GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 22-07-2010, 12:31
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

xarin
Καλημέρα φίλε μου. Να το πάρεις το εργαλείο αφου το θέλεις τόσο. Να μην ακούς εμένα που είμαι άσχετος.
Το πρώτο ταξίδι να το κάνεις Πρέβεζα για να το στρώσεις.
Το Πρωί να ξεκινήσεις απο Αθήνα Πάτρα ,για να περάσεις Στερεά Ελλάδα να Πάρεις το Καραβάκι για να δώσεις τον απαιτούμενο χρόνο στο boxer να κρυώσει λίγο.
Επώμενη στάση Αμφιλιχία για να ξεκουραστείς και εσύ φίλε μου. (Και το εργαλείο).
Το Βράδυ που θα φτάσεις Πρέβεζα έχω την καλή διάθεση να σε φιλοξενήσω. Την επώμενη το πρωί Θα πάμε συνεργείο για το απαραίτητο έλεγχο (λάδια κ.λ.π) και ξεκινάς για Αθήνα.
Το αν θα την κρατήσεις μετά ,αυτό είναι για να το γράψει ο Ιταλικός Τύπος. Ελπίζω να σε βοήθησα στην επιλογή σου.
Την αγάπη μου σε όλους
Reply With Quote
  #92  
Παλιό 22-07-2010, 15:33
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στην καινούργια RT το γιαπωνέζικο βάλανε Γιώργο αλλά οι πληροφορίες μου λένε (και είναι και αξιόπιστες) οτι το κάνουν για οικονομία κόστους...
Στρατο μου,

ειτε ειναι για οικονμια ειτε για εργονομια λιγο ενδιαφερει!!! Δεν μπορει ολες οι μοτοσυκλετες του κοσμου ανεξαρτητως εθνικοτητας να εχουν εναν πολυδιακοπτη που απασχολει για τα φλας μονον το αριστερο χερι και η BMW να εχει για την ιδια εργασια ........τρεις!!!!!!!!!
Και μπορει οι πληροφοριες σου να ειναι αξιοπιστες αλλα κι αυτοι λενε αυτο που τους λενε απο τα κεντρικα, οι οποιοι με αυτον τον τροπο δικαιολογουν τα αδικαιολογητα τοσων ετων!!!!! Απο το 1985 υπαρχει αυτος ο διακοπτης, πρωτοεμφανιστηκε στα XLR 600 και σε ολα τα γιαπωνεζικα της εποχης αφου γιαπωνεζικη πατεντα ηταν μετα τον πηρε η Ντουκατι ακομα και η χαρλευ!!! Η BMW επεμενε στα δικα της!!!!

Σχώρνα με, δεν ειμαι ''πνευμα αντιρησίας'' κιας με λετε ετσι, ουτε θελω να πηγαινω κοντρα σε κανεναν αλλα καποια πραγματα οσο και να το θελουμε - εφοσον ολος ο κοσμος τα εφαρμοζει - δεν μπορουν να αλλαξουν επειδη το θελει η ταδε εταιρεια....οποια κι αν ειναι αυτη!!! Που στο φιναλε κι αυτη...εκει παει αφου ειδε κι αποειδε!....μαζι με τους άλλους!!!!!

Τέλος, σε ολα τα αυτοκινητα παλιοτερα υπηρχε αν θυμασαι ξεχωριστος διακοπτης για τα φωτα στο ταμπλο! Ακομα και μεχρι σημερα ξεχωριστος ειναι σε Μερσεντες, BMW (αν θυμαμαι καλα) και Φολκσβαγκεν γκρουπ (παλι γερμανοι, δεν ειανι τυχαιο νομιζω) ενω ολοι οι αλλοι ευρωπαιοι και γιαπωνεζοι χρησιμοποιουν απο το 1980 (Datsun 120Y) τον πολυδιακοπτη του λεβιε των φλας για φωτα, μικρη-μεγαλη σκαλα και φλας!!! με αποτέλεσμα να περνεις το βλεμμα σου απο τον δρομο και να σκυβεις αριστερα να βρεις τον περιστροφικο διακοπτη για να αναψεις τα φωτα!!!

Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα!!!!!!
Reply With Quote
  #93  
Παλιό 22-07-2010, 17:27
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι ο πρωτος που μου κανει αυτην την ερωτηση...αυτην την ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!
Η οδηγικη συμπεριφορα ενος διτροχου με telelever & paralever ειναι ιδιορυθμη και πρέπει να εξοικειωθεις μαζι τους για να παρεις το 100% των προνομιων αυτων των συστηματων και να εξαλειψεις σε μεγάλο βαθμο τα μειονεκτηματα τους!! Το οτι δεν βυθιζονται μπροστα στο φρεναρισμα ειναι μειονεκτημα στις γρηγορες π.χ. μεσαιες/κλειστες στροφες! Δεν μπορεις να κανεις αυτο που κανεις με τα τηλεσκοπικα, δηλαδη, ερχεσαι με πολλα κμ, 15 μετρα πριν το apex της στροφης βουτας τα φρενα και η μοτο προυμουτιζει μεταφεροντας βαρος στον εμπρος τροχο προφορτιζοντας τον, 2μ πριν το apex αμολας πλαγιαζεις και στριβεις!!!!
Στην GS θελει καθαρες και σωστες γραμμες απο πριν την στροφη, σημαδι που θα γειρεις και οχι φρενα μεσα στην στροφη, διοτι επειδη παλι δεν μπρουμουτιζει αν φρεναρεις μεσα στην στροφη με πολλα κμ σου ανοιγει την γραμμη!!!!!
Στις ανοικτες στροφες ειναι...ονειρο!! Πλαγιαζει οσο θες κι εσυ αναβεις και τσιγαρο απο την σιγουρια που σου δινει!
αφου ακουσα και αυτο......
φιλε γιωργο εισαι γιγαντας,αξεπεραστος,πανμεγιστος....
πρωτη φορα ακουω οτι τα GS ειναι ιδιομορφα και εχουν μειονεκτηματα στις στροφες..
αυτες οι μηχανες μας εχουν κανει μαγκες με το τελειο κρατημα τους και τα απιστευτα φρενα τους...
στριβουν με την σκεψη και μονο,ενω για να στριψεις με γιαπωνεζικο,πρεπει να εχεις δωσει 2-3 χιλιαδες ευρωπουλα για αναρτηση και για ταματα στην παναγια της τηνου.....
ειχαμε και εμεις γιαπωνεζικα μηχανακια συντροφε...
Reply With Quote
  #94  
Παλιό 22-07-2010, 23:03
xarin Ο/Η xarin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από HAWK_46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε xarin έχεις οδηγήσει καθόλου το RT?
Όχι δυστυχώς...Αν και θα 'θελα! Νομίζω όμως ότι ακόμα και για μεταχειρισμένη RT/2008, τα κουκια είναι αρκετα παραπάνω απο μια μετ/μενη GS/2008, σωστα?
Reply With Quote
  #95  
Παλιό 22-07-2010, 23:40
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Λιγα λογια και σταρατα.
ΑΝ θες μοτοσυκλεττα GS......
Αν θες αξιοπιστο πατινι,παρε Χοντα.
Χοντα εχω....κατι ξερω
Reply With Quote
  #96  
Παλιό 22-07-2010, 23:50
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγα λογια και σταρατα.
ΑΝ θες μοτοσυκλεττα GS......
Αν θες αξιοπιστο πατινι,παρε Χοντα.
Χοντα εχω....κατι ξερω
Ωχ.. Καλή ζαριά....
Reply With Quote
  #97  
Παλιό 23-07-2010, 08:55
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου ακουσα και αυτο......

φιλε γιωργο εισαι γιγαντας,αξεπεραστος,πανμεγιστος....
πρωτη φορα ακουω οτι τα GS ειναι ιδιομορφα και εχουν μειονεκτηματα στις στροφες..
αυτες οι μηχανες μας εχουν κανει μαγκες με το τελειο κρατημα τους και τα απιστευτα φρενα τους...
στριβουν με την σκεψη και μονο,ενω για να στριψεις με γιαπωνεζικο,πρεπει να εχεις δωσει 2-3 χιλιαδες ευρωπουλα για αναρτηση και για ταματα στην παναγια της τηνου.....

ειχαμε και εμεις γιαπωνεζικα μηχανακια συντροφε...
αν δεν μπορεις να το διαπιστωσεις ο ιδιος διοτι πας σιγα διαβασε και κανενα Ευρωπαικο τεστ να το διαπιστωσεις!!!!! Εξάλλου μπροστινο που δεν βυθιζεται ειναι καταπληκτικο σε οτιδηποτε άλλο εκτος των γρηγορων στροφων!!!!! Γεωμετρια και φυσικη Κωστα μου!!!

Για αναρητησ εμπρος -πισω σε Βαραντερο ειναι ενα 1000αρικακι!!!!!

Οσο για την αντιληψη κρατηματων Ευρωπαιων Vs Γιαπωνεζων, καλο θα ηταν να βγεις απο την λιθινη εποχη!! Τα πραγματα άλλαξαν εδω και πολλα χρονια και κανεις δεν ξερει πια ποιος ''κραταει'' και φρεναρει καλυτερα, ο Γιαπωνεζος ¨η ο Ευρωπαιος.
Reply With Quote
  #98  
Παλιό 23-07-2010, 08:57
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγα λογια και σταρατα.
ΑΝ θες μοτοσυκλεττα GS......
Αν θες αξιοπιστο πατινι,παρε Χοντα.
Χοντα εχω....κατι ξερω
Ενω εμεις που δεν εχουμε Χοντα και δεν ξερουμε και χρειαζομαστε ενημερωση δεν μας λες τι προβλημα εχεις με το αξιοπιστο πατινι σου?
Ειναι παρακληση πολλων με χωρις Χοντα μελη αυτου του φορουμ!!!
Reply With Quote
  #99  
Παλιό 23-07-2010, 09:05
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενω εμεις που δεν εχουμε Χοντα και δεν ξερουμε και χρειαζομαστε ενημερωση δεν μας λες τι προβλημα εχεις με το αξιοπιστο πατινι σου?
Ειναι παρακληση πολλων με χωρις Χοντα μελη αυτου του φορουμ!!!
ειναι πολλα γιωργο που δεν περιγραφονται με μαθηματικες εξισωσεις και τεχνικες λεπτομερειες...ειναι θεμα αισθησης βλεπεις!
Reply With Quote
  #100  
Παλιό 23-07-2010, 09:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πολλα γιωργο που δεν περιγραφονται με μαθηματικες εξισωσεις και τεχνικες λεπτομερειες...ειναι θεμα αισθησης βλεπεις!
μα αυτο ζηταω κι εγω.....την αισθηση του ''αξιοπιστου πατινιου''!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θέλω Βολιώτικο καφεεεεεεεέ !!! nivam Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 6 18-06-2010 12:38
Άρειος Πάγος: Περιθώριο δύο ετών για την αντικατάσταση ελαττωματικών αυτοκινήτων frits Διάφορα 3 28-05-2010 00:03
Θέλω να γίνω κι εγώ λαθρομετανάστης στην Ελλάδα!!! georgekostas Διάφορα 16 27-10-2009 11:29
Από Varadero σε GS1200 Sakis Καλώς ήλθατε 25 18-10-2009 22:07


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!