GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 09-09-2009, 16:42
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

χαλαρός είμαι πάντως εγώ

αλλά

1) δεν εγγυώμαι το πως θα εκλάβουν άλλοι τα γραπτά σου (εμένα πάντως αρκετά σαφή μου φαίνονται... ατυχή; έστω... σαφή πάντως)

2) δεν μπορεί ούτε στο όνομα της ελευθερίας του Χ φόρουμ, ούτε στο όνομα της... εκπαίδευσης και της... επιστημης, ούτε με την ετικέτα του "συ είπας" (και συ... "εννόησας"), ούτε στο χαλαρό της φιλικής κουβέντας να λέμε ότι θέλουμε

3) στο όνομα των παραπάνω επίσης δεν σημαίνει ότι πρέπει 999 φορές να διαβάσουμε πόσο καλή είναι η δική σου επιλογή (επιστημονικά τεκμηριωμένη όπως μας εννοείς και μας ξανα-εννοείς) και πόσο ##### η δικιά μας σε βαθμό να είμαστε και εμείς οι ίδιοι που την κάναμε αυτή την επιλογή από "κότσοι" και "βλάκες" μέχρι άσε μη πω... * τονίζω δε τη φράση "σε βαθμό να", γιατί όταν κρίνεις ένα μηχάνημα δεν κρίνεις τον χρήστη του, ειδικά αν επισημάνεις 1-2 πράγματα... όταν όμως φτάνεις να βγάζεις αυτό το μηχάνημα τόοοοσο άχρηστο, αηδία, ανεπαρκές, κοτσάνα, κοροϊδία κλπ. ε αρχίζεις τελικά να "λες" πράγματα για αυτόν που το επέλεξε ...οι admin το ανέχονται (ίσως τους αρέσει), εγώ επίσης το ανέχομαι, το δέχομαι και ως γραφικό μέτα από ένα σημείο, αλλά μην παρεξηγηθεί ότι μου αρέσει κιόλας

αυτό είχα να σχολιάσω και για τα post σου στο thread και γενικότερα (και όχι για τον άνθρωπο Γιώργο)

νομίζω αρκετά ευγενικά και πολιτισμένα (αντίθετα από κάποιον πριν κάποιους μήνες προς εμένα - θα θυμούνται κάποιοι, εγώ θυμάμαι σίγουρα)
Reply With Quote
  #92  
Παλιό 09-09-2009, 18:44
Stefi Orf Ο/Η Stefi Orf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Κοζανη
Μoto: gsx r 600 k9
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

καλησπερα!δεν ηξερα πως αυτα που προειπα...θα τα παιρνανε ετσι μερικοι.Η επιλογη ειναι προσωπικη οπως και η γνωμη μας.Η γνωμη μου ειναι(και δεν ειμαι ασχετη)πως η BMW ειναι κατα πολυ καλυτερη της Varadero,οχι επειδη το λεω εγω,απλα ετσι ειναι η αληθεια....και επειδη τυχαινει να ασχολουμαι και να διαβαζω αρκετα για τις μηχανες .
Reply With Quote
  #93  
Παλιό 09-09-2009, 19:17
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

σε αυτό το φόρουμ όλοι BMW έχουν πάρε ένα VARADERO να ξεχωρίζεις




Reply With Quote
  #94  
Παλιό 09-09-2009, 19:44
Stefi Orf Ο/Η Stefi Orf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Κοζανη
Μoto: gsx r 600 k9
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

...GS forum ειναι...!
Reply With Quote
  #95  
Παλιό 09-09-2009, 20:18
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

λεπτομεριες ...............
Reply With Quote
  #96  
Παλιό 09-09-2009, 20:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Stefi Orf Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!δεν ηξερα πως αυτα που προειπα...θα τα παιρνανε ετσι μερικοι.Η επιλογη ειναι προσωπικη οπως και η γνωμη μας.Η γνωμη μου ειναι(και δεν ειμαι ασχετη)πως η BMW ειναι κατα πολυ καλυτερη της Varadero,οχι επειδη το λεω εγω,απλα ετσι ειναι η αληθεια....και επειδη τυχαινει να ασχολουμαι και να διαβαζω αρκετα για τις μηχανες .
Και ποιός την οριζει αυτην την......αληθεια? Εσυ, εγω, ο αντμιν, ο διπλανος μας, ποιος????? και απο που πηγάζει αυτη η αληθεια? απο ποια κειμενα, απο ποιες στατιστικες, απο ποιους επισημους οργανισμους? Λες οτι ασχολεισαι και διαβαζεις αρκετα για μοτοσυκλετα!! διαβαζεις κι ασχολεισαι 28 χρόνια? Αυτο http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/default.asp το εχεις διαβασει? ειναι ο ευρωπαικος επισημος οργανισμος οπου ειναι υποχρεωμενες οι εταιρειες να αναγγελουν τις ανακλησεις τους! Εγω το εχω μαθει απέξω σχεδόν!!!!! Κια για να μην κουράζεσαι σου παραθετω μερικα στοιχεια παρακατω και μετα μιλησε μου για........αληθειες και ψεματα! Μετα,αγαπητη Stefi, ελα να μου πεις ποιο μοτοπεριοδικο απο αυτα που διαβαζεις και διαβαζω ανεφερε το παραμικρο απο τις 26 ανακλησεις των BMW σειρας R (μεσα και η GS) απο το 1992 μεχρι σημερα!! Επειδη διαβαζω π.χ μοτο απο το τευχος νουμερο 1 να σου πω οτι ολα αυτα τα περιοδικα επιδοτουνται κοινως ''τα παιρνουν'' απο την Χοντα την BMW κ.λ.π και κακο δεν προκειται να διαβασεις!! μονον καλα θα βλέπεις αντε να σου/μας πουν οτι το φινιρισμα στο ψαλιδι του ταδε δεν ειναι τοσο καλο!!

Aν εχεις χρονο και ορεξη διαβασε τα παρακατω και μου λες μετά!

Η Χοντα βγάζει απο το 1990 65 (ολογραφως.........εξηντα πεντε) μοντέλα ενω η BMW 12 (ολογράφως........δωδεκα!)
Μονον για την σειρα R (μεσα και η GS) η BMW μετράει 26 ανακλησεις απο το 1992 μεχρι σημερα το 2009!!!! Δηλαδη για μια σειρα μοντέλου μονον 26 ανακλησεις!!! Και μάλιστα ενω μεχρι το 1999 ηταν μόλις.....9 απο το 2000και μετα ειχε άλλες 17!!!!!!!!!!!!!! Κατι λεει αυτό νομιζω!! Kαι μάλιστα ανακλησεις που αν δεν σε προλάβουν μπορει να τραυματιστεις πολυ ασχημα (φρενα, κιβωτια, σπασμενα τιμονια κ.λ.π.)!!! Εκρεμμουν μυνησεις και δικαστικες αποφασεις σε αλλες χωρες διότι οι ανακλησεις δεν προλαβαν τους ιδιοκτητες των, αλλα τα ατυχηματα γιατι η ανακληση αναγγελθηκε αργοτερα!!!! Kι ολα αυτα ενω τα περιμενεις το 1995 που ολα ειναι σχεδόν στο χερι συμβαινουν στο 2008!!!!
Αν μελετησεις τα στοιχεια της VOSA (http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/default.asp?tx=) του πανευρωπαικου οργανισμου ανακλησεων οχηματων (δεν παιρνω αλλων ηπειρων διότι το Βαραντερο δεν κυκλοφορει π.χ στις ΗΠΑ) θα βρεις τα εξης:
1. H Χοντα απο το 1992 μεχρι το 2009 μετρουσε για ΟΛΑ (65 παραγόμενα μεχρι σημερα σε συνολο) τα μοντέλα της 116 ανακλησεις ητοι 1,78 ανακλησεις ανα μοντέλο.
Η BMW απο το 1992 μεχρι σημερα για 11-12 μοντέλα μετρουσε 81 ανακλησεις ητοι 6,75-7,3 ανακλησεις ανα μοντέλο!
2. Το γελιο φίλη και συναδελφε μοτοσυκλετιστρια Stefi ειναι οταν ταξινομησεις απο το 2000 μεχρι το 2009, εκει βρισκεις τα εξης:
Honda= 111 ανακλησεις απο 65 ΠΑΡΑΓΟΜΕΝΑ μοντέλα ητοι 1,70 ανακλησεις ανα μοντέλο, BMW= 67 ανακλησεις απο 12 πια μοντέλα ητοι 5,58 ανακλησεις ανα μοντέλο
3. Το γελιο δε που γινεται κλάμα –εξ ου και το ενδιαφερον των εγγλεζικων περιοδικων (δες Kevin Ash αρθρο στο motorcyclenews UK ποσταρισμενο και σε αυτο το φορουμ) ειναι απο το 2004 και μετά όπου:
Ηonda= 93 ανακλησεις για 65 ΠΑΡΑΓΟΜΕΝΑ μοντέλα ητοι 1,43 ανα μοντέλο!
BMW= 62 ανακλησεις για 12 μοντέλα ητοι 5,16 ανα μοντέλο!
Tι παρατηρουμε απο όλα τα παραπανω? Οτι ενω οι Γιαπωνεζοι αν και ειναι στα χαμηλοτερα επιπεδα ανακλησεων συνεχως βελτιωνουν τα ηδη καλα ποσοστα τους, ενω οι Γερμανοι – κι αυτο ειναι λιαν αξιοπεριεργο – ενω παρουσιαζουν μικρη βελτίωση....... μενουν στάσιμοι ενω ειναι ηδη στα ψηλοτερα κλιμακια ανακλησεων κι αναξιοπιστιας! Ειναι δυσκολο εως ανεφικτο να πιασουν τα ποσοστα των γιαπωνεζων!!
Γιαυτο λεω οτι ο Γιαπωνεζος συνεχως βελτιωνεται κιαν δεν τα καταφερει κανει χαρακιρι ενω ο Ευρωπαιος........ ''χ...ε ψηλα κι αγναντευε!!!! Αφου πουλαω γιατι να ζορισω το R&D μου!!''

Αυτη ειναι η αληθεια αγαπητη Stefi....επισημως!!!!

Υ.Γ. Αγαπητη Φίλη και συναδελφε μοτοσυκλετιστρια Stefi, ο απόλυτος αριθμος των ανακλησεων μιας εταιρειας απο μονος του δεν λεει τίποτε αν δεν αναλυθει συμφωνα με τα μοντέλα που παραγει η καθε εταιρεια! Η Χοντα εχει περισσότερες ανακλησεις σε απολυτο νουμερο αλλα για περισσοτερα μονέλα (6πλασια) της BMW, αλλα ο μεσος ορος της βασει του οποιου μετριεται η αξιοπιστια της καθε εταιρειας διεθνως απεχει, προς το καλλυτερο, παρασσάγγας!!!!

οριστε και μερικα συγκεντρωτικα στοιχεια κι ας τον NLS να λεει οτι θελει!! Αν τα αμφισβητησει κι αυτα τα επισημα στοιχεια ενος διεθνους οργανισμου δεν ξερω ποιος εχει μεγαλυτερο ''κολλημα'' εγω ¨η εκεινος:

Μεσος ορος ανακλησεων μοτο ανα εταιρεια (1992-2009)
APRILIA= 1.38 (18 ανακλησεις απο 13 μοντέλα – κοντα στο μοντέλο κι ανακληση!!)
YAMAHA =1.68 (63 ανακλησεις απο 38 μοντέλα)
SUZUKI= 1.71 (48-------‘’---------- 28 ---‘’---)
HONDA= 1.78 (116-------‘’---------- 65 ---‘’---)
ΚAWASAKI=1.88 (81-------‘’---------- 43 ---‘’---)
TRIUMPH=2,56 (64-------‘’---------- 25 ---‘’---)
ΒΜW = 6,75 (81-------‘’---------- 12 ---‘’---)

Υ.Γ. περιττό να σου πω τον κοπο που απαιτηθηκε για την συγκεντρωση αυτων των στοιχειων!!!!

Last edited by GeorgeP; 09-09-2009 at 20:34.
Reply With Quote
  #97  
Παλιό 09-09-2009, 21:07
Stefi Orf Ο/Η Stefi Orf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Κοζανη
Μoto: gsx r 600 k9
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

οκ,γερμανικα γνωριζεις?
Reply With Quote
  #98  
Παλιό 09-09-2009, 21:24
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

απο ποτε φιλε γιωργο οι ανακλησεις ειναι λογος αγορας μηχανης,γιατι εαν ειναι,τοτε με τα παραπανω ολοσωστα που επισημαινεις,η GS δεν θα ειχε κανει τις τρομερες,για την κατηγορια της και την τιμη της,πωλησεις
Reply With Quote
  #99  
Παλιό 09-09-2009, 21:37
essel Ο/Η essel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: athens
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 1,446
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

Εντάξει νομίζω οτι είμαι καιρός πιά να σταματήσει αυτή η διαμάχη
Νομίζω άλλωστε οτι όλοι μοτοσυκλετιστές είμαστε και ο καθείς αγόρασε την κούκλα του για τους δικούς του λόγους. Δεν χρειάζεται να απαξιώνουμε την μοτό του συνάδελφου μοτοσυκλετιστή γιατί τα χλμ είτε είναι οδικά, είτε είναι ιντερνετικά, είναι πολλά.
Reply With Quote
  #100  
Παλιό 09-09-2009, 21:38
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: BMW ή VARADERO ??????????????????

xωρίς παρεξήγηση πιο βλακεία στατιστικό δεν έχω ξαναδεί

τι σημαίνει "ανακλήσεις ανά μοντέλο";

κοίτα ένα μαγικό τρικ...

"η σειρά GS" λες... δηλαδή το 1200GS, το 1150GS, το 1100GS (και να πάμε πιο πίσω;...) είναι ΜΙΑ σειρά... άρα όλες οι ανακλήσεις για όλα αυτά "μετράνε" (με το χαζό στατιστικό σου) όλες μαζί - υποθέτω μάλιστα ότι ΚΑΙ τα Adventure (που στο κάτω κάτω είναι το ίδιο μηχάνημα με ελαχιστότατες διαφορές) πάνε μαζί

η Honda αλλάζοντας δυο βίδες και δυο πλαστικά (ή κουρδίζοντας το ίδιο μοτέρ λίγο διαφορετικά) ξαφνικά έχει άλλο μοντέλο - το ίδιο κάνει και η BMW αλλά φτάνοντας ένα πολύ μικρό σύνολο μοντέλων

ωραίο τρικ δεν λέω

έτσι μαγικά οι περισσότερες ανακλήσεις (116 vs 81 με δικά σου νούμερα) ως αναλογία γίνονται... λιγότερες επειδή διαιρούνται δια περισσότερα "μοντέλα" ... καλό δεν λέω

αλλά για βλήτα

οκ εμείς είμαστε βλήτα επειδή πήραμε GS, αλλά να κοιτάμε και μαθηματικά 5ης δημοτικού και να μην καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε, όχι

και τέσπα γιατί τόσο άγχος με το δικο μας... "λάθος";

μας έχεις πείσει (που λέει ο λόγος), έχουμε σαράβαλα και είμαστε χαζοί που τα διαλέξαμε... πάμε παρακάτω; έχεις ΑΛΛΗ θεματολογία ή τελικά ο σκοπός της παρουσίας σου εδώ είναι αυτός και μόνο;

ευχαριστώ για το χρόνο σου
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, e-rockit, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Κατοχος Varadero!! Gemat Καλώς ήλθατε 31 21-07-2009 11:06
Honda Varadero 2009 Black_Shadow Νέα μοντέλα BMW 49 06-05-2009 13:01
Αναγνώριση Χρονολογίας Varadero Vakalos Άλλες εταιρίες 3 03-01-2009 18:30


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!