GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 06-11-2013, 14:36
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων

JohnGS1100: Η μέτρηση γίνεται στο διπλό σταντ με νεκρά, πρώτα στις 2500 σαλ και μετά στο ρελαντί.
Μετά επαναλαμβάνεται το ίδιο χωρίς το π@π@ρ@κι, με την εργοστασιακή ρύθμιση.

Γιατί ρωτάς? Λες ότι παίζει ρόλο αυτό? Νομίζω πως όχι. Καυσαέρια μετράμε, όχι ίππους.
Ρωτώ γιατί η μέτρηση με νεκρά είναι λάθος. Το έχω εξακριβώσει αυτό.
Λοιπόν το σασμάν έχει έναν αισθητήρα. Ο χάρτης με νεκρά ταχύτητα είναι άλλος, από τον χάρτη με κουμπωμένη σχέση στο σασμάν. Η ταχυτητα που είναι κουμπωμένη δε παιζει ρόλο, δηλ. από 1η - 6η έχει τους ίδιους χάρτες, αλλά διαφορετικούς απ' ότι με νεκρά.
Επίσης η μέτρηση που έκανες ακόμα και με νεκρά είναι λάθος. Ο αισθητήρας τους κτεο είναι καθαρά και μόνο για εξατμίσεις αυτοκινήτων. Σε εξατμίσεις μοτοσυκλετών δείχνει φτωχά μίγματα.

Το σωστό θα ήταν να υπήρχαν ράουλα στην πίσω ρόδα, να κουμπώνει η σχέση στο σασμάν και να γκαζώνεις από 0-κόφτη και να βλέπεις τα μίγματα ώστε να τα συμορφώσεις με τον ένα ή τον αλλο τρόπο, είτε με αντίσταση στον αισθητήρα maf στο φιλτοκούτι, είτε με κλέφτη λ, είτε με παράλληλο, είτε με επαναπρογραμματισμό ECU.

Με την αντίσταση μπορείς να πετύχεις σωστά μίγματα σε συγκκριμένο φάσμα στροφών και όχι σε πλήρη φάσμα, οι σύγχρονοι εγκεφάλοι έχουν τόσους χάρτες (ψυχρής εκκίνησης, φορτίων, θερμοκρασίας, στατικοί, δυναμικοί κλπ κλπ) που η αντισταση δε μπορεί να αποδώσει παντού και πάντα. Θα έχεις ατέλειες, μπερδέματα, ανομοιόμορφες καταναλώσεις, πνιξίματα σε ψηλές θερμοκρασίες κ άλλα πολλά.
Γενικά πάντως οι χάρτες του gs είναι φτωχοί, και μία μικρή αντίσταση χωρίς υπερβολές διορθώνει τα φτωχά μίγματα, αλλά τίποτα παραπάνω πέραν αυτού. Σε μεταβολές φορτίων και σε συνδυασμό με το λ, βλέποντας η ECU την "πλούσια" ένδειξη του Maf μπορεί να μπερδέψει τα πράγματα και να να ψάχνει ανύπαρκτους χάρτες με ότι αυτό συνεπάγεται..
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 06-11-2013, 20:46
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτώ γιατί η μέτρηση με νεκρά είναι λάθος. Το έχω εξακριβώσει αυτό.
Λοιπόν το σασμάν έχει έναν αισθητήρα. Ο χάρτης με νεκρά ταχύτητα είναι άλλος, από τον χάρτη με κουμπωμένη σχέση στο σασμάν. Η ταχυτητα που είναι κουμπωμένη δε παιζει ρόλο, δηλ. από 1η - 6η έχει τους ίδιους χάρτες, αλλά διαφορετικούς απ' ότι με νεκρά.
Επίσης η μέτρηση που έκανες ακόμα και με νεκρά είναι λάθος. Ο αισθητήρας τους κτεο είναι καθαρά και μόνο για εξατμίσεις αυτοκινήτων. Σε εξατμίσεις μοτοσυκλετών δείχνει φτωχά μίγματα.

Το σωστό θα ήταν να υπήρχαν ράουλα στην πίσω ρόδα, να κουμπώνει η σχέση στο σασμάν και να γκαζώνεις από 0-κόφτη και να βλέπεις τα μίγματα ώστε να τα συμορφώσεις με τον ένα ή τον αλλο τρόπο, είτε με αντίσταση στον αισθητήρα maf στο φιλτοκούτι, είτε με κλέφτη λ, είτε με παράλληλο, είτε με επαναπρογραμματισμό ECU.

Με την αντίσταση μπορείς να πετύχεις σωστά μίγματα σε συγκκριμένο φάσμα στροφών και όχι σε πλήρη φάσμα, οι σύγχρονοι εγκεφάλοι έχουν τόσους χάρτες (ψυχρής εκκίνησης, φορτίων, θερμοκρασίας, στατικοί, δυναμικοί κλπ κλπ) που η αντισταση δε μπορεί να αποδώσει παντού και πάντα. Θα έχεις ατέλειες, μπερδέματα, ανομοιόμορφες καταναλώσεις, πνιξίματα σε ψηλές θερμοκρασίες κ άλλα πολλά.
Γενικά πάντως οι χάρτες του gs είναι φτωχοί, και μία μικρή αντίσταση χωρίς υπερβολές διορθώνει τα φτωχά μίγματα, αλλά τίποτα παραπάνω πέραν αυτού. Σε μεταβολές φορτίων και σε συνδυασμό με το λ, βλέποντας η ECU την "πλούσια" ένδειξη του Maf μπορεί να μπερδέψει τα πράγματα και να να ψάχνει ανύπαρκτους χάρτες με ότι αυτό συνεπάγεται..
Πολύ καλές πληροφορίες. Το μηχάνημα πάντως στο ΚΤΕΟ είναι αυτό που, εκτός από αυτοκίνητα, μετράει και τις μοτοσυκλέτες όταν περνάνε έλεγχο με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Περνάνε λάθος? Δεν έπρεπε να περάσουν?
Δεν νομίζω ότι είναι πολύ μακριά οι μετρήσεις, ειδικά στα BMW μας που είναι αυτοκίνητα

Σωστά τα υπόλοιπα, δεν περιμένουμε θαύματα βάζοντας απλώς μια αντίσταση.
Περιμένουμε όμως μια γενική βελτίωση σε κάποιες περιοχές η οποία και υπάρχει, πίστεψέ με.
Το ότι μου "πλουσίεψε" λίγο το μείγμα χαμηλά μεταμόρφωσε την λειτουργία και μείωσε και την κατανάλωση. Αυτό ήθελα. Ούτε ίππους ούτε τίποτα. Καταλάβαινα ότι το μηχανάκι δεν είχε βενζίνες. Μού το διόρθωσε.
Και ούτε σκασίματα (που είχα πριν στις κατηφόρες πχ), ούτε πειράκια, ούτε σβησίματα.





ΥΓ: Δεν αποκλείται να ξανακάνω μετρήσεις έτσι όπως προτείνεις, με το διπλό σταντ και με σχέσεις στο κιβώτιο.
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 06-11-2013, 23:20
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Αύριο θα αξιωθώ να πάω να πάρω τις φύσσες.

Οπότε Μιχαήλ να πούμε ότι κλείνει στα 56, αυτές να ψάξω να βρω.
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 07-11-2013, 00:22
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

παρτες φερε και το κολλητηρι και ελα στο καφε να το κανουμε, αμα εχεις ορεξη.
απο το πρωι εκει θα ειμαι, εχω και αλλους μηχανοβιους παρεα καθημερινα με διαφορα μηχανακια και ολο και κανα πειραμα κανουμε να περασει η ωρα...
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 07-11-2013, 00:32
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Αποστολε αύριο έχω δρομολόγιο Ηλιούπολη, για οδοντίατρο, Νέο Κόσμο για τις φισσες, Ομόνοια για γυαλιά και μετά να πάω για τις αντιστάσεις. Θα τα φτιάξω και θα έρθω το Σάββατο το πρωί για καφέ.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 07-11-2013, 01:53
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλές πληροφορίες. Το μηχάνημα πάντως στο ΚΤΕΟ είναι αυτό που, εκτός από αυτοκίνητα, μετράει και τις μοτοσυκλέτες όταν περνάνε έλεγχο με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Περνάνε λάθος? Δεν έπρεπε να περάσουν?
Δεν νομίζω ότι είναι πολύ μακριά οι μετρήσεις, ειδικά στα BMW μας που είναι αυτοκίνητα

Σωστά τα υπόλοιπα, δεν περιμένουμε θαύματα βάζοντας απλώς μια αντίσταση.
Περιμένουμε όμως μια γενική βελτίωση σε κάποιες περιοχές η οποία και υπάρχει, πίστεψέ με.
Το ότι μου "πλουσίεψε" λίγο το μείγμα χαμηλά μεταμόρφωσε την λειτουργία και μείωσε και την κατανάλωση. Αυτό ήθελα. Ούτε ίππους ούτε τίποτα. Καταλάβαινα ότι το μηχανάκι δεν είχε βενζίνες. Μού το διόρθωσε.
Και ούτε σκασίματα (που είχα πριν στις κατηφόρες πχ), ούτε πειράκια, ούτε σβησίματα.





ΥΓ: Δεν αποκλείται να ξανακάνω μετρήσεις έτσι όπως προτείνεις, με το διπλό σταντ και με σχέσεις στο κιβώτιο.

Αν κουμπώσεις ταχύτητα, φρόντισε να πατάς συνεχώς πίσω φρένο μέχρι να ακινητοποιηθεί η ρόδα, για να μη γυρίζει τρελά το διαφορικό γιατί θα πάθει ζημιά.
Θα δεις τελείως διαφορετικές τιμές στον λ και στα καυσαέρια καθώς θα ενεργοποιηθεί ο χάρτης ταχύτητας και φορτίου.
Η σκέψη για μικρή αντίσταση είναι σωστή πάντως
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 07-11-2013, 10:54
point zero Ο/Η point zero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

εχω 'φαει' τον τοπο να βρω τα φις γα να φτιαξω στο δικο μου αλλα δυστυχως δεν τα βρισκω πουθενα ... αν βρει κανεις και μπορει ας παρει και για μενα ενα σετακι please
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 07-11-2013, 12:58
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Ortho: Γιάννη νομίζω ότι ναι, μάλλον καταλήγουμε στην 56άρα τελικά

JohnGS1100: μα δεν θα σβήσει ο κινητήρας αν πατάμε πίσω φρένο με σχέση στο κιβώτιο????!!!!!


Ανεξάρτητα απ' αυτό όμως, έχω κι άλλα νέα. Χτες έβγαλα το π@π@ρ@κι για να βάλω ξανά την 56άρα και οδήγησα για λίγο με το εργοστασιακό σετ. Ένα πράγμα έχω να πω: it sucks! Που λέμε και στο Αμε(ρ)ική!
Δράμα! Χάλια! Πίκρααααααααα! Που λέμε και στο Ελλάντα.
Το μηχανάκι σέρνεται! Άσε που δουλεύει σαν τρακτέρ. Είχα ξεχάσει πώς είναι. Οπότε πάμε πίσω στην 56άρα και μάλλον ούτε άλλες μετρήσεις θα γίνουν ούτε τίποτα.

Κι αυτό γιατί, ανεξάρτητα από το πόσοι αισθητήρες υπάρχουν και το πόσοι χάρτες, υπάρχει και η αίσθηση κάτω απ' τα πόδια σου.
Στ' αεροπλάνα το λέμε seat of the pants. Καλά τα όργανα και οι ενδείξεις αλλά η προσωπική αίσθηση δεν αντικαθίσταται!
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 07-11-2013, 13:53
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Πήγα από τον Τζαβάρα, δυστυχώς του είχαν τελειώσει κάποιες φίσσες, μου είπε ότι θα έχει πάλι από Τρίτη- Τετάρτη, οπότε λίγη υπομονή.

Φίλε point zero θα πάρω και για σένα, δώσε μου μόνο με πμ τη διεύθυνσή σου για να σου τα στείλω μόλις τα πάρω.
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 07-11-2013, 19:51
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Σήμερα ξαναέβαλα την 56άρα. Ααααααααα! Με μία λέξη: απόλαυση!

Last edited by Al Bandy; 07-11-2013 at 19:56.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Special Parts for ...tuning! XCHALLENGE Τεχνικά θέματα διάφορα 4 03-08-2010 15:36
Tuning αλα Γερμανικα για R1200GS edmark Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 10 06-01-2010 15:26
Tuning: Land Rover Discovery arisxios Αυτοκίνητο 5 25-06-2009 10:16


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!