GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 01-11-2013, 12:29
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχαήλ βάλε καμιά φωτό φιλαράκι με το μαραφέτι που έφτιαξες! θεωρείς ότι στα 56KOhm λειτουργεί καλύτερα;

Εγώ θα κάτσω να το φτιάξω άμα είναι. Δεν είμαι και καλλιτέχνης στις συγκολλήσεις αλλά αυτά που είχα φτιάξει δούλευαν.
Για φωτό έχω ένα θέμα με την φωτογραφική μηχανή προς το παρόν (αδειάζει τις μπαταρίες από φουλ φορτισμένες σε 30 δευτερόλεπτα ). Δεν χάνεις τίποτα, ακριβώς το ίδιο με το δικό σου είναι, αυτό που έχεις στις φωτό, αλλά με 56άρα αντίσταση (και χειρότερες κολλήσεις )

Ναι, με 56άρα είδα υπολογίσιμη διαφορά σε σχέση με την 10άρα, διαφορά πιστοποιημένη με μετρήσεις στο μηχάνημα καυσανάλυσης τού ΚΤΕΟ (τα παιδιά εκεί είναι ψιλο-γνωστοί και με εξυπηρετούν).
Σημ.: τα αποτελέσματα τών μετρήσεων (τις αποδείξεις από το μηχάνημα) τα έχω ποστάρει πρωτύτερα εδώ . Μπορείς να ανατρέξεις να τα δεις. Συγκεκριμένα, κάνει το μείγμα πιο πλούσιο χαμηλά ενώ το φτωχαίνει ψηλά.
Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά στην πράξη βλέπω καλύτερο τράβηγμα, πειράκια κοντά στο καθόλου, και αξιοθαύμαστα μειωμένη κατανάλωση.

Εξάλλου, και το "γνήσιο" booster plug 56άρα χρησιμοποιεί. Τυχαίο? Δεν ξέρω, ίσως έχουν καταλήξει με μετρήσεις ότι αυτή η τιμή είναι η ιδανική. Από 'κει πήρα την ιδέα και κατέληξα στο να βάλω 56άρα.

Τώρα έχω βάλει δύο 56άρες (=112) αλλά μέχρι τώρα δεν βλέπω εμφανή διαφορά από την 56άρα. Άρα, αυτό επιβεβαιώνει μάλλον ότι με την 56άρα έχεις τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Δεν έχω κάνει βέβαια μετρήσεις αυτήν την φορά.

Βάλε, βάλε κι εσύ να έχουμε πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα.

Last edited by Al Bandy; 01-11-2013 at 12:35.
Reply With Quote
  #92  
Παλιό 01-11-2013, 21:57
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

και εγω ρε παιδια μην με ξεχνατε, AL δεν μου το στελνεις να κανουμε δοκιμες με τον ortho και σου αγοραζω εγω φισακια και στα στελνω επαρχια.. εκτος και τελικα φτιαξει ο ortho και δεν μπεις στον κοπο.... με την 10αρα την αντισταση δεν φτωχαινει ψηλα? μονο με την 56??
Reply With Quote
  #93  
Παλιό 02-11-2013, 13:59
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Από βδομάδα θα κάτσω να φτιάξω. Σήμερα δεν είναι ανοιχτό το μαγαζί με τα φυσάκια και χθες δεν πρόλαβα.
Reply With Quote
  #94  
Παλιό 02-11-2013, 20:17
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από advtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω ρε παιδια μην με ξεχνατε, AL δεν μου το στελνεις να κανουμε δοκιμες με τον ortho και σου αγοραζω εγω φισακια και στα στελνω επαρχια.. εκτος και τελικα φτιαξει ο ortho και δεν μπεις στον κοπο.... με την 10αρα την αντισταση δεν φτωχαινει ψηλα? μονο με την 56??
Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει μετρήσεις με 10άρα οπότε δεν ξέρω να σού πω. Με 56άρα που έκανα, τα αποτελέσματα τών μετρήσεων είναι στην 2η σελίδα.

Συνεννοηθείτε με τον Ortho γιατί έγραψε ότι θα σού φτιάξει ένα την άλλη εβδομάδα και άμα είναι ευχαρίστως σού το στέλνω.

Τελευταία νέα από δοκιμές σήμερα με αντίσταση 112 Κohm: ψηλά δεν πάει! Χαμηλά κερδίζει αλλά ψηλά δείχνει να "ταλαιπωρείται". Το πήγα μέχρι 180 χ.α.ω. και 6.000 σ.α.λ. Δεν μού άρεσε η λειτουργία.
Βέβαια, εμένα προσωπικά δεν μ' ενδιαφέρει αυτού τού είδους η οδήγηση αλλά για τους πιο σπορ τύπους....ίσως έχουν θέμα. Εμένα μού αρκεί που κέρδισε χαμηλά-μεσαία, γιατί αυτό με βολεύει στην χρήση που κάνω, και έπεσε και η κατανάλωση.
Αυτά με 112 Κohm. Θα ξαναβάλω την 56άρα, με την οποία δεν το έχω δοκιμάσει ψηλά, και θα το ξαναδοκιμάσω ψηλά να δούμε και μ' αυτήν.
Reply With Quote
  #95  
Παλιό 02-11-2013, 22:54
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

ok μιλαμε απο εβδομαδα...σας ευχαριστω και τους δυο για το ενδιαφερον που δειχνετε παρολο που δεν εχουμε βρεθει καν...
Reply With Quote
  #96  
Παλιό 03-11-2013, 11:55
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει μετρήσεις με 10άρα οπότε δεν ξέρω να σού πω. Με 56άρα που έκανα, τα αποτελέσματα τών μετρήσεων είναι στην 2η σελίδα.
Διόρθωση. Τα αποτελέσματα τών μετρήσεών μου είναι στην 7η σελίδα. Εκ παραδρομής γράφτηκε 2η.
Reply With Quote
  #97  
Παλιό 05-11-2013, 18:43
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Φρέσκα-φρέσκα νέα! Νέες μετρήσεις στο ΚΤΕΟ (πάλι δεν μού πήραν λεφτά και ντρέπομαι) με αντίσταση 112 Kohm αυτήν την φορά και τα αποτελέσματα είναι άκρως ενδιαφέροντα!
Ενώ η 56άρα κάνει το μείγμα πιο πλούσιο χαμηλά και το φτωχαίνει ψηλά, η 112άρα κάνει ακριβώς το αντίθετο: το φτωχαίνει χαμηλά και το κάνει πιο πλούσιο ψηλά!

Τι σκ@τ@ γίνεται

Δείτε και μόνοι σας ( το δεξιό είναι με την εργοστασιακή ρύθμιση και το αριστερό είναι με την "μόντα"). Η πλάκα είναι ότι με την εργοστασιακή ρύθμιση δεν θα περνούσε ΚΤΕΟ το μηχανάκι (λόγω τού Λάμβδα), όπως θα δείτε κάτω-κάτω να γράφει η απόδειξη!!!!!

Σημ: Μπορείτε να συγκρίνετε τα νούμερα με αυτά τής 56άρας που είναι στην 7η σελίδα.
Attached Images
File Type: jpg Αντίσταση 112 Kohm 001.jpg (87.3 KB, 32 views)
Reply With Quote
  #98  
Παλιό 05-11-2013, 21:49
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

στο δρομο τι γινεται?? παει χειροτερα με την 112??
Reply With Quote
  #99  
Παλιό 05-11-2013, 22:17
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Φρέσκα-φρέσκα νέα! Νέες μετρήσεις στο ΚΤΕΟ (πάλι δεν μού πήραν λεφτά και ντρέπομαι) με αντίσταση 112 Kohm αυτήν την φορά και τα αποτελέσματα είναι άκρως ενδιαφέροντα!
Ενώ η 56άρα κάνει το μείγμα πιο πλούσιο χαμηλά και το φτωχαίνει ψηλά, η 112άρα κάνει ακριβώς το αντίθετο: το φτωχαίνει χαμηλά και το κάνει πιο πλούσιο ψηλά!

Τι σκ@τ@ γίνεται

Δείτε και μόνοι σας ( το δεξιό είναι με την εργοστασιακή ρύθμιση και το αριστερό είναι με την "μόντα"). Η πλάκα είναι ότι με την εργοστασιακή ρύθμιση δεν θα περνούσε ΚΤΕΟ το μηχανάκι (λόγω τού Λάμβδα), όπως θα δείτε κάτω-κάτω να γράφει η απόδειξη!!!!!

Σημ: Μπορείτε να συγκρίνετε τα νούμερα με αυτά τής 56άρας που είναι στην 7η σελίδα.

H μέτρηση πως έγινε, με ταχύτητα στο σασμάν ή με νεκρά ?
Reply With Quote
  #100  
Παλιό 06-11-2013, 12:08
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Advtolis: Στον δρόμο η διαφορά είναι μη ανιχνεύσιμη στις χαμηλές. Στις ψηλές που το δοκίμασα δεν μού άρεσε η λειτουργία.


JohnGS1100: Η μέτρηση γίνεται στο διπλό σταντ με νεκρά, πρώτα στις 2500 σαλ και μετά στο ρελαντί.
Μετά επαναλαμβάνεται το ίδιο χωρίς το π@π@ρ@κι, με την εργοστασιακή ρύθμιση.

Γιατί ρωτάς? Λες ότι παίζει ρόλο αυτό? Νομίζω πως όχι. Καυσαέρια μετράμε, όχι ίππους.

Last edited by Al Bandy; 06-11-2013 at 12:11.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Special Parts for ...tuning! XCHALLENGE Τεχνικά θέματα διάφορα 4 03-08-2010 15:36
Tuning αλα Γερμανικα για R1200GS edmark Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 10 06-01-2010 14:26
Tuning: Land Rover Discovery arisxios Αυτοκίνητο 5 25-06-2009 10:16


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!