GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 19-08-2013, 00:46
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
H πειρα που εχω σχετικα με τα ελαστικα λεει τα εξης...

1. απο 0 εως 200-300 χιλιομετρα ειναι επικινδυνα. Το κρατημα τους ειδικα υπο κλιση ειναι ανυπαρκτο!

2. απο 500-5000 ειναι απιθανα. Δεν μπορεις ουτε να τα σπιναρεις. Δεν γλυστρουν παρα μονο σε λαδια!

3. απο 5000-1000 δεν ειναι ασχημα, αλλα η αποδοση τους ειναι μειωμενη σε σχεση με τα πρωτα 5000.

4. μετα τα 10000 βαινουν προς το τελος της ζωης τους. Η μηχανη σπιναρει για πλακα σε σημειο που ειναι δυσκολο να υπολογισεις επιταχυνοντας αποτομα θα κανεις σουζα ή παντα....

Εγω μετα τα 10000 και με αφορμη το επομενο ταξιδι μου τα αλλαζω. Θεωρω οτι ειναι το πλεον κρισιμο εξαρτημα της μοτοσυκλετας μου και ενω γνωριζω οτι μπορω να κανω με μειωμενη αποδοση ακομη 5-6000 χιλιομετρα, επιλεγω να τα αλλαξω.

Τα παραπανω συμπερασματα τα εχω βγαλει κατα κυριο λογο με τα ΕΧΡ, με τα μισα χιλιομετρα σε ταξιδια με 2ο ατομο και αποσκευες και τα υπολοιπα σε καθημερινη νορμαλ χρηση με σχετικα χαμηλες ταχυτητες. Γενικα σεβομαι τα ελαστικα μου και δεν τα "ξοδευω" με ασκοπες γκαζιες...

Τυπικα τα παραπανω χιλιομετρα τα διανυω σε περιπου 12-15 μηνες. Σε αυτο το διαστημα και με λιγο πανω απο τα 12000 χιλιομετρα εχουν εμφανισει ραγαδες κυριως στο πλαι. Εχει μεινει περιπου 3-4 χιλιοστα πελμα στο κεντρο και περιπου 8 στις ακρες.

Αυριο θα τραβήξω φώτο* τα δικά μου EXP , των οποίων πινω το αίμα. Και στα φορτώματα και στις ταχύτητες και στα στροφιλίκια. Έχω 14000χλμ σε 13 μήνες και είναι καινούρια. Σαφώς υπάρχει η φθορά στο πέλμα, αλλά δεν υπάρχουν σκισίματα και σκασίματα, ούτε στα πλαινά , ούτε πουθενά. Ασφαλώς τα λάστιχα κρατάνε μια χαρά και στο βρεγμένο, όχι στη γλίτσα. Εκεί δεν κρατάει τίποτα.....
Έκανα και 200-300χλμ χώμα με τα συγκεκριμένα στο χώμα στο τελευταίο Ακρόπολις.
*Τις φώτο θα τις ανεβάσω όταν βρω καλό σήμα, μάλλον Σεπ από Αθήνα. Για τους "Θωμάδες" το γράφω...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 19-08-2013, 00:55
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυριο θα τραβήξω φώτο* τα δικά μου EXP , των οποίων πινω το αίμα. Και στα φορτώματα και στις ταχύτητες και στα στροφιλίκια. Έχω 14000χλμ σε 13 μήνες και είναι καινούρια. Σαφώς υπάρχει η φθορά στο πέλμα, αλλά δεν υπάρχουν σκισίματα και σκασίματα, ούτε στα πλαινά , ούτε πουθενά. Ασφαλώς τα λάστιχα κρατάνε μια χαρά και στο βρεγμένο, όχι στη γλίτσα. Εκεί δεν κρατάει τίποτα.....
Έκανα και 200-300χλμ χώμα με τα συγκεκριμένα στο χώμα στο τελευταίο Ακρόπολις.
*Τις φώτο θα τις ανεβάσω όταν βρω καλό σήμα, μάλλον Σεπ από Αθήνα. Για τους "Θωμάδες" το γράφω...

Τι να πω, ισως το GS να ειναι πιο ευγενικο με τα ελαστικα του.

Παντως το ποσο φαγωμενα ειναι το καταλαβαινεις μολις τα αλλαξεις. Η συμπεριφορα της μοτοσυκλετας αλλαζει δραματικα!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 19-08-2013, 00:59
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να πω, ισως το GS να ειναι πιο ευγενικο με τα ελαστικα του.

Παντως το ποσο φαγωμενα ειναι το καταλαβαινεις μολις τα αλλαξεις. Η συμπεριφορα της μοτοσυκλετας αλλαζει δραματικα!
Σ αυτό που λες , έχεις ένα δίκιο γιατί ο αδερφός μου με βαρα τρώει πιο πολύ λάστιχο από εμένα. ΕΧΡ φοράει κι αυτός.
Επίσης πρέπει να πω και κάτι άλλο, πολύ εντυπωσιακό κατ' εμένα.
Το GS είναι το μόνο μηχανάκι που παρουσιάζει τόσο ομοιόμορφη φθορά στο πέλμα εμπρός και πίσω ελαστικού!
Σε όλα τα μηχανάκια ένιωθα ότι το μπροστινό το "πετάω" τσάμπα, όταν το πίσω ήταν όντως για πέταμα!
Με αποκορύφωμα το Tiger που άλλαζα 2 πίσω και ένα εμπρός ελαστικό κάθε 8-10000χλμ.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 19-08-2013, 01:09
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό που λες , έχεις ένα δίκιο γιατί ο αδερφός μου με βαρα τρώει πιο πολύ λάστιχο από εμένα. ΕΧΡ φοράει κι αυτός.
Επίσης πρέπει να πω και κάτι άλλο, πολύ εντυπωσιακό κατ' εμένα.
Το GS είναι το μόνο μηχανάκι που παρουσιάζει τόσο ομοιόμορφη φθορά στο πέλμα εμπρός και πίσω ελαστικού!
Σε όλα τα μηχανάκια ένιωθα ότι το μπροστινό το "πετάω" τσάμπα, όταν το πίσω ήταν όντως για πέταμα!
Με αποκορύφωμα το Tiger που άλλαζα 2 πίσω και ένα εμπρός ελαστικό κάθε 8-10000χλμ.
Αυτο το θεμα δεν το εχω. Και εγω τρωω τα ελαστικα ομοιομορφα εμπρος και πισω!

Οι παρακατω εικονες ειναι απο τα προτελευταια μου ελαστικα στα 9.000 χιλιομετρα


Last edited by Gemat; 19-08-2013 at 01:16.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 19-08-2013, 09:26
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Για να επανέλθουμε στο κύριο θέμα, ο Διονύσης ταξιδεύει συχνά με μεγάλο βάρος και για αρκετά χιλιόμετρα. Είναι λογικό στα 20k να έχει αξιοσημείωτη φθορά στα ελαστικά του, οπότε επιβάλεται να ελέγχει με μεγαλύτερη ευαισθησία τη κατάστασή τους που για τη συγκεκριμένη διαδρομή μάλλον το αμέλησε....
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 19-08-2013, 09:46
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το θεμα δεν το εχω. Και εγω τρωω τα ελαστικα ομοιομορφα εμπρος και πισω!

Οι παρακατω εικονες ειναι απο τα προτελευταια μου ελαστικα στα 9.000 χιλιομετρα

Eμένα είναι σε +5000χλμ. Οπότε υπάρχει όντως διαφορά λόγω μοτοσυκλέτας.
Το graining που το έκανες? Σε πίστα?
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 19-08-2013, 09:59
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Eμένα είναι σε +5000χλμ. Οπότε υπάρχει όντως διαφορά λόγω μοτοσυκλέτας.
Το graining που το έκανες? Σε πίστα?

Track day στη πιστα των μεγαρων.... λαστιχοφαγος!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 19-08-2013, 10:11
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Βρε παιδιά νομίζω οτι μιλω με γαιπωνεζοφιλους
Τα λάστιχα ειναι φυσικό στην ίδια μοτοσυκλέτα με διαφορετικούς χρήστες να έχουν διαφορετικές φθορές.αν κανείς 1000 Χλμ σε πίστα και 1000 χλμ στη Πατησίων ειναι το ίδιο?αν πας εξωτερικό η πας στη Κρήτη ειναι το ίδιο ? αν είσαι 150 κιλά η 70 αν ταξιδευεις με θερμοκρασίες 40 η με βροχές ειναι το ίδιο?αν μένεις σε νησί η σε βουνό ειναι το ίδιο? αν μετράς τις πιέσεις κάθε 6 μήνες η κάθε μέρα ειναι το ίδιο?
Τη μαγική λέξη μου την είπε ο μηχανικός μου το ιδανικό λάστιχο ειναι αυτο που αρέσει στον καθένα.τομιδιο λάστιχο μπορει να ειναι τέλειο για έναν μας και άχρηστο για άλλον μας και το μονο που μέτρα ειναι Η ΟΔΗΓΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

Υ.γ για μένα το exp ειναι το κορυφαίο και στο στεγνό αλλα περισσότερο στο βρεγμενο τέλεια και .....αυλα

Last edited by AKIS_21; 19-08-2013 at 10:13.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 19-08-2013, 10:34
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Track day στη πιστα των μεγαρων.... λαστιχοφαγος!
μετά πώς θες βγάλεις χλμ στο δρόμο ρε φίλος



Άσχετο με το θέμα, αλλά για σένα: γιατί δεν καβατζάρεις ένα σετάκι ασφάλτινα για την πίστα? Να το ευχαριστιέσαι κιόλας!!! Τεράστια διαφορά!

Last edited by forester; 19-08-2013 at 10:35.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 19-08-2013, 10:37
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά νομίζω οτι μιλω με γαιπωνεζοφιλους
Τα λάστιχα ειναι φυσικό στην ίδια μοτοσυκλέτα με διαφορετικούς χρήστες να έχουν διαφορετικές φθορές.αν κανείς 1000 Χλμ σε πίστα και 1000 χλμ στη Πατησίων ειναι το ίδιο?αν πας εξωτερικό η πας στη Κρήτη ειναι το ίδιο ? αν είσαι 150 κιλά η 70 αν ταξιδευεις με θερμοκρασίες 40 η με βροχές ειναι το ίδιο?αν μένεις σε νησί η σε βουνό ειναι το ίδιο? αν μετράς τις πιέσεις κάθε 6 μήνες η κάθε μέρα ειναι το ίδιο?
Τη μαγική λέξη μου την είπε ο μηχανικός μου το ιδανικό λάστιχο ειναι αυτο που αρέσει στον καθένα.τομιδιο λάστιχο μπορει να ειναι τέλειο για έναν μας και άχρηστο για άλλον μας και το μονο που μέτρα ειναι Η ΟΔΗΓΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

Υ.γ για μένα το exp ειναι το κορυφαίο και στο στεγνό αλλα περισσότερο στο βρεγμενο τέλεια και .....αυλα





Έτσι
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!