GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-11-2009, 20:26
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από novo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα παλι δυο φιλοι μου, (δεν γνωριζονται μεταξυ τους) ιδιοκτητες GS, μου συστησαν να μην βαλω καγκελα, διοτι οπως ειπαν τα καγκελα πιανουν πανω στο μοτερ και σε περιπτωση πτωσης ειναι προτιμοτερο ν' αλαξεις τα προστατευτικα των κυλινδρων τα οποια δεν εινα ακριβα παρα να παρει ολο το ζορι του χτυπηματος το μοτερ λογω του οτι πανω του ειναι στερεωμενα τα καγκελα. Απ' την αλλη βλεπω εδω οτι οι περισσοτεροι εχουν τετοια καγκελα και τελικα εχω μπερδευτει....
Ειναι τελικα χρησιμα ή μηπως απλα ειναι της μοδας?


Τα Adv,

έρχονται με κάγκελα "μαμά" ....

Κάτι δεν λέει ;;;
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-11-2009, 20:39
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από novo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα παλι δυο φιλοι μου, (δεν γνωριζονται μεταξυ τους) ιδιοκτητες GS, μου συστησαν να μην βαλω καγκελα, διοτι οπως ειπαν τα καγκελα πιανουν πανω στο μοτερ και σε περιπτωση πτωσης ειναι προτιμοτερο ν' αλαξεις τα προστατευτικα των κυλινδρων τα οποια δεν εινα ακριβα παρα να παρει ολο το ζορι του χτυπηματος το μοτερ λογω του οτι πανω του ειναι στερεωμενα τα καγκελα. Απ' την αλλη βλεπω εδω οτι οι περισσοτεροι εχουν τετοια καγκελα και τελικα εχω μπερδευτει....
Ειναι τελικα χρησιμα ή μηπως απλα ειναι της μοδας?
Διαφωνώ με τους φίλους, αλλά σεβαστή η άποψή τους! Πάντως όχι μόνο τα κάγκελα, αλλά όλη η μηχανή είναι στερεωμένη πάνω στο μοτέρ! (Το ίδιο και τα πλαϊνά καπάκια των βαλβίδων που είναι όχι μόνο στερεωμένα στο μοτέρ, αλλά και στους κυλίνδρους τους ίδιους με τα πιστόνια!)
Εν τέλει, άλλο προστατεύουν τα προστατευτικά των κυλίνδρων, άλλο τα κάγκελα.

Όσο για τη μόδα, ναι είναι μόδα, εδώ και καμμιά 70αριά χρόνια!

ΥΓ. Για να σου φύγει η απορία πάντως και να μην σου λέει ο καθένας μας ότι θέλει, δες μόνος σου που βιδώνουν τα προστατευτικά κάγκελα και που τα προστατευτικά των κυλίνδρων. Τράβα τους και καμμιά γερή κλωτσιά να καταλάβεις τι είναι αυτό που θα τραβήξει το ζόρι σε τυχόν πτώση...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-11-2009, 21:30
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Είναι κακό να θέλει κάποιος να τα συνδυάσει και τα δύο (χρησιμότητα και μόδα)
Θέλω να προστατέψω τους κυλίνδρους και τα πλαστικά της μηχανής απο της χαζοπτώσεις, δεν μιλάω για την περίπτωση που θα στουκάρω πουθενά (κούφια η ώρα) ή η μηχανή θα σέρνεται στην εθνική με 200km. σε αυτές τις περιπτώσεις πια κάγκελα και πια μηχανή... δεν θα με νοιάζουν στο φινάλε, εγώ να είμαι καλά κι όλα τα άλλα χαλάλι.

Πρίν απο τρείς μέρες στο σπίτι μου απο έξω έχω παρκαρισμένη την μηχανή κολλητά και παράλληλα στο πεζοδρόμιο, για να μην προεξέχει μιάς και δεν υπάρχει κανένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο σε μεγάλη ακτίνα. Είμαι μέσα αμέριμνος και πίνω τον καφέ μου και ξαφνικά ακούω έναν θόρυβο κάπως ανησυχητικό, αλλά δεν πάει το μυαλό μου στο κακό... βλέπεις μένω σε απόκεντρο μέρος, μονοκατοικία και γενικά πολύ ηρεμία, οπότε όλα cool, παρ' όλ' αυτά κοιτάω απο το παράθυρο να δω τι ακούστηκε...

Η μηχανή μου είναι κάτω

ξανακοιτάω να σιγουρευτώ γιατί δεν το πιστεύω
Ένα αμάξι που έκανε όπισθεν έπεσε επάνω της... αν είναι δυνατόν, μιλάμε για 15 μέτρα φάρδος δρόμου!!!
Βγαίνω έξω αλαφιασμένος κοιτάω την μηχανη που είναι ξαπλωμένη και εξακολουθώ να μην πιστεύω στα μάτια μου, μα είναι δυνατών αναρωτιέμαι??? την μηχανή μου?? την δικιά μου μηχανή??
Είμαι έξαλλος, σκέφτομαι πόσο πολύ την προσέχω εγώ και ξαφνικά ένας μ@λ@κ@ς απο το πουθενά έρχεται με τον ντενεκέ του και πέφτει πάνω στην μηχανή μου, στην μπέμπα μου


Και τότε είναι που βγαίνει το γκομενάκι απο το αμάξι και πλησιάζοντας δειλά δειλά μου λέει, χιλια συγνώμη, δεν την είδα, ήθελα να κάνω οπισθογωνία...
Ερώτηση: τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις???? πραγματικά όμως, τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις???

Όλο αυτό το είπα θέλοντας να καταλήξω κάπου (τίποτα δεν λέγετε άσκοπα!). αυτό θεωρώ ήταν ένα χαζοπεσιμο της μηχανής καιεάν φορούσε τα καγκελάκια της, δεν θα είχα ξενερώσει τόσο πολύ, γιατί δεν θα έσπαγε η χουφτα και δεν θα γρατσουνιόταν ο καθόλου ο κύλινδρος και άσε που αν ήμουν πιο χαλαρός μπορεί να πήγαινα και για κανένα καφεδάκι με το μωρό.

Τί έλεγα στην αρχή ούτε που θυμάμαι.. αα ναι, θέλω κάγκελα που να προστατεύουν επαρκώς την μηχανή μου, αλλά θέλω να είναι και ωραία, αλλιώς θα τα έφτιαχνα και σε κανένα τόρνο εδώ στην Δράμα

Πολλά είπα φτάνει... ας με σταματίσει κάποιος!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-11-2009, 22:23
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Adv,

έρχονται με κάγκελα "μαμά" ....

Κάτι δεν λέει ;;;
Οντως, τ' οτι ερχονται με καγκελα μαμα οπως λες αλλα και γενικως τ' οτι η μαμα βγαζει καγκελα και για τις δυο εκδοσεις GS και Adventure δειχνει πως δεν τα θεωρει προβλημα αλλα χρησιμο αξεσουαρ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 05-11-2009, 00:38
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sakis656 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι κακό να θέλει κάποιος να τα συνδυάσει και τα δύο (χρησιμότητα και μόδα)
Θέλω να προστατέψω τους κυλίνδρους και τα πλαστικά της μηχανής απο της χαζοπτώσεις, δεν μιλάω για την περίπτωση που θα στουκάρω πουθενά (κούφια η ώρα) ή η μηχανή θα σέρνεται στην εθνική με 200km. σε αυτές τις περιπτώσεις πια κάγκελα και πια μηχανή... δεν θα με νοιάζουν στο φινάλε, εγώ να είμαι καλά κι όλα τα άλλα χαλάλι.

Πρίν απο τρείς μέρες στο σπίτι μου απο έξω έχω παρκαρισμένη την μηχανή κολλητά και παράλληλα στο πεζοδρόμιο, για να μην προεξέχει μιάς και δεν υπάρχει κανένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο σε μεγάλη ακτίνα. Είμαι μέσα αμέριμνος και πίνω τον καφέ μου και ξαφνικά ακούω έναν θόρυβο κάπως ανησυχητικό, αλλά δεν πάει το μυαλό μου στο κακό... βλέπεις μένω σε απόκεντρο μέρος, μονοκατοικία και γενικά πολύ ηρεμία, οπότε όλα cool, παρ' όλ' αυτά κοιτάω απο το παράθυρο να δω τι ακούστηκε...

Η μηχανή μου είναι κάτω

ξανακοιτάω να σιγουρευτώ γιατί δεν το πιστεύω
Ένα αμάξι που έκανε όπισθεν έπεσε επάνω της... αν είναι δυνατόν, μιλάμε για 15 μέτρα φάρδος δρόμου!!!
Βγαίνω έξω αλαφιασμένος κοιτάω την μηχανη που είναι ξαπλωμένη και εξακολουθώ να μην πιστεύω στα μάτια μου, μα είναι δυνατών αναρωτιέμαι??? την μηχανή μου?? την δικιά μου μηχανή??
Είμαι έξαλλος, σκέφτομαι πόσο πολύ την προσέχω εγώ και ξαφνικά ένας μ@λ@κ@ς απο το πουθενά έρχεται με τον ντενεκέ του και πέφτει πάνω στην μηχανή μου, στην μπέμπα μου


Και τότε είναι που βγαίνει το γκομενάκι απο το αμάξι και πλησιάζοντας δειλά δειλά μου λέει, χιλια συγνώμη, δεν την είδα, ήθελα να κάνω οπισθογωνία...
Ερώτηση: τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις???? πραγματικά όμως, τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις???

Όλο αυτό το είπα θέλοντας να καταλήξω κάπου (τίποτα δεν λέγετε άσκοπα!). αυτό θεωρώ ήταν ένα χαζοπεσιμο της μηχανής και εάν φορούσε τα καγκελάκια της, δεν θα είχα ξενερώσει τόσο πολύ, γιατί δεν θα έσπαγε η χουφτα και δεν θα γρατσουνιόταν ο καθόλου ο κύλινδρος και άσε που αν ήμουν πιο χαλαρός μπορεί να πήγαινα και για κανένα καφεδάκι με το μωρό.

Τί έλεγα στην αρχή ούτε που θυμάμαι.. αα ναι, θέλω κάγκελα που να προστατεύουν επαρκώς την μηχανή μου, αλλά θέλω να είναι και ωραία, αλλιώς θα τα έφτιαχνα και σε κανένα τόρνο εδώ στην Δράμα

Πολλά είπα φτάνει... ας με σταματίσει κάποιος!!!
Ναι, γι αυτά τα χαζοπεσίματα είναι οτι πρέπει τα κάγκελα και είναι από αγνό σίδερο για να ξαναφτιάχνονται! ..αλλά πάντα κάτι θα χαλάσει ή το κάγκελο (που βάφεται ξανά εύκολα) ή η μηχανή (που κοστίζει)!
Καλούς δρόμους.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Aνταλλακτικα για R-1200 GS george81 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 31 30-11-2012 22:57
Ζάντες για gs 1200 mlock Ζήτηση 6 06-10-2009 00:36
ΠΛΑΙΝΕς για 1200 adv. johntsip Ζήτηση 6 18-08-2009 16:00
Tips για 1200 GS KostasGS Τεχνικά θέματα διάφορα 19 05-07-2009 10:32
Βαση για Gps για BMW 1200 RT georgekostas Πλοήγηση - Hardware και Software 2 26-05-2009 11:47


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!