιτσες και χουφτες για F800GS ves Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 10 28-09-2009 00:38
Καταλογος της Wunderlich 2009 για F800GS και F650GS. Kwstas_kef Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 4 26-09-2009 14:04
f800gs-f800st Antisocial13 Τεχνικά θέματα διάφορα 29 26-08-2009 13:54
fairing for F800GS highwaystar Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 19-06-2009 00:46


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!