GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 05-08-2011, 18:13
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Xenon σε f800gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω βάλει εδώ και 3 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Είχα βάλει xenon hellas ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων (δεν θυμάμαι τώρα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, πρέπει να ψάξω τα χαρτιά όταν πάω σπίτι) στον Δαμιανό δίπλα στην Τούρατεκ, αλλά έχει κλείσει πια...
Μόνον στη μεσαία για τους εξής λόγους:
1. Ομίχλη. Οι xenon εκπέμπουν, ανάλογα το βαθμό θερμότητας, άσπρη δέσμη. Αυτό είναι καλό την νύχτα, αλλά άχρηστο στην ομίχλη, όπου χρειάζεται κίτρινο. Έτσι έχω την μεσαία, που υπερεπαρκεί για το ταξίδι, με xenon και στην μεγάλη την μαμίσια για την ομίχλη και τα σινιάλα.
2. Μπαταρία. Τα xenon "τραβάνε" πολλά αμπέρ στο άναμα και μπορεί να σου κάνουν ζημιά στην μπαταρία. Άλλωστε δεν σε καλύπτει έτσι και η εγγύηση. Η μαμά δεν βάζει xenon (μέχρι τελευταία τουλάχιστον), στα δικά μας μοντέλα. Βάζει νομίζω στο 1200 αλλά επειδή έχει χώρο βάζει και άλλη μπαταρία (αυτό με επιφύλαξη).
3. Ασφάλεια. Αν σου καεί η xenon, έχεις την μεγάλη για να ολοκληρώσεις την διαδρομή σου. Αν σου καεί κι αυτή... εύκολα την αναπληρώνεις στα πιο πολλά βενζινάδικα. Xenon που θα βρείς;;;;;
4. Οικονομία. Γιατί να πληρώσεις χωρίς λόγο, τόσα χρήματα παραπάνω;;;; Φάτα καραμέλες να σου μείνει και η γλύκα!!!!


οσο αναφορα το 2......... ισχυει για τα πρωτα 4 δευτ, που θα δωσει το πληρες φως,(35w τραβαει 7.5 Αmber και στο πληρες αναμα 4Α οσο και η μαμα αλογονου). με την μιζια που θα δωσεις για να παρει το μοτερ, εκει καταπονειται η μπαταρια (τα amber που τραβαει η μιζα ειναι πιο πολλα) απο τα xenon............οποτε καταπονηση γιοκ !!!!!!!

ε,και καμια μουτζα, απο κανενα χαντακι, καλυτερη ειναι

Last edited by jimm; 05-08-2011 at 18:28.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 08-08-2011, 12:18
Aggelos-Syros Ο/Η Aggelos-Syros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ
Μoto: kymco xciting 300r
Μηνύματα: 2,247
Προεπιλογή Απάντηση: Xenon σε f800gs

Ωραίος ο Γιάννης!
Με κάλυψες!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 08-08-2011, 18:38
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Xenon σε f800gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω βάλει εδώ και 3 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Είχα βάλει xenon hellas ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων (δεν θυμάμαι τώρα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, πρέπει να ψάξω τα χαρτιά όταν πάω σπίτι) στον Δαμιανό δίπλα στην Τούρατεκ, αλλά έχει κλείσει πια...
Μόνον στη μεσαία για τους εξής λόγους:
1. Ομίχλη. Οι xenon εκπέμπουν, ανάλογα το βαθμό θερμότητας, άσπρη δέσμη. Αυτό είναι καλό την νύχτα, αλλά άχρηστο στην ομίχλη, όπου χρειάζεται κίτρινο. Έτσι έχω την μεσαία, που υπερεπαρκεί για το ταξίδι, με xenon και στην μεγάλη την μαμίσια για την ομίχλη και τα σινιάλα.
2. Μπαταρία. Τα xenon "τραβάνε" πολλά αμπέρ στο άναμα και μπορεί να σου κάνουν ζημιά στην μπαταρία. Άλλωστε δεν σε καλύπτει έτσι και η εγγύηση. Η μαμά δεν βάζει xenon (μέχρι τελευταία τουλάχιστον), στα δικά μας μοντέλα. Βάζει νομίζω στο 1200 αλλά επειδή έχει χώρο βάζει και άλλη μπαταρία (αυτό με επιφύλαξη).
3. Ασφάλεια. Αν σου καεί η xenon, έχεις την μεγάλη για να ολοκληρώσεις την διαδρομή σου. Αν σου καεί κι αυτή... εύκολα την αναπληρώνεις στα πιο πολλά βενζινάδικα. Xenon που θα βρείς;;;;;
4. Οικονομία. Γιατί να πληρώσεις χωρίς λόγο, τόσα χρήματα παραπάνω;;;; Φάτα καραμέλες να σου μείνει και η γλύκα!!!!




οι καραμελες παχαινουν..............!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 20-03-2013, 15:30
ngaliats Ο/Η ngaliats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαλακασα
Μoto: Gs 800
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: Xenon σε f800gs

Καλησπέρα.
Μόλις έβαλα σε f800gs xenon και στην μεσαία σκαλα δουλευουν καλά.
Στην μεγάλη μου την σβύνει μετα απο λίγο και κανει και κόλπα ( κάνει restart όπως οταν την βαζεις μπροστά)
Εσυ έβαλες με can bus και στις 2 σκάλες?
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 20-03-2013, 17:21
anavarakos Ο/Η anavarakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: Xenon σε f800gs

Εγω ετοιμαζόμουν να βάλω και μίλησα με έναν τεχνικό που βάζει αποκλειστικά σε BMW και μου είπε οτι τα GS εκτός του 1200 έχουν κακής ποιότητας φανάρια και σε 2 χρόνια θα έχει μαυρίσει και πρότεινε να βάλω διακόπτη να τα σβήνω ειδικά το καλοκαίρι με τη πολλή ζέστη. Κάτι για κακό αερισμό έλεγε, κάτι να ανοίξει λίγο τις τρύπες εξαερισμού παραπάνω... (σ.σ δεν είναι άσχετος. έχει ασχοληθεί με τα BMW αποκλειστικά και έχει δει αποτελέσματα). Οπότε θα πάω για καμιά επώνυμη μάρκα αλογόνου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. στο κάτω κάτω όσοι είναι Αθήνα και δε πολυβγαίνουν εκτός, τι να τα κάνεις...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 20-03-2013, 21:08
ngaliats Ο/Η ngaliats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαλακασα
Μoto: Gs 800
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: Xenon σε f800gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anavarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ετοιμαζόμουν να βάλω και μίλησα με έναν τεχνικό που βάζει αποκλειστικά σε BMW και μου είπε οτι τα GS εκτός του 1200 έχουν κακής ποιότητας φανάρια και σε 2 χρόνια θα έχει μαυρίσει και πρότεινε να βάλω διακόπτη να τα σβήνω ειδικά το καλοκαίρι με τη πολλή ζέστη. Κάτι για κακό αερισμό έλεγε, κάτι να ανοίξει λίγο τις τρύπες εξαερισμού παραπάνω... (σ.σ δεν είναι άσχετος. έχει ασχοληθεί με τα BMW αποκλειστικά και έχει δει αποτελέσματα). Οπότε θα πάω για καμιά επώνυμη μάρκα αλογόνου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. στο κάτω κάτω όσοι είναι Αθήνα και δε πολυβγαίνουν εκτός, τι να τα κάνεις...
Δώσε πληροφορίες στο λαο.
Ποιος ειναι ο εν λόγο Κύριος να τον συμβουλευτούμε εμεις που τα βάλαμε ήδη?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 21-03-2013, 16:46
anavarakos Ο/Η anavarakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: Xenon σε f800gs

www.xenonlights.gr Και για όσους ενδιαφέρονται και για τη μεγάλη σκάλα (ειδικά σινιάλο) σε πραγμαστικό χρόνο, έχει και ballast άμεσης απόκρισης αλλά λίγο τσιμπημένο σε τιμή.... Εγώ πάντως σας μετέφερα τι είπε ο ίδιος....Τώρα η επιλογή, δική σας...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπορούν να μετατραπούν τα προβολάκια της BMW σε Xenon? georged Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 16 13-01-2012 22:28
XENON KIT F800GS makis121981 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 1 11-02-2011 11:30
Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως; moican Τεχνικά θέματα διάφορα 17 03-03-2010 17:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!