GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 21-02-2011, 13:04
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτες τις κυκλικες που στεγανοποιουν τις βαλβιδες τυπου ριντ που βρισκονται πανω στα καπακια των κεφαλων.
Αυτες οι βαλβιδες ανοιγουν οταν υπερθερμαινεται το λαδι και φευγει το λιγοστο αεροποιημενο να καει μαζι με τη βενζινη μεσω φιλτρου αερα.
Οταν οι τσιμουχες καουν- και καιγονται συχνα οι γνησιες- το λαδι περνα ανενοχλητο στο φιλτροκουτι κλπ. κλπ.
Το βαραντερο δεν εχει βαλβιδες ριντ εκτος αν εννοεις την εικονιζομενη η οποια(-ες) οπως λες βρισκονται στα καπακια των κεφαλων που καλυπτουν τις βαλβιδες. Αυτο το συστημα υπαρχει μεχρι σημερα στα βαραντερο αλλα και σε ολα τα μηχανακια της εταιρειας (και άλλων) με προδιαγραφες euro 3 και πανω.
Απο εκει ΔΕΝ οδηγουνται τα λαδια στο φιλτρο!!!!!!!!
Προφανως ο μηχανικος που ''φροντιζε'' την μοτοσυκλετα σου, και με συγχωρεις, ειναι παντελως ασχετος κι επικυνδυνος για τα μηχανακια που ''επισκευαζει'' και για την τσεπη των αναβατων που τον εμπιστευονται.

Εξηγουμαι,

το βαραντερο εχει δυο συστηματα διαχειρισης καυσαεριων, ενα της εξατμισης κι ενα των αναθυμιασεων του καρτερ.
Οπως θα δεις και στο σχεδιαγραμμα της χοντα (απο το επισημο και αυθεντικο βιβλιο σερβις) https://rapidshare.com/files/449073079/emission_control_system__crankcase_.pdf το σχετικα με τις αναθυμιασεις του καρτερ, αυτο ειναι συνδεδεμενο με σωληνωσεις με το φιλτροκουτι ουτως ωστε οι ατμοι απο το ζεματιστο λαδι να οδηγουνται στο φιλτρο αερα και να ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ εκει αντι να οδηγουνται με σωληνακια στο εδαφος οπως γινοταν παλιοτερα στα αφρικα και σε ολα τα μηχανακια μεγαλου κυβισμου!!!
Σημ, Θα ειχες ισως προσεξει ενα σωληνακι με μια ταπα, στα αφρικα, απο την αριστερη μερια οπου απο καιρον εις καιρον το ανηγες και ετρεχε λαδι, Αυτο το λαδι ηταν υδρατμοι λαδιου που ερχομενοι σε επαφη με το ψυχροτερο περιβαλλον ξαναυγροποιουντουσαν και συγκεντρωνονταν εκει για απορροη στο περιβαλλον!

Τωρα γνωριζεις, εστω και με καθυστερηση, οτι ο κατασκευαστης ΕΠΙΤΗΔΕΣ οδηγουσε, και οδηγει μεχρι σημερα ΣΕ ΟΛΑ τα μοντελα του, τις αναθυμιασεις στο χωρο του φιλτρου αερα για την προστασια του περιβαλλοντος. Γιαυτο και βλεπεις το φιλτρο αερα λαδωμενο πραγμα το οποιο καμια επιπτωση δεν εχει στην αποδοση του ¨η της μοτοσυκλετας, 250,000κμ με βαραντερο το λενε αυτο!

Παμε στις ρηντ τωρα στα καπακια της κεφαλης, οπως παλι θα δεις στο σχεδιαγραμμα της Χοντα περι διαχειρησης καυσαεριων της εξατμισης οι ρηντ αυτες δεν ερχονται σε καμια επαφη με το εσωτερικο της κεφαλης, οπου κυκλοφορει το λαδι, αλλα με την αποληξη της βαλβιδας εξαγωγης πριν τον σωληνα της εξατμισης. Σκοπος τους ειναι, να εμπλουτιζουν με φρεσκο αερα τα καυτα καυσαερια κατα την εξαγωγη των καιγοντας με αυτον τον τροπο το 80-90% του διοξειδιου του ανθρακα που εκπεμπεται.
Λειτουργουν ως εξης, τα καυσαερια κατα την εξοδο τους απο τον κυλινδρο και με την ορμη που εχουν δημιουργουν υποπιεση αναροφησης στην βαλβιδα ρηντ αυτη ανοιγει και επιτρέπει την διοδο του φρεσκου αερα μεσω του λεπτου μεταλλικου αυλακιου και επαφη αυτου με τα καυσαερια για να γινει η παραπανω εργασια που ειπαμε!!!
Δες το https://rapidshare.com/files/449073949/exhaust_emision_control.pdf
Αρα τι μας τσαμπουναει ο ''μηχανικος'' σου, διοτι ειναι προφανες οτι δεν τα εβγαλες απο το κεφαλι σου!!

Καλο ειναι λοιπον αγαπητε φιλε Paschalis να πας τωρα και να πεις στον ''μηχανικο'' σου οτι ειναι πανασχετος και επικυνδυνος!
Ελπιζω να μην πηγαινεις την τωρινη σου μοτοσυκλετα σε αυτον!!!
Attached Images
File Type: jpg valve reed.jpg (6.2 KB, 9 views)
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 21-02-2011, 15:51
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Γιωργο ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι ενω ειναι φανερο οτι δεν ξερεις κατι επιμενεις να εκτιθεσαι απαντωντας με οξεις χαρακτηρισμους.

Δες ποια ειναι η ζημια και πως διορθωνεται.

Οι βαλβιδες που ειναι υπευθυνες για τη μεταφορα του εξαερωμενου λαδιου στο φιλτροκουτι εχουν αυτο το ρημαδι το λαστιχακι εκει που το κατω μερος τους ερχεται σε επαφη με το πανω μερος της κεφαλης για να τις στεγανοποιει.
Το λαστιχακι αυτο ειναι εκει για να μη περναει το ζεστο λαδι που βεισκεται εκει στη βαλβιδα κι απο κει στο φιλτροκουτι.
Αυτο διαλυεται-το λαστιχακι απο την υψηλη θερμοκρασια πολυ πολυ πριν τα 250.000χλμ και γινεται το Βαραντερο Ζουνταπ..(απο τα μπλε ντουμανια)
Θα με κανεις να νομισω οτι δεν εχεις δει ζωντανα το μηχανακι σου με βγαλμενες κεφαλες?

ΟΛΟΙ οι μηχανικοι Χοντα το γνωριζουν κι εχουν απο 20 κομματυα στοκ στα μαγαζια τους αγορασμενα απο τα ανταλλακτικα φορτηγων κατα προτιμηση μιας και ειναι φτηνοτερα και πιο γερα!!
ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ?
Κανε ενα κοπο και ρωτα κανα δυο πριν αρχισεις τις κριτικες!!Τοσο δυσκολο ειναι??

Οπωε εχω ξαναπει στα τεχνικα θεματα γραφω μονο αυτα που τα εχω δει στα μηχανακια μου με τα ματια μου και τα εχω πληρωσει απο τη τσεπη μου..φτηνα αλλα οχι εγκεκριμενα απο τη μαμα (ακριβως οπως ο φιλος που μας φιλοξενει στο θρεντ του)

Παμε τωρα και στην οικολογικη πλευρα του κατασκευαστη.
Ξερεις πολυ καλα οτι η μηχανη σου καιει απλη αμολυβδη ΧΩΡΙΣ να εχει καταλυτη ξερνοντας καρκινο απο τις εξατμισεις τις και η αλλη βαλβιδα που αναφερεις ουσιαστικα αναμιγνυει τα δηλητηριωδη καυσαερια με φρεσκο αερα για να μπερδεψει τα μηχανηματα μετρησης καυσαεριων και να περασει τα ανα κρατος ΚΤΕΔ η μοτο...

Οσοι εχετε μπερδευτει μαζι με το Γιωργη ρωτηστε απλα ενα μηχανικο χοντα..

ΜΗΝ μας κανεις λοιπον μαθημα οικολογιας στο φορουμ των μοτοσυκλετων που φοραν καταλυτη εδω και 15 χρονια!!
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 21-02-2011, 17:32
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Παιδιά, έλεος με τα βαραντέρο σε αυτόν τον αχυρώνα...
Πείτε και κάτι που να μας ενδιαφέρει και σταματήστε το σπαμάρισμα σε σοβαρά threads.
Φίλε Πασχάλη, καλά τα λες.
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 21-02-2011, 17:49
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, έλεος με τα βαραντέρο σε αυτόν τον αχυρώνα...
Πείτε και κάτι που να μας ενδιαφέρει και σταματήστε το σπαμάρισμα σε σοβαρά threads.
Φίλε Πασχάλη, καλά τα λες.
Χιλια συγγνωμη σε ολους!
To σπαμ εχει θεμα σχετικο με το θεμα και ειναι το
φτηνα αλλα οχι εγκεκριμενα απο τη μαμα!
Αλλα καποιος ειναι ειδικος στα σεντονια

Last edited by paschalis; 21-02-2011 at 17:53.
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 21-02-2011, 19:59
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι ενω ειναι φανερο οτι δεν ξερεις κατι επιμενεις να εκτιθεσαι απαντωντας με οξεις χαρακτηρισμους.

Δες ποια ειναι η ζημια και πως διορθωνεται.

Οι βαλβιδες που ειναι υπευθυνες για τη μεταφορα του εξαερωμενου λαδιου στο φιλτροκουτι εχουν αυτο το ρημαδι το λαστιχακι εκει που το κατω μερος τους ερχεται σε επαφη με το πανω μερος της κεφαλης για να τις στεγανοποιει.
Το λαστιχακι αυτο ειναι εκει για να μη περναει το ζεστο λαδι που βεισκεται εκει στη βαλβιδα κι απο κει στο φιλτροκουτι.
Αυτο διαλυεται-το λαστιχακι απο την υψηλη θερμοκρασια πολυ πολυ πριν τα 250.000χλμ και γινεται το Βαραντερο Ζουνταπ..(απο τα μπλε ντουμανια)
Θα με κανεις να νομισω οτι δεν εχεις δει ζωντανα το μηχανακι σου με βγαλμενες κεφαλες?

ΟΛΟΙ οι μηχανικοι Χοντα το γνωριζουν κι εχουν απο 20 κομματυα στοκ στα μαγαζια τους αγορασμενα απο τα ανταλλακτικα φορτηγων κατα προτιμηση μιας και ειναι φτηνοτερα και πιο γερα!!
ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ?
Κανε ενα κοπο και ρωτα κανα δυο πριν αρχισεις τις κριτικες!!Τοσο δυσκολο ειναι??

Οπωε εχω ξαναπει στα τεχνικα θεματα γραφω μονο αυτα που τα εχω δει στα μηχανακια μου με τα ματια μου και τα εχω πληρωσει απο τη τσεπη μου..φτηνα αλλα οχι εγκεκριμενα απο τη μαμα (ακριβως οπως ο φιλος που μας φιλοξενει στο θρεντ του)

Παμε τωρα και στην οικολογικη πλευρα του κατασκευαστη.
Ξερεις πολυ καλα οτι η μηχανη σου καιει απλη αμολυβδη ΧΩΡΙΣ να εχει καταλυτη ξερνοντας καρκινο απο τις εξατμισεις τις και η αλλη βαλβιδα που αναφερεις ουσιαστικα αναμιγνυει τα δηλητηριωδη καυσαερια με φρεσκο αερα για να μπερδεψει τα μηχανηματα μετρησης καυσαεριων και να περασει τα ανα κρατος ΚΤΕΔ η μοτο...

Οσοι εχετε μπερδευτει μαζι με το Γιωργη ρωτηστε απλα ενα μηχανικο χοντα..

ΜΗΝ μας κανεις λοιπον μαθημα οικολογιας στο φορουμ των μοτοσυκλετων που φοραν καταλυτη εδω και 15 χρονια!!
Οπως νομιζεις!!!!!!

Last edited by GeorgeP; 21-02-2011 at 20:01.
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 22-02-2011, 02:56
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
............................

ΜΗΝ μας κανεις λοιπον μαθημα οικολογιας στο φορουμ των μοτοσυκλετων που φοραν καταλυτη εδω και 15 χρονια!!
Ααααπ GS+καταλύτης = 1994 -> 2011 = 17 ! χρόνια !!!

Αλήθεια οι μότο με καρμπυρατέρ πότε έβαλαν καταλύτη???

Reply With Quote
  #107  
Παλιό 22-02-2011, 09:42
eolos Ο/Η eolos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Kyklades
Μoto: r1150gs
Μηνύματα: 209
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Αλήθεια ρε παιδιά, αυτοί οι καταλύτες και ειδικότερα απο τα παλιότερα μοντέλα, 1150 π.χ έχουν χιλιόμετρα αλλαγής ?
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 24-02-2011, 18:53
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Πήρα επιτέλους το μωρό από το συνεργείο! Προς το παρόν καλά ακούγετε και δουλεύει ο####. Τώρα είμαι στο στρώσιμο για τα επόμενα 1000 Κμ.Μένει να αλλάξω ελατήρια,τσιμούχες και φλάντζα και στην δεξιά μεριά πλέον! αυτά θα τα κάνω μόνος γιατι με τα εργατικά που ζητάει ο καθένας φτάχνω και κάτι άλλες μικρό βλαβούλες!
Ένα ακόμα προβληματάκι έχω με το ABS για το οποίο θα ανοίξω άλλο θέμα!
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 03-03-2011, 10:09
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Δεν είχα χρόνο να διαβάσω όλο το θέμα. Βλέπω πήγες συνεργείο και σου έβγαλαν πού πράμα ε?
Θα ήθελα μόνο να μου πεις ένα πράγμα. Ο θόρυβος που άκουγες αρχικά, ξεκίναγε μόλις η μοτοσυκλέτα ζεσταινόταν και μόνο στο ρελαντί? Κρύα δεν ακουγόταν? Στις παραπάνω στροφές από το ρελαντί ακουγόταν?
Επίσης, αν ήταν ο εργοστασιακός τεντωτήρας, είχε σίγουρα ελατήριο το οποίο φυσικά δεν μπορεί να φύγει/χαθεί από κει μέσα.
Τον έχω αλλάξει μόνος μου και ξέρω πως είναι.
Εγώ έβαλα τον καινούριου τύπου χωρίς ελατήριο.
Για πες να δούμε...
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 03-03-2011, 17:32
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είχα χρόνο να διαβάσω όλο το θέμα. Βλέπω πήγες συνεργείο και σου έβγαλαν πού πράμα ε?
Θα ήθελα μόνο να μου πεις ένα πράγμα. Ο θόρυβος που άκουγες αρχικά, ξεκίναγε μόλις η μοτοσυκλέτα ζεσταινόταν και μόνο στο ρελαντί? Κρύα δεν ακουγόταν? Στις παραπάνω στροφές από το ρελαντί ακουγόταν?
Επίσης, αν ήταν ο εργοστασιακός τεντωτήρας, είχε σίγουρα ελατήριο το οποίο φυσικά δεν μπορεί να φύγει/χαθεί από κει μέσα.
Τον έχω αλλάξει μόνος μου και ξέρω πως είναι.
Εγώ έβαλα τον καινούριου τύπου χωρίς ελατήριο.
Για πες να δούμε...
Ο ήχος ακουγόταν απο την στιγμή που ο κινητήρας είχε ζεσταθεί (περιπου στις 3 γραμμές και μέγιστο θόρυβο στις 5 γραμμές) και δεν είχε να κάνει με στροφές. Τώρα δεν ακούγετε σε κανένα εύρος στροφών και θερμοκρασίας! Αλλά δόξα τον πανάγαθο έχω άλλους θορύβους! χεχεχε!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Ο ΑΡ ΒΟΧΕΡ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ Η ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 19 29-06-2010 20:04
καρτα απο τον Αγιο Βασιλη..... Dionisis Διάφορα 6 01-01-2010 18:45
προσοχη προειδοποιηση απο τον διαχειριστη Alext Χιούμορ 3 04-12-2009 12:34
Ο ορισμος του κομματος απο τον Ροιδη Alext Επικαιρότητα 2 04-10-2009 09:33
Πέρασε για θήραμα τον εγγονό του και τον πυροβόλησε BATIGOL Διάφορα 9 10-01-2009 23:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!