GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 09-11-2009, 15:42
hercu Ο/Η hercu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου φίλε,

Εγω δεν θα επαιρνα ΠΟΤΕ μοτοσυκλέτα που τα υγρα φρενων περνανε μεσα απο τις πλακες του τιμονιου!!! ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!! Οπόταν δεν θα μου τυχει ποτέ!!!!!
Και οι δαγκανες ειναι απο αλουμινιο αλλα εχουν ατσαλενιο helicoil εκει που βιδωνουν τα banjos ΓΙΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩς ΤΟΝ ΛΟΓΟ & ΣΚΟΠΟ. Ενω σε εκεινο το σημειο που εγινε η διαροη δεν ειναι δυνατη η τοποθετηση του (helicoil).

Ενα κλικ λαθος σφιξιμο στο banjo bolt (εκει που εγινε η διαροη) απο καποιο ''χερι'' που ''ξερει'' και λες αντιο στο σπειρωμα του αλουμινίου!! Διότι ατσαλενια βιδα σε αλουμινιο=ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ στο σφιξιμο!!! Τοση οση δεν φανταζεσαι!!! Χωρια που λογω της κινησης του εμπρος συστηματος εξασκουνται πιεσεις στο σημειο αυτο με αποτέλεσμα 1/10,000 περιπτωσεις το λασκαρισμα του banjo bolt και διαροη υγρών!! Οχι Κυριε ΠΟΤΕ δεν θα επαιρνα κατι τετοιο!!!!!!!!
Θα ήθελα να σου αναφέρω ότι στο προηγούμενο μοντέλο R1150GS η κάτω πλάκα δεν ήταν κούφια όπως του R1200GS αφενός,αφετέρου αυτό το διαπιστώσαμε εκ των υστέρων και νομίζω οτι μια καινοτομία για να εφαρμοστεί περνά από κάποια στάδια εκτίμησης,αρα ελέγχεται πρώτα,όμως ειλικρινά και εγώ προσπαθώ να καταλάβω το κέρδος σε ότι αφορά το βάρος από αυτό!
..όμως το σπουδαιότερο είναι ότι ο μάρτυρας της Εταιρίας στο Δικαστήριο δήλωνε οτι ήταν ψευδείς οι ισχυρισμοί μας ότι αυτή η κάτω πλάκα είναι κούφια..που υποτίθεται οτι είναι εκπαιδευμένοι !!!
Εχει ενδιαφέρον πως θα τοποθετηθούν σε ενδεχόμενη ενημέρωση της BMW στο Βερολίνο για τέτοιες λεπτομέρεις..στήν συνέχεια !
Ηρακλής.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 09-11-2009, 16:34
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hercu Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να σου αναφέρω ότι στο προηγούμενο μοντέλο R1150GS η κάτω πλάκα δεν ήταν κούφια όπως του R1200GS αφενός,αφετέρου αυτό το διαπιστώσαμε εκ των υστέρων και νομίζω οτι μια καινοτομία για να εφαρμοστεί περνά από κάποια στάδια εκτίμησης,αρα ελέγχεται πρώτα,όμως ειλικρινά και εγώ προσπαθώ να καταλάβω το κέρδος σε ότι αφορά το βάρος από αυτό!
..όμως το σπουδαιότερο είναι ότι ο μάρτυρας της Εταιρίας στο Δικαστήριο δήλωνε οτι ήταν ψευδείς οι ισχυρισμοί μας ότι αυτή η κάτω πλάκα είναι κούφια..που υποτίθεται οτι είναι εκπαιδευμένοι !!!
Εχει ενδιαφέρον πως θα τοποθετηθούν σε ενδεχόμενη ενημέρωση της BMW στο Βερολίνο για τέτοιες λεπτομέρεις..στήν συνέχεια !
Ηρακλής.
Ηρακλη

γνωριζω οτι το 1150 δεν ειχε κουφια πλάκα τιμονιου αφου ειμουν κατοχος μιας τέτοιας!! Πιστεψε με, για καθε μοντέλο που με ενδιαφερει πρωτα κοιταζω τα τεχνικα χαρακτηριστικα στις διαφημισεις, μετα κοιταζω τις μοτο που κυκλοφορουνε εξερευνόντας τες απο κοντά, λαμβανω γνωμες, κοιταω ιντερνετ, υπολογιζω την ιστορια του μοντέλου/κινητηρα και άλλα πολλά και μετα αγοράζω!!!!
εξάλλου με την μηχανολογια τα παω παρα πολυ καλα (σε αυτο το επιπεδο-εχω εξ'αλλου περάσει απο εκει που κι εσυ ξεκινησες το επαγγελμα σου αλλα χωρις συνεχεια δυστυχως) κι ετσι καταλαβαινω ''ποσο χρησιμη'' ειναι μια κουφια πλάκα και ιδιαιτερα η κατω σε μια μοτοσυκλέτα διότι ξερω τι σημαινει κατω πλάκα!! Χρόνια ολοκληρα στο μοτοκροςς και το εντουρο ενα απο τα πρωτα πραγματα που προσεχαμε πριν μπουμε στην πιστα ηταν .........η κατω πλάκα!!!!!
Όπως λες κι εσυ ''.......οτι μια καινοτομία για να εφαρμοστεί περνά από κάποια στάδια εκτίμησης........'' αλλα.........ποιος συνεκτιμησε το λαθος του ''παιδιου'' (μαθητευόμενος μηχανικός σε εξουσιοδοτημενο ¨η οχι) ο οποιος θα εσφιγγε το banjo bolt ενα κλικ περισσότερο απο οσο λεει η μαμα με αποτελεσματα σαν τα δικα σου κι ακομα χειρότερα? Διότι αυτο συνεβηκε στην περιπτωση σου!!!! Αλλαξανε το μαρκουτσι (σωληνας μεταφορας υγρων) για τον αλφα/βητα λογο και το ''παιδί'' το εσφιξε κατι τις παραπάνω για να ''ειμαστε σιγουροι''!!!! Κι ακομα χειρότερα, μπορει να μην μεσολαβησε αλλαγη μαρκουτσιου αλλα να σφιχτηκε ετσι απο το εργοστάσιο (όπως τα κολαρα του Βαραντερο που τρεχουν νερα απο την 3η μερα κατοχης του αγορασμενο καινουριο). Σκεψου το κι ετσι!!
Γιαυτο λεω οτι ειναι λαθος η διαταξη αυτή!!!! Τεχνολογικα μπορει να ειναι μια ακομα εξέλιξη στο βωμο του ''ελαφραινω'', τις συνεπειες όμως δεν τις συνυπολόγισαν σωστά!!!

Last edited by GeorgeP; 09-11-2009 at 16:36.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 09-11-2009, 19:57
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Το θέμα μας πρέπει να είναι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, το τί πρέπει να κάνουμε από εδώ και πέρα. Είχα και εγώ κάποιοια προβλήματα με την αντιπροσωπεία που πηρα τη δική μου μοτο και έστειλα ένα email στην BMW Hellas με κοινοποίηση στην αντιπροσωπεία μου και στην Γερμανία (Customer Care). Αυτά έγιναν τον Ιούνιο και ακόμα δεν μου έχει απαντήσει κανείς. Βέβαια το δικό μου πρόβλημα δεν ήταν τόσο σοβαρό.
Μήπως θα ήταν πιό δυνατή η φωνή μας αν έβγαινε μέσα από κάποιο περιοδικό του χώρου;;;
Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι κάποιος πελάτης της BMW στη Γερμανία θα είχε ανάλογη αντιμετώπιση αυτή του φίλου μας εδώ.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 09-11-2009, 20:33
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από java Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα μας πρέπει να είναι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, το τί πρέπει να κάνουμε από εδώ και πέρα. Είχα και εγώ κάποιοια προβλήματα με την αντιπροσωπεία που πηρα τη δική μου μοτο και έστειλα ένα email στην BMW Hellas με κοινοποίηση στην αντιπροσωπεία μου και στην Γερμανία (Customer Care). Αυτά έγιναν τον Ιούνιο και ακόμα δεν μου έχει απαντήσει κανείς. Βέβαια το δικό μου πρόβλημα δεν ήταν τόσο σοβαρό.
Μήπως θα ήταν πιό δυνατή η φωνή μας αν έβγαινε μέσα από κάποιο περιοδικό του χώρου;;;
Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι κάποιος πελάτης της BMW στη Γερμανία θα είχε ανάλογη αντιμετώπιση αυτή του φίλου μας εδώ.
Σιγά φίλε μου μην το δημοσιεύσουν τα περιοδικά, το κουνέλι θα κάνουν, εφόσον παίρνουν λεφτά από της διαφημίσεις.
Δεν είναι μια η δύο που έστειλαν γράμμα σε περιοδικό και το έκαναν "γαργάρα"
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 09-11-2009, 20:46
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά φίλε μου μην το δημοσιεύσουν τα περιοδικά, το κουνέλι θα κάνουν, εφόσον παίρνουν λεφτά από της διαφημίσεις.
Δεν είναι μια η δύο που έστειλαν γράμμα σε περιοδικό και το έκαναν "γαργάρα"
Να στείλουμε μία ομαδική επιστολή στην μαμά υπογεγραμμένη από όλους μας;;;
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 09-11-2009, 21:00
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Φίλε Ηρακλή ειλικρινά το γεγονός ότι ένας απατεώνας προσπαθεί να βγάλει χρήματα από την ατυχία σου με λυπεί αφάνταστα όπως και το γεγονός ότι ένας Δικαστής δεν έχει τεχνικές γνώσεις για δικάσει ακόμα περισσότερο. Στην περίπτωση σου δεν θα το άφηνα καθόλου στην τύχη του το θέμα και πέραν των email στην μαμά BMW θα πήγαινα στην επόμενη δικάσιμη με τεχνικό σύμβουλο διαπιστευμένο αλλά και με επιπλέον μηνύσεις για πολλά θέματα οικονομικά αλλά και μέχρι για απόπειρα δολοφονίας δεδομένου ότι εμπιστεύτηκες το manual και τον τεχνικό της εταιρείας και οδήγησες μια μοτοσυκλέτα δοκιμής με προβλήματα τεχνικά όπως και η ένδειξη του ABS υποδείκνυε με αποτέλεσμα την ΣΧΕΔΟΝ αναίμακτη πτώση σου. Καλή δύναμη και μη τους αφήσεις σε ησυχία.


Τώρα για το θέμα της «κούφιας» κάτω πλάκας έχω να δηλώσω τα εξής:
Σε ατύχημα που μου έτυχε με την 1200GS και σε ταχύτητα πρόσκρουσης τα 80 χλμ περίπου αφενός με πρόδωσε το ABS που σε δρόμο όπως η Πειραιώς έκανε μια θορυβώδεις πατινάδα αφετέρου κόπηκαν στην κυριολεξία και οι δυο πλάκες του τιμονιού με αποτέλεσμα να μπρουμουτίσει εντελώς η μηχανή και να απορροφήσει όλη την αντίδραση της πρόσκρουσης χωρίς καν να πεταχτώ από το κάθισμα αλλά απλά να γείρω στα πλάγια. Εκεί ερωτεύτηκα αυτή την μηχανή και πίστεψα ότι κάποιοι σκέφτηκαν μιαν εναλλακτική παθητική ασφάλεια αφήνοντας στην άκρη την παραφιλολογία και παπαρολογία ορισμένων περί αντοχής υλικών σε σκονισμένα βιβλία σε κάποια Ιαπωνική βιβλιοθήκη! Ντομ ορεγκάτο!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 10-11-2009, 03:22
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηρακλη

γνωριζω οτι το 1150 δεν ειχε κουφια πλάκα τιμονιου αφου ειμουν κατοχος μιας τέτοιας!! Πιστεψε με, για καθε μοντέλο που με ενδιαφερει πρωτα κοιταζω τα τεχνικα χαρακτηριστικα στις διαφημισεις, μετα κοιταζω τις μοτο που κυκλοφορουνε εξερευνόντας τες απο κοντά, λαμβανω γνωμες, κοιταω ιντερνετ, υπολογιζω την ιστορια του μοντέλου/κινητηρα και άλλα πολλά και μετα αγοράζω!!!!


Γιαυτο λεω οτι ειναι λαθος η διαταξη αυτή!!!! Τεχνολογικα μπορει να ειναι μια ακομα εξέλιξη στο βωμο του ''ελαφραινω'', τις συνεπειες όμως δεν τις συνυπολόγισαν σωστά!!!
Τι εννοειτε οταν λετε οτι ειναι "κουφια" η πλακα;;;;
Την εχετε δει, και ειναι κουφια ή εχει απλος ενα "τουνελ" (μια εσωτερικη οπη δηλαδη) που ενωνει το ενα σωληνακι υγρων φρενων με το αλλο, που ειναι απο την αλλη πλευρα της πλακας;
Και ας υποθεσω οτι ειναι ΟΛΗ κουφια (και οχι μια, και μονο μια οπη "ή τουνελ"), ξερεις για ποσα γραμμαρια μιλαμε τωρα Γιωργο;
Αν αυτα τα γραμμαρια τα υπολογιζεις σαν ελαφρωμα της μηχανης.... τοτε παω πασο!!!!!!
Δεν υπαρχει ακομα η περιπτωση, αστοχιας υλικου;;; Δηλαδη η συγκεκριμενη πλακα να ειχε μεσα της μια ή και περισσοτερες φυσαλιδες αερα, και δεδομενου οτι καμμια εταιρεια πλεον,λογο κοστους δεν κανει ελεγχο στα εξαρτηματα της, να συνεβηκε αυτο;
Και οσο αφορα αυτο το, κατι τις παραπανω δυναμη που μπορει να εβαλε ο πιτσιρικας, ο καποιος πιτσιρικας, δεν ειναι τοσο απλο για να γινει, ουτε και ειναι τοσο ευαισθητο οσο το παρουσιαζεις. Δεν λεω οτι δεν μπορει να γινει (εδω εχουν καταφερει να "κλωτσησουν" και χαλβανιζε και ανοξειδωτες βιδες διαφοροι κατα καιρους...), αλλα οχι οπως το παρουσιαζεις.
Αρκετοι που τα διαβαζουν και δεν ασχολουνται ή δεν εχουν σχεση με τεχνικα, θα νομιζουν οτι μολις το αγγιξεις... θα σπασει!!!
Ειναι "τεχνη" να μπορεις να καταστρεψεις ενα σπειρωμα, οποιουδηποτε υλικου και αν ειναι αυτο, και αν καποιος μπορει να το κανει, δεν το χρεωνεται η εταιρεια κατασκευης αυτο!!!
Αυτο που χρεωνεται στην καθε εταιρια ειναι η αστοχια υλικου.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 10-11-2009, 09:55
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Ηρακλή ειλικρινά το γεγονός ότι ένας απατεώνας προσπαθεί να βγάλει χρήματα από την ατυχία σου με λυπεί αφάνταστα όπως και το γεγονός ότι ένας Δικαστής δεν έχει τεχνικές γνώσεις για δικάσει ακόμα περισσότερο. Στην περίπτωση σου δεν θα το άφηνα καθόλου στην τύχη του το θέμα και πέραν των email στην μαμά BMW θα πήγαινα στην επόμενη δικάσιμη με τεχνικό σύμβουλο διαπιστευμένο αλλά και με επιπλέον μηνύσεις για πολλά θέματα οικονομικά αλλά και μέχρι για απόπειρα δολοφονίας δεδομένου ότι εμπιστεύτηκες το manual και τον τεχνικό της εταιρείας και οδήγησες μια μοτοσυκλέτα δοκιμής με προβλήματα τεχνικά όπως και η ένδειξη του ABS υποδείκνυε με αποτέλεσμα την ΣΧΕΔΟΝ αναίμακτη πτώση σου. Καλή δύναμη και μη τους αφήσεις σε ησυχία.


Τώρα για το θέμα της «κούφιας» κάτω πλάκας έχω να δηλώσω τα εξής:
Σε ατύχημα που μου έτυχε με την 1200GS και σε ταχύτητα πρόσκρουσης τα 80 χλμ περίπου αφενός με πρόδωσε το ABS που σε δρόμο όπως η Πειραιώς έκανε μια θορυβώδεις πατινάδα αφετέρου κόπηκαν στην κυριολεξία και οι δυο πλάκες του τιμονιού με αποτέλεσμα να μπρουμουτίσει εντελώς η μηχανή και να απορροφήσει όλη την αντίδραση της πρόσκρουσης χωρίς καν να πεταχτώ από το κάθισμα αλλά απλά να γείρω στα πλάγια. Εκεί ερωτεύτηκα αυτή την μηχανή και πίστεψα ότι κάποιοι σκέφτηκαν μιαν εναλλακτική παθητική ασφάλεια αφήνοντας στην άκρη την παραφιλολογία και παπαρολογία ορισμένων περί αντοχής υλικών σε σκονισμένα βιβλία σε κάποια Ιαπωνική βιβλιοθήκη! Ντομ ορεγκάτο!
καπου στο θιβετ πρεπει να ναι τα συγγραμματα αυτα που λες,σε παπυρους...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 10-11-2009, 10:42
hercu Ο/Η hercu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοειτε οταν λετε οτι ειναι "κουφια" η πλακα;;;;
Την εχετε δει, και ειναι κουφια ή εχει απλος ενα "τουνελ" (μια εσωτερικη οπη δηλαδη) που ενωνει το ενα σωληνακι υγρων φρενων με το αλλο, που ειναι απο την αλλη πλευρα της πλακας;
Και ας υποθεσω οτι ειναι ΟΛΗ κουφια (και οχι μια, και μονο μια οπη "ή τουνελ"), ξερεις για ποσα γραμμαρια μιλαμε τωρα Γιωργο;
Αν αυτα τα γραμμαρια τα υπολογιζεις σαν ελαφρωμα της μηχανης.... τοτε παω πασο!!!!!!
Δεν υπαρχει ακομα η περιπτωση, αστοχιας υλικου;;; Δηλαδη η συγκεκριμενη πλακα να ειχε μεσα της μια ή και περισσοτερες φυσαλιδες αερα, και δεδομενου οτι καμμια εταιρεια πλεον,λογο κοστους δεν κανει ελεγχο στα εξαρτηματα της, να συνεβηκε αυτο;
Και οσο αφορα αυτο το, κατι τις παραπανω δυναμη που μπορει να εβαλε ο πιτσιρικας, ο καποιος πιτσιρικας, δεν ειναι τοσο απλο για να γινει, ουτε και ειναι τοσο ευαισθητο οσο το παρουσιαζεις. Δεν λεω οτι δεν μπορει να γινει (εδω εχουν καταφερει να "κλωτσησουν" και χαλβανιζε και ανοξειδωτες βιδες διαφοροι κατα καιρους...), αλλα οχι οπως το παρουσιαζεις.
Αρκετοι που τα διαβαζουν και δεν ασχολουνται ή δεν εχουν σχεση με τεχνικα, θα νομιζουν οτι μολις το αγγιξεις... θα σπασει!!!
Ειναι "τεχνη" να μπορεις να καταστρεψεις ενα σπειρωμα, οποιουδηποτε υλικου και αν ειναι αυτο, και αν καποιος μπορει να το κανει, δεν το χρεωνεται η εταιρεια κατασκευης αυτο!!!
Αυτο που χρεωνεται στην καθε εταιρια ειναι η αστοχια υλικου.
Φαντάζομαι σε οτι αφορά την πλάκα θα υπάρχει μια μορφή διάτρησης και μάλιστα με τέτοιο σχεδιασμό ακολουθίας αφού στην πλάκα έρχεται μια σωλήνα και στην συνέχεια απο την άλλη πλευρά φεύγουν δύο μία για κάθε φρένο.Ομως είναι απαράδεκτο να το έχουν κατασκευάσει, χωρίς τους απαίτητους ελέγχους δοκιμών πρίν την χρήση τέτοιων εξαρτημάτων δομικά συναρτώμενες για την ανάλογη χρήση..αφού η καταπόνηση σε αυτό το σημείο είναι δεδομένη !!!
ΗΡΑΚΛΗΣ
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 10-11-2009, 12:10
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων

-----------------------------------------------------------------------
Τώρα για το θέμα της «κούφιας» κάτω πλάκας έχω να δηλώσω τα εξής:
Σε ατύχημα που μου έτυχε με την 1200GS και σε ταχύτητα πρόσκρουσης τα 80 χλμ περίπου αφενός με πρόδωσε το ABS που σε δρόμο όπως η Πειραιώς έκανε μια θορυβώδεις πατινάδα αφετέρου κόπηκαν στην κυριολεξία και οι δυο πλάκες του τιμονιού με αποτέλεσμα να μπρουμουτίσει εντελώς η μηχανή και να απορροφήσει όλη την αντίδραση της πρόσκρουσης χωρίς καν να πεταχτώ από το κάθισμα αλλά απλά να γείρω στα πλάγια.
Τωρα τα θες αυτα ¨η σου ξεφευγουν??? Επειδη ετυχε να εχει αυτην την αντιδραση στην συγκεκριμενη φάση και τις συγκεκριμενες συνθηκες η μοτοσυκλετα δεν συνεπαγεται οτι ετσι ειναι μελετημενο να γινει!!!!!!!!


Εκεί ερωτεύτηκα αυτή την μηχανή και πίστεψα ότι κάποιοι σκέφτηκαν μιαν εναλλακτική παθητική ασφάλεια αφήνοντας στην άκρη την παραφιλολογία και παπαρολογία ορισμένων περί αντοχής υλικών σε σκονισμένα βιβλία σε κάποια Ιαπωνική βιβλιοθήκη! Ντομ ορεγκάτο![/QUOTE]

Ο ερωτας αγαπητε μου ειναι τυφλός!! αλλος ειναι 20 και ερωτευεται 60αρα κι αλλος ειναι 60 κι ερωτευεται 18αρα!!!!!!και οι δυό τους εχουν ενα κοινο γνωρισμα.........δεν βλεπουν παραπέρα απο την μυτη τους!!!! Αλλα αυτο απεχει παρασσάγγας απο το να θεωρειται ''εναλλακτικη παθητικη ασφάλεια'' οι κουφιες πλάκες του τιμονιού!!!! Εξ άλλου αν συνεβαινε κατι τέτοιο θα ειχε δημοσιοποιηθει κατ αρχην απο την ιδια την εταιρεια (όποια και να ηταν αυτη) και δευτερο θα ειχε αντιγραφεί κι απο άλλους!!!!!
Οσο για τις παραφιλολογίες / παπαρολογίες σκονισμενων βιβλίων περι αντοχης υλικων σε Ιαπωνικες βιβλιοθηκες δεν μπορουν να που τίποτε σε ατομα που βλεπουν αυτο/α που μονον εκεινα θέλουν να βλέπουν και κανενας αλλος θελοντας να πρωτοτυπησουν αγνοωντας την ''σκονισμενη γνωση''!
Κάπως ετσι εγινε η εκρηξη στο Τσερνομπιλ και καπως ετσι εγινε το ατυχημα του Boeing 737 της Ηλιος στην τελευταια πτηση του που στοιχισε την ζωη καποιων!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW and Connect Ride essel Τεχνικά θέματα διάφορα 7 16-08-2009 08:55
BMW Megamoto με ABS!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 3 29-06-2009 01:17
TEST RIDE nsepsas Γενικά - Αναβάτης 21 03-06-2009 20:12
R1200GS με τεπόζιτο από Adventure! Arkas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 14 23-04-2009 00:04
BMW Connected Ride. arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 1 11-04-2009 01:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!