GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιό 09-06-2013, 11:52
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Γιάννη η λογική λέει ότι θα αποφασίσουν (οι εταίροι μας) να χάσουν λίγα (κούρεμα) για να μην τα χάσουν όλα. Η κατάσταση εδώ όπως γράφεις θα δουλεύει με την βαλβίδα.

Από την άλλη όμως θεωρώ ότι σήμερα είμαστε πολύ καλύτερα από ότι είμασταν το 2ο εξάμηνο του 2012 και εννοώ την κάλυψη των υποχρεώσεων του κράτους απέναντι στον κόσμο.

Κάπου στον Νοέμβριο δεν βρίσκαμε φάρμακα και ο ΕΟΠΠΥ μας χρωστούσε παροχές 6 μηνών.

Δεν μπορώ να ξέρω σε άλλους τομείς τι γίνεται, μιλώ για αυτά τα οποία ζω.
Reply With Quote
  #132  
Παλιό 09-06-2013, 15:07
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας..... φυσικά και θα ήθελα να δω σιγά σιγά κάποια ανάκαμψη, αλλά από αυτά που διαρρέουν, διότι δεν νομίζω ότι απλά τα εφευρίσκουν κάποιοι, δε φαίνεται κατά τη γνώμη μου οριστική σωτηρία.

Για να το πάρω αλλιώς, το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι χαμηλοί μισθοί, οι ελαστικές μορφές εργασίας ή το ότι επιτέλους πρέπει να υπάρξει κινητικότητα κι ευελιξία στην αναζήτηση εργασίας, όσο το γεγονός ότι το κόστο διαβίωσης παραμένει υψηλό κι αναντίστοιχο πλέον με τα εισοδήματα.

Τα έχουμε ξαναπεί, με τη φορολογική αστάθεια που επικρατεί, όχι τώρα, πάντα έτσι ήταν, αλλά τότε υπήρχε η έστω και με δανεικά λεγόμενη ρευστότητα και γινόταν τζίρος, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν σωστές και σοβαρές επενδύσεις. Υφιστάμεθα μία διαρκή αφαίμαξη....

σκεφτόμουν σήμερα το πρωί που είχα πάει μιά βόλτα για περπάτημα στο βουνό, ότι αν όντως τα φετινά μου εισοδήματα φορολογηθούν με 26% από το πρώτο ευρώ, το πιό πιθανό είναι ότι θα πρέπει να επιλέξω, είτε θα αφήσω απλήρωτο το στεγαστικό του ιατρείου για να μην πάω φυλακή είτε θα πάω φυλακή.
Οι άνθρωποι αυτοί που τα σκέφτονται και τα ψηφίζουν, τι ακριβώς έχουν στο μυαλό τους;

Εμείς γιατί κοιμόμαστε;! Τα περισσότερα από αυτά που έχουν ψηφίσει είναι οριακά αν όχι αντισυνταγματικά. Διερωτώμαι τι διαφορά έχει το δικό μου παιδί από το παιδί ενός ιδιωτικού ή δημοσίου υπαλλήλου και δε δικαιούμαι αφορολόγητο, έστω και με τη μορφή που του έδωσαν τώρα της επιστροφής κάποιου ποσού.

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κανένα σχέδιο για τη χώρα. Αυτοί οι λακέδες που έχουμε και μας κυβερνούν άγονται κι εξυπηρετούν συμφέροντα ξένα προς τα δικά μας.

Τι να πω;! μακάρι να είμαι λάθος, αλλά δε βλέπω και κάτι που να μου δημιουργεί την πίστη για διαφορετικό μέλλον....η ελπίδα πλέον δεν είναι αρκετή....
Reply With Quote
  #133  
Παλιό 10-06-2013, 13:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας..... φυσικά και θα ήθελα να δω σιγά σιγά κάποια ανάκαμψη, αλλά από αυτά που διαρρέουν, διότι δεν νομίζω ότι απλά τα εφευρίσκουν κάποιοι, δε φαίνεται κατά τη γνώμη μου οριστική σωτηρία.
Oι διαρροες ειναι η μιση αληθεια που σκοπο εχουν να αποτυπωσουν αντιδρασεις........περιμενε να την δεις ολοκληρη πριν αποφασισεις αν ειναι εφευρεση ¨η αληθεια.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να το πάρω αλλιώς, το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι χαμηλοί μισθοί, οι ελαστικές μορφές εργασίας ή το ότι επιτέλους πρέπει να υπάρξει κινητικότητα κι ευελιξία στην αναζήτηση εργασίας, όσο το γεγονός ότι το κόστο διαβίωσης παραμένει υψηλό κι αναντίστοιχο πλέον με τα εισοδήματα.
Σωστο αυτο, ειναι κι ενα απο τα λαθη τυ ΔΝΤ που δεν πρεβλεψε........αν γινει η αρχη με την μειωση του ΦΠΑ στην εστιαση θα ακολουθησουν κι αλλες μειωσεις φορων ουτως ωστε να αυξηθει η καταναλωση.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έχουμε ξαναπεί, με τη φορολογική αστάθεια που επικρατεί, όχι τώρα, πάντα έτσι ήταν, αλλά τότε υπήρχε η έστω και με δανεικά λεγόμενη ρευστότητα και γινόταν τζίρος, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν σωστές και σοβαρές επενδύσεις. Υφιστάμεθα μία διαρκή αφαίμαξη....
Αυτο το ''παντα ετσι ηταν'' ειναι το ζουμι πανω στο οποιο πρεπει να εστιασουμε το αλλο ζουμι που λεει οτι δεν μπορει να υπαρξει φορολογικη σταθεροτητα ΤΩΡΑ σε μια χωρα που ''παντα ετσι ηταν'' και τωρα χρεωκοπημενη επισης. Πρεπει να φτιαξουν ααααλες παραμετροι για να ερθει η φορολογικη σταθεροτητα. Μεχρι ττοε τραβαμε κουπι ολοι μας.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτόμουν σήμερα το πρωί που είχα πάει μιά βόλτα για περπάτημα στο βουνό, ότι αν όντως τα φετινά μου εισοδήματα φορολογηθούν με 26% από το πρώτο ευρώ, το πιό πιθανό είναι ότι θα πρέπει να επιλέξω, είτε θα αφήσω απλήρωτο το στεγαστικό του ιατρείου για να μην πάω φυλακή είτε θα πάω φυλακή.
Οι άνθρωποι αυτοί που τα σκέφτονται και τα ψηφίζουν, τι ακριβώς έχουν στο μυαλό τους;
Ελα τωρα, κανεις λες και θα εισαι ο μονος που θα φορολογηθει με 26% απο το πρωτο ευρο. Οπως θα τα καταφερουν οι αλλοι θα τηυν παλεψεις κι εσυ......ΑΝ δεχτεις βεβαια οτι υπάρχουν και φτηνοτερες πανες που δεν κανουν δερματιτιδες.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς γιατί κοιμόμαστε;! Τα περισσότερα από αυτά που έχουν ψηφίσει είναι οριακά αν όχι αντισυνταγματικά.
Αν ηταν αντισυνταγματικα το ΣτΕ θα ειχε αποφασισει προ πολλου οτι ειναι, αλλα αντιθετως αποφασισε οτι ειναι συνταγματικοτατα. Ελπιζω να μην μου απαντησεις οτι κορακας κορακου ματι δεν βγαζει διοτι θα υποβαθμισεις την συζητηση...........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Διερωτώμαι τι διαφορά έχει το δικό μου παιδί από το παιδί ενός ιδιωτικού ή δημοσίου υπαλλήλου και δε δικαιούμαι αφορολόγητο, έστω και με τη μορφή που του έδωσαν τώρα της επιστροφής κάποιου ποσού.
Εχει ΜΙΑ τερααααααααστια διαφορα.........ο Ελ. Επαγγελματιας εχει το δικαιωμα να δικαιολογει ως εξοδα απο την βενζινη που βαζει μεχρι το Σουπερ Μαρκετ.....ενοικια, ΔΕΗ, τηλεφωνο, ΟΑΕΕ, ιατρικες παροχες και δεν ξερω κι εγω ποσα αλλα. Ο Ι.Υπαλληλος και ο Δ.Υ. αντιθετως δεν εχει κανενα δικαιωμα τετοιο εκτος των ιατρικων. Αυτο ειναι το δικο σας αφορολογητο. Με λιγα λογια εγω σαν ταξιτζης δεν θα πληρωσω ουτε ενα ευρο σε φορο διοτι ερχομαι ισα βαρκα ισα πανια με τα εσοδα-εξοδα μου. Απο δε το ΦΠΑ απο οτι μου ειπε και ο λογιστης εχω κι επιστροφη.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κανένα σχέδιο για τη χώρα. Αυτοί οι λακέδες που έχουμε και μας κυβερνούν άγονται κι εξυπηρετούν συμφέροντα ξένα προς τα δικά μας.
Καλα που τα ακους και τα διαβαζεις αυτα?.....μαλλον στα διαφορα blogs. Το συμφερον το δικο σου και το δικο μου δεν ειναι πως θα παρουμε εμεις χρηματα ¨η τα χρηματα μας πισω ¨η πως θα ζησουμε σημερα......, αλλα πως θα ζησουν καλλυτερα τα παιδια μας αυριο.
Αυτο να εχεις στο μυαλο σου για να μην βλεπεις την λανθασμενη και κατευθυνομενη προπαγανδα των διαφορων blogs.
Αυτο στο λεω ανεξαρτητως των πολιτικων μου πεποιθησεων διοτι πιστευω οτι ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν θα χαρασε αλλη πολιτικη-οικονομικη γραμμη απο την σημερινη.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να πω;! μακάρι να είμαι λάθος, αλλά δε βλέπω και κάτι που να μου δημιουργεί την πίστη για διαφορετικό μέλλον....η ελπίδα πλέον δεν είναι αρκετή....
Μα εσυ Γιαννη μου δεν ειχες ποτε Ελπιδα....ησουν παντα απαισιοδοξος....ο Σταυρος πιομ πανω σου λεει οτι ''τωρα κατι κινειται'' εσυ ομως επιμενεις στην απαισιοδοξια.
Ηθελα να ΄ξερα Γιαννη αν καποια μερα εμενες χωρις δουλεια και χωρις εισοδημα τι θα εκανες για να ζησεις........με την τοση απαισιοδοξια που σε διακρινει κοιτωντας αποκλειστικα και μονον το σημερα ειλικρινα απορω για το τι θα εκανες για να επιβιωσεις.
Reply With Quote
  #134  
Παλιό 10-06-2013, 13:35
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
......

Εχει ΜΙΑ τερααααααααστια διαφορα.........ο Ελ. Επαγγελματιας εχει το δικαιωμα να δικαιολογει ως εξοδα απο την βενζινη που βαζει μεχρι το Σουπερ Μαρκετ.....ενοικια, ΔΕΗ, τηλεφωνο, ΟΑΕΕ, ιατρικες παροχες και δεν ξερω κι εγω ποσα αλλα. ....
Δεν ισχύει αυτό ...
Reply With Quote
  #135  
Παλιό 10-06-2013, 14:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχύει αυτό ...
Για εξηγησε μου το αυτο διοτι εγω εβαλα τα παντα απο οσα αναφερω μεσα στην δηλωση μου σαν Ελ. Επαγγελματιας εκμεταλευτης ταξι......εκτος κι αν εννοεις οτι καποιοι μπορουν και καποιοι δεν μπορουν.

Ειχα προσωπικη επιχειρηση.....
Reply With Quote
  #136  
Παλιό 10-06-2013, 14:04
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχύει αυτό ...
Πράγματι δεν ισχύει, αν σου κάνουν έλεγχο την έβαψες.
Reply With Quote
  #137  
Παλιό 10-06-2013, 14:06
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εξηγησε μου το αυτο διοτι εγω εβαλα τα παντα απο οσα αναφερω μεσα στην δηλωση μου σαν Ελ. Επαγγελματιας εκμεταλευτης ταξι......εκτος κι αν εννοεις οτι καποιοι μπορουν και καποιοι δεν μπορουν.

Ειχα προσωπικη επιχειρηση.....
Ως έξοδα στα βιβλία μπορείς να βάλεις ότι τραβάει η ψυχή σου: Διακοπές, ταβέρνες, τις κουρτίνες του σπιτιού, το πλυντήριο, την κουζίνα κλπ. Αν σου κάνουν όμως έλεγχο την έχεις πο@τσίσει.
Reply With Quote
  #138  
Παλιό 10-06-2013, 14:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως έξοδα στα βιβλία μπορείς να βάλεις ότι τραβάει η ψυχή σου: Διακοπές, ταβέρνες, τις κουρτίνες του σπιτιού, το πλυντήριο, την κουζίνα κλπ. Αν σου κάνουν όμως έλεγχο την έχεις πο@τσίσει.
Ξερεις πολυ καλα οτι λογιστης δεν ειμαι και για τον λογο αυτο, σαν εκμεταλευτης ταξι με προσωπικη επιχειρηση κι εδρα την κατοικια μου, προσελαβα λογιστη ο οποιος απότι καταλαβα, εφαρμοσε αυτο http://www.amouzakis.gr/admin/editor/uploads/files/ekpiptomenes%20kai%20mi%20dapanes%20apo%20ta%20akatharista%20esoda%20ton%20epixirisewn%20kai%20tvn%20eleftheron%20epaggelmation.htm#_Toc204874139

Αν το διαβασεις ολο θα διαπιστωσεις οτι ακομα και το Σουπερ Μαρκετ μου δικαιως το χρεωσα στα εξοδα αφου εκανα δρομολογια εκτος εδρας ουκ ολιγα......
Οι ασφαλιστικες μου εισφορες στον ΟΑΕΕ εκπιπτουν απο το εισοδημα, το γραφει καθαρα η επιστολη φορολογικης χρησης που μου εστειλε ο ιδιος ο ΟΑΕΕ. Συνεργεια, καυσιμα, ανταλλακτικα, ΔΕΗ, ΟΤΕ, Κινητη ολα περαστικαν στα βιβλια εσοδων εξοδων.

Εχθες εκλεισα τα βιβλια μου στην εφορια επισημως και μου εχει βεβαιωθει επιστροφη φορου κι επιστροφη ΦΠΑ μετα απο εξονυχιστικο ελεγχο σε ολα τα βιβλια μου και παραμονη στην Εφορια Ν.Σμυρνης μαζι με τον λογιστη απο της 08:00 εως της 16:00.......
Με ηλεγξαν ακομη και διατραπεζικα επιτοπου αφου ειδαν ολους τους λογαριασμους μου και την κινηση αυτων απο το 2012 και μετα...........

Αν ο λογιστης μου ηταν μαγκας ¨η αν ο εφοριακος ηταν ηλιθιος δεν το ξερω.......αυτο που ξερω ειναι οτι αν δεν ξερω δεν μιλαω........

Last edited by GeorgeP; 10-06-2013 at 14:24.
Reply With Quote
  #139  
Παλιό 10-06-2013, 14:54
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Πως ακριβώς θα περάσω τις πάνες, τα γάλατα κι όλα τα έξοδα στα βιβλία μου, αυτό είναι δική σου ανακάλυψη Γιώργο. Το μόνο που περνάει είναι ένα ποσοστό των τελών, ασφάλειας και χρήσης του οχήματος, τίποτε άλλο. Αν είναι δυνατόν να περάσω τα έξοδα του σπιτιού μου στα βιβλία μου! Το τι θα συμβεί σε έλεγχο στο είπαν τα παιδιά πιό πάνω.
Ολες οι αποφάσεις του ΣτΕ είναι με αστερίσκο αφορώντας το έκτακτο της κατάστασης, που φυσικά πάνε να το κάνουν μόνιμο.

Το έχω ξαναπεί, δεν είμαι απαισιόδοξος, είμαι ρεαλιστής. Θα ήθελα από όσους δηλώνουν αισιόδοξοι και τους επικαλείσαι Γιώργο να μας πουν από που την αντλούν!

Φυσικά και δε θα είμαι ο μόνος που θα φορολογηθεί με 26%. Ολοι, ιδίως όσοι επιμένουν να δηλώνουν όλα τους τα εισοδήματα, θα καταστραφούν.

Θα σου πω ένα μόνο για να καταλάβεις πόσο τρόμπες είναι. Οι εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία το 2012 εκπίπτουν κατά 10% στο φόρο. Το 2013 θα εκπίπτει κατά 100% στο εισόδημα. Εσύ τι φαντάζεσαι ότι έγινε; Μπορεί να γίνει έτσι δουλειά; το θεωρείς σοβαρό;



Πιθανόν να περάστηκαν επειδή δήλωσες ως έδρα το σπίτι. Το λινκ που έδωσες από πότε είναι; Και για να καταλάβω, έβαλες τα σαμπουάν στα βιβλία σου;


Last edited by ortho; 10-06-2013 at 15:00.
Reply With Quote
  #140  
Παλιό 10-06-2013, 15:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως ακριβώς θα περάσω τις πάνες, τα γάλατα κι όλα τα έξοδα στα βιβλία μου, αυτό είναι δική σου ανακάλυψη Γιώργο. Το μόνο που περνάει είναι ένα ποσοστό των τελών, ασφάλειας και χρήσης του οχήματος, τίποτε άλλο. Αν είναι δυνατόν να περάσω τα έξοδα του σπιτιού μου στα βιβλία μου! Το τι θα συμβεί σε έλεγχο στο είπαν τα παιδιά πιό πάνω.
Ολες οι αποφάσεις του ΣτΕ είναι με αστερίσκο αφορώντας το έκτακτο της κατάστασης, που φυσικά πάνε να το κάνουν μόνιμο.

Το έχω ξαναπεί, δεν είμαι απαισιόδοξος, είμαι ρεαλιστής. Θα ήθελα από όσους δηλώνουν αισιόδοξοι και τους επικαλείσαι Γιώργο να μας πουν από που την αντλούν!

Φυσικά και δε θα είμαι ο μόνος που θα φορολογηθεί με 26%. Ολοι, ιδίως όσοι επιμένουν να δηλώνουν όλα τους τα εισοδήματα, θα καταστραφούν.

Θα σου πω ένα μόνο για να καταλάβεις πόσο τρόμπες είναι. Οι εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία το 2012 εκπίπτουν κατά 10% στο φόρο. Το 2013 θα εκπίπτει κατά 100% στο εισόδημα. Εσύ τι φαντάζεσαι ότι έγινε; Μπορεί να γίνει έτσι δουλειά; το θεωρείς σοβαρό;



Πιθανόν να περάστηκαν επειδή δήλωσες ως έδρα το σπίτι. Το λινκ που έδωσες από πότε είναι; Και για να καταλάβω, έβαλες τα σαμπουάν στα βιβλία σου;
Kαμια δικη μου ανακαλυψη Γιαννη..........φυσικα και ειναι υπαιτια η εδρα της επιχειρησης για το φορολογικο καθεστως αυτης.
Σας ειπα οτι εχω εδρα το σπιτι μου κι εκλεισα τα βιβλια μου εχθες με τα αποτελεσματα που αναφερω...................

Το λινκ ειναι απο το σαιτ του φοροτεχνικου γνωστου απο την τηλεοραση Κου Μουζακιτη. Δεν ξερω αν εφαρμοσε αυτο ο λογιστης μου, το γραφω αλλωστε, απλα υποθετω πως ναι διοτι εχει πολλα κοινα σημεια με του τι εγινε στην εφορια εχθες. Σας ειπα δεν ειμαι λογιστης........ξερω ομως το αποτελεσμα.
Τρομπες δεν ειναι Γιαννη..... μονον 10% φετος διοτι ετσι και τοσο μπορει να γινει φετος και 100% του χρονου -συμφωνα με τις φημες κι οχι με ανακοινωμενο και τετελεσμενο νομοσχεδιο - διοτι αυτο εκτιμαται οτι μπορει να γινει του χρονου. Περιμενε μεχρι του χρονου......
Ο ΦΠΑ στην εστιαση προπερσι ανεβηκε στα υψη και τωρα το καλοκαιρι θα κατεβει απο οτι φαινεται..........ετσι ειναι.
Και βεβαια δεν γινεται δουλεια ετσι αλλα αυτο μονον μπορει να γινει ΣΗΜΕΡΑ. Το φορολογικο νομοσχεδιο που θα εχει διαρκεια 20ετιας ειναι κοντα αλλα οχι για φετος.

Γιαννη, με το 26% δεν καταστρεφεται κανεις.........εδω αλλοι φορολογουνται με 40% και δεν παθαινουν τιποτα.....
Και στο κατω κατω ζορισου λιγο ρε φιλε, ολοι ζοριζονται καπως και καμποσο.........κανεις δεν αποτελει εξαιρεση. ΔΕΞΟΥ το και ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕ τον τροπο ζωης σου. Δεν μπορεις ουτε θα μπορεσεις σημερα ¨η αυριο να ζησεις οπως ζουσες......ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ κι ΑΠΟΔΕΞΟΥ ΤΟ. ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΑΜΕ Γαιννηηηηηηηηη!!!!! Οτι επανασταση και να γινει - που δεν προκειται να γινει - μονο στο χειροτερο μπορει να μας παει.

Αποδεξου, εστω και με επιφυλαξη, οτι το ισοζυγιο απολυσεων προσληψεων ειναι για πρωτη φορα και για 2ο μηνα θετικο και κοιτα μπροστα σου το μελλον με λιγη αισιοδοξια............... εστω συγκρατημενη. Το να καθεσαι να φωναζεις για το 26% που θα πληρωσεις μονον κακο θα σου κανει αφου θα το πληρωσεις θες δε θες.......οπως ολοι εξάλλου. Να φωναζεις για πραγματα που ισχυουν για σενα αλλα εξαιρουν καποιους κλαδους κι οχι για πραγματα που ισχυουν για ολους.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!